Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

HASTANE ÇALIŞANLARI KANSER HASTALARI İÇİN SAÇLARINI BAĞIŞLADILAR

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, hastanede tedavi gören kanser hastaları için saçlarını bağışladı.

5 ay önce başlatılan kampanya kapsamında; doktor, hemşire, ebe, hastanenin tüm kademesindeki çalışanlar ve hastane çalışanı çocuklarından bağışlanan saçlar, kanser hastalarına peruk olarak geri döndü.

Hastane çalışanları, kampanyanın örnek olup tüm ülke geneline yayılmasını hedefliyorlar.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve Başhekim Prof. Dr. İsmail Cinel’in izni ile Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde uzun süredir tedavi gören onkoloji (kanser) hastalarının peruk ihtiyacı için yaklaşık 100 kişi saçını bağışladı.

Hastane kuaförünün ücretsiz olarak kestiği saçlardan şimdiye kadar yapılan 7 peruk tedavi gören hastalara verildi.

“Daha önce dışarıya çıktığımda şapka takıyordum”

Peruk bağışlanan Nebahat Turhan, “Daha önce dışarıya çıktığımda şapka takıyordum. Havalar ısınmaya başladı. Şapka takamayacaktım. Sağ olsun Perihan Hanım yanıma geldi. Bana nasıl saç istersin dedi. Ben de, ‘Saç olsun kısa uzun hiç fark etmez’ dedim. Yeter ki saçım olsun istedim. Sağ olsun daha sonra aradı beni. Saçım yapılmış. Saçlarımın peruk olduğu hiç anlaşılmadı. Herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Proje afişinde fotoğrafı kullanılan ve tedavi gören Elif Bozkurt ise, “Bu fotoğrafı kullanmak istedim. Çünkü insanlar saçları döküldüğü zaman kendilerini çok kötü hissediyorlar. Hiç değilse gülen bir yüzün olması onları daha çok motive edeceğini düşündüm. Bizde bu fotoğrafı kullanmak istedik. Birazcık umut olmak için ben de bu fotoğrafı kullandım” ifadelerini kullandı.


“Her peruğun bir hikayesi var”

Konuyla ilgili açıklama yapan Proje Koordinatörü Perihan Arslan, “Projenin ilk doğuşu geçen sene ‘Saçım Saçın Olsun’ kampanyasında saçlarımı bağışladım. Saç bağışı ile ilgili sosyal medya paylaşımımda Ebe Nuket Hanım da paylaşmak istedi. Daha sonra biz böyle bir projeyi neden hastanemizde gerçekleştirmeyelim dedik. Zaten biz hastanemizde yatan tedavi gören hastalarımız için birçok etkinlik yapmaktayız. Peruk kampanyası neden bunlardan bir tanesi olmasın dedik. Sonra gerekli izinlerimizi aldık. Sayın Başhekimimiz Prof. Dr. İsmail Cinel’in izni ve desteği ile İl Sağlık Müdürlüğü’ne bir yazı yazdık. Proje için onay aldık. İsteyen bağışçılar hastanemiz kuaföründe ücretsiz saç kesimi yaptırabilirler. Ya da dışarıda kestirip bize teslim edebilirler. 100 tane saç bağışımız var. Bu saç bağışlarından yaklaşık 7 – 8 tane peruk yaptırdık. Şunu özellikle belirtmek istiyorum. Bu proje ‘peruk yap, hastaya teslim et’ projesi değil. Bir olayı anlatmak istiyorum. Her peruğun sosyal tarafını gösteren bir hikayesi var. Bir anne saçları döküldükten sonra 8 yaşındaki oğlunun ona sarılmadığını, ‘Ben kel anneye sarılmam’ dediğini, buna üzüldüğünü paylaştı. Annemize peruk teslim ettik, artık evladına sarılabiliyor” diye konuştu.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x