Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

‘İbadet Ve Zarafet’ Sergisi Açıldı

İbadet ve Zarafet Geçmişten Günümüze Anadolu Seccadeleri” Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde açıldı. 1600.lü yıllardan kalma çok sayıda seccadenin yer aldığı sergide asırlara meydan okuyan ibrikler, kartpostallar ve kehribar tespihler de bulunuyor.

Küratörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı “İbadet ve Zarafet Geçmişten Günümüze Anadolu Seccadeleri” Sergisinde sekiz koleksiyonere ait seccadeler, ibrikler, takkeler, leğenler ve kartpostallar yer alıyor. Serginin açılında konuşan Belediye Başkan Yardımcısı Cevat Yaman Pendiklilere sergiye davet ederek “Gerçekten de korunması, gözetilmesi gereken nadide eserlere ev sahipliği yapıyoruz.” dedi. Küratör Erkan Doğanay da “Özel bir seçkiyi Pendikliler için bir araya getirdik. Burada hem göze hem de ruha hitap edecek eserler yer alıyor.” şeklinde konuştu.

400 yıllık seccadeler görenleri büyüledi

Sergide ibrikler, takkeler, leğenler ve kartpostallar yer alsa da özellikle asırlık ömürlere sahip seccadeler ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Aralarında Koleksiyoner İhsan İşözen’e ait çocuk seccadesinin de bulunduğu eserlerin büyük bir bölümü 1700.lü yıllarda Anadolu’da üretilmiş. Ziyaretçileri tarihi bir yolculuğa çıkaran “İbadet ve Zarafet” Sergisi 31 Aralık’a kadar açık kalacak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x