Spor Haber Girişi : 03 Ağustos 2021 09:53

Hakim Seven’den Pendikspor Yönetimine Şirketleşme Kararı ile ilgili 4 kritik soru

Hakim Seven’den Pendikspor Yönetimine Şirketleşme Kararı ile ilgili 4 kritik soru

Pendikspor yönetiminin bu sorulara cevap vererek kamuoyunu aydınlatması bekleniyor

Şirketleşme kararı alan Pendikspor Kulübü yönetimi  bu kararı resmileştirmek için olağanüstü bir kongre gerçekleştirecek. Bugün (02.08.2021) yapılan ilk toplantıda çoğunluk sağlanamadığı için kongre önümüzdeki pazartesi günü yapılacak.

Kongre öncesinde Pendikspor’un şirketleşme kararına, bu kararı ‘Pendikspor satılıyor’  şeklinde algılayarak karşı çıkanlar da mevcut. Karara muhalefetin öncülüğünü yapan isim ise Pendikspor’un eski yöneticilerinden Hakim Seven.

Bu süreçte yönetimin şeffaf davranmadığını, kamuoyunu ve spor severleri gerektiği gibi bilgilendirmediğini, kulübü yangından mal kaçırırmış gibi apar topar şirketleştirme yoluna soktuklarını, yine bu süreçte kulübün kadim üyelerinin dahi üyeliklerinin iptal edildiğini ifade eden Hakim Seven; buna seyirci kalmayacaklarını belirtti.

Kongre öncesi gazetemize bir açıklama yapan Seven şu sözlere yer verdi:

“Önümüzdeki hafta yapılacak olan kongrenin  ana gündemi Pendikspor derneğimizin şirketleşmesine yöneliktir. Pendikspor üyeleri ve taraftarı olarak kafamızda şirketleşmeye yönelik birçok soru işareti bulunmaktadır. Çünkü bugüne değin, konuyla alakalı ne kamuoyunda ne sosyal medyada ne de yerel gazetelerde bir bilgilendirme yapılmamıştır. Tam aksine şirketleşme gerçekleşmiştir gibi kesinliği olmayan paylaşımlar yapılmıştır. Bu paylaşımlar hangi amaca hizmet etmektedir? Şüphesiz ki bu amaç Pendiksporumuzun çıkarlarına uygun değildir.

Şirketleşmeye yönelik endişelerimize örnek vermek gerekirse;

1.Kulübün geleceğini etkileyecek önemde olan şirketleşme kararının sağlam temellere dayandırılmadan,  acele bir şekilde ortaya atılmasının amacı nedir?

2.Pendikspor Kulübü Derneğinin şirketleşmesi durumunda, şirket hisseleri kime veya hangi kuruma satılacaktır?

3.Bu hisseler tek bir kurumun veya şahsın olmayacaksa hisse oranlarının dağılımı nasıl olacaktır ve Pendikspor Derneğine ne kadar hisse verilecektir?

4.Bu fikri ortaya atan genel kurul üyelerine soruyorum: Bahsedilen şirketleşme gerçekleştiğinde, sizler 70 yıllık çınar ağacımız olan Pendiksporumuza zarar gelmeyeceğine dair biz Pendikspor üyelerine ve Pendik halkına söz verebilecek misiniz? Bu mesuliyeti alabilecek misiniz?

Şüphesiz ki bizim en büyük endişemiz Pendiksporumuzun geleceğinin tehlikeye atılmasıdır. Böyle bir ihtimali tartışmak dahi Pendiksporumuzu yıpratmaktadır. Zira Pendikspor’un kaybedecek bir dakikası bile yoktur.  Pendiksporun ticari amaçlar güden bir şirket değil, bir futbol kulübü olduğunu kimse unutmamalıdır. Odağımız, bir üst lige çıkmak ve kulübü daha ileriye taşımak olmalıdır.

Pendikspor’un futbolda istediğimiz noktada olmadığı ortadadır. Sevgili Pendiksporlular; Pendikspor futbol takımının ana hedefi, öncelikle birinci lige çıkmak, katıldığı her turnuvayı şampiyon tamamlamak, müzemizi şampiyonluk kupalarıyla doldurmaktır.

Pendikspor’un ŞİRKETLEŞMEYE DEĞİL, Türk Futbol ortamında geçerli olacak bir modele ve futbol aklına ihtiyacı vardır. Bu futbol aklının unsurları ise sağlam altyapı ve verimli transferlerdir. Pendikspor’un yaptığı son 10 transfer için harcanan 15 milyon lira transfer parasının daha önce kulübün kasasında 70 yıllık tarihi boyunca hiç olmadığı açık ve nettir. Bu transfer paraları kulübün sermayesinden karşılanmadıysa, kimler neden ve ne karşılığında ödemiştir? Bunun şirketleşmeyle bir bağlantısı var mıdır? Bu konunun kongrede bir an önce açıklanması gerekmektedir. Bu soruların cevapsız bırakılması bütün üyeler üzerinde güvensizliğe ve prestij kaybına yol açacaktır. Tüm bu endişelerimizi gözeterek sorularımızın cevaplanmasını beklemekteyiz.

Ben Pendikspor’un 15 yıllık üyesiyim. Bütün üyelerle ve taraftarımızla aynı hayali paylaşıyorum. Zaferlerle, şampiyonluklarla, büyümeyle dolu bir gelecek.  Kulübü daha ileriye taşımak için yapılacaklar konuşulmalıyken, ‘Pendikspor satılıyor mu?’ haberlerini görmekteyiz. Bu son derece üzücüdür. Fakat şunun bilinmesini isterim:

Pendikspor Pendik’indir Pendik’in kalacaktır.

Hepinize saygılarımı sunuyorum”