Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

GÜZELLİKTE ‘YETKİSİZ’ SAĞLIK HİZMETİNE ZABITA ENGELİ

Pendik’te ‘güzellik salonu’ faaliyet konulu iş yerlerine denetimlerini yoğunlaştıran Zabıta Ekipleri, buralarda uygulanması yasak olan lazer epilasyon, botoks gibi tıbbi içerikli hizmetlerin verilip verilmediğini tek tek kontrol etmeye başladı.

Son günlerde kamuoyu gündeminde olan ‘yetkisiz sağlık hizmeti sunumu’na ilişkin haberlerin artması üzerine, Pendik Belediyesi zabıta ekipleri harekete geçti. Pendik’te hizmet veren güzellik salonlarını takibe alan ekipler, ilk etapta 10 işyerinde incelemelerde bulundu. Kusurlu gördükleri işyerlerine bunların giderilmesi için süre veren ekipler, bir hafta içinde 50 salonu denetlemeyi hedefliyor.

Güzellik salonlarının ruhsatının belediye tarafından verildiğini ve sadece saç kesim ve bakım, manikür, pedikür vb. güzellik ve bakım hizmeti sunabileceğine dikkat çeken yetkililer, tıbbi işlemlerin ise güzellik merkezleri tarafından yapılabileceği uyarısında bulundu.

Güzellik salonlarında botoks, lazer epilasyon, dolgu gibi tıbbi işlemler yasak

Güzellik salonu adı altında faaliyet gösteren iş yerlerinde ilgili mevzuat gereği, lazer epilasyon, botoks dolgu, lazer veya IPN akne, vasküler damar tedavisi, cilt yenileme, akupunktur, lipo elektro, mezoterapi gibi tabip yetkisinde olan tıbbi işlemler, kimyasal ve bitkisel peeling uygulamaları, mekanik peelling ve dövme silme uygulamaları yapılamıyor. Son olarak, güzellik salonlarının cildi sıkılaştırmak için tercih edilen dermapen tedavisini yapması da yasaklandı. Bu tedaviler  içerisinde uzman doktor bulunduran ve ruhsatı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafindan verilen Güzellik Merkezi statüsündeki kuruluşlarda yapılabiliyor.

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada vatandaşların bahsedilen tedavileri uygulayan ‘güzellik salonu’ statüsündeki kuruluşları 444 81 80 no’lu belediye çağrı merkezine ihbar etmeleri istendi.

Güzellik Merkezi ile Güzellik Salonu arasındaki farklar şöyle: 

Güzellik Merkezi: Ruhsatı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından verilir. Uzman doktor bulunması zorunludur. Lazer epilasyon yapılabilir. Botoks dolgu yapılabilir. Lazer veya IPN akne yapılabilir. Vasküler damar tedavisi yapılabilir. Akupunktur yapılabilir. Bitkisel peeling, mekanik peelling yapılabilir.  Dövme silme uygulaması yapılabilir. Dermapen tedavisi yapılabilir.

Güzellik Salonu: Ruhsatı Belediyece verilir. Bünyesinde uzman doktor bulunmaz. Lazer epilasyon yapılamaz. Botoks dolgu yapılamaz. Lazer veya IPN akne yapılamaz. Vasküler damar tedavisi yapılamaz. Akupunktur yapılamaz. Bitkisel peeling, mekanik peelling yapılamaz. Dövme silme uygulaması yapılamaz. Dermapen tedavisi yapılamaz.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x