Dünya Haber Girişi : 22 Nisan 2023 12:04

Güneş ile bir saatte dünyanın enerji ihtiyacından fazlasını üretmek mümkün

Güneş ile bir saatte dünyanın enerji ihtiyacından fazlasını üretmek mümkün

Üçay Küme AR-GE Yöneticisi Volkan Demir, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri TÜBİTAK onaylı AR-GE çalışmalarından biri olan “Pv panellerin azamî randımanda çalışması için IOT tabanlı optimize edici (optimizer) sistemin geliştirilmesi” projesi ile güneş panellerinin azamî verimlilikte çalışmasını sağlayarak, güç üretimini optimize ettiklerini açıkladı.

İklim krizi, kutuplardan tropik bölgelere kadar dünyamızın her yerini tehdit ediyor. Su kaynakları tükeniyor, çok hava olaylarının sıklığı artıyor, ormanlar yanıyor ve yaşanan tüm bu doğal afetler, dünyanın farklı bölgelerinde birçok insanın hayatına mâl oluyor.
Hükümetler, şirketler ve topluluklar harekete geçmek için bir ortaya geliyor, çeşitli aksiyonlar alınıyor; lakin daha fazlasını yapmak ve daha süratli aksiyon almak gerekiyor. En kıymetlisi, iklim değişikliğinin en büyük nedeni olan fosil yakıtları kullanmaktan vazgeçip, biran evvel pak güce geçilmesi gerekiyor.

“Dünyamızı karbondan arındırmak için en ülkü çözüm”

22 Nisan Dünya Günü kapsamında açıklamalarda bulunan Üçay Küme AR-GE Yöneticisi Volkan Demir, elektrik üretiminde güneş gücünün değerine dikkat çekti:

“Dünya genelinde ki karbon emisyonlarının yüzde 75’ini; kömür, petrol ve gaz üzere fosil yakıtlar oluşturuyor. Bu durumla uğraş etmek yani dünyamızı karbondan arındırmak ve ekosistemi korumak için en ülkü tahlil güneş gücüdür. Zira güneş gücü, yenilenebilir bir güç kaynağıdır ve bir saatte dünyanın gereksiniminden daha fazla güç üretebilecek kapasitededir. Fosil yakıtlar üzere etrafa ziyanlı emisyonlar üretmez. Bu nedenle güneş gücü santralleri, doğal kaynakların korunmasına katkıda bulunur.

Ayrıca güneş gücü santralleri, elektrik üretimi için kullanılan fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltarak, ülkelerin güç maliyetlerini de düşürüyor. Böylelikle ülkelerin güçte dışa bağımlılığını da azaltarak, güç güvenliğinin artmasına yardımcı oluyor.

Güneş gücü santralleri, uzun vadede ekonomik yararlar da sağlıyor. Güneş gücü, fiyatsız bir güç kaynağı olduğu için, güneş gücü santrallerinin işletme maliyetleri, öteki güç kaynaklarına kıyasla daha düşük oluyor.

Sonuç olarak, güneş gücü santralleri; sürdürülebilir, pak, sınırsız ve ekonomik bir güç kaynağıdır. Güneş gücü santrallerinin dünya genelinde yaygınlaşması, global iklim değişikliği ile uğraşta, doğal kaynakların korunmasında ve güç güvenliğinin sağlanmasında değerli rol oynuyor.” dedi.

“Üçay Küme olarak, Üçay Mühendislik firmamız ile iş ortaklarımıza; planlamadan dizayna kurulumdan bakıma kadar epey kapsamlı bir hizmet sunuyoruz. Müşterilerimizin bütçesine ve güç gereksinimlerine uygun tahliller sunuyoruz” diyen Volkan Demir, güneş gücü santrallerinin geniş bir uygulama alanına sahip olmakla birlikte farklı emeller için kullanıldığını belirtti:

“Ticari ve endüstriyel gayeli kullanımlar; işletmelerin, fabrikaların ve endüstriyel tesislerin, elektrik maliyetlerini azaltarak, kar marjlarını artırır. Tıpkı vakitte işletmelerin karbon ayak izinin düşürülmesinde değerli rol oynuyor.

Ev sahipleri de güneş gücü panellerini kullanarak, konutlarında elektrik üretebilir. Güneş gücü santralleri, meskenlerin elektrik muhtaçlığını karşılamaya yardımcı olarak, elektrik faturalarını düşürüyor.

Güneş gücü santralleri, tarım bölümü için de olukça değerli. Güneş gücü panelleri, tarım makineleri ve ekipmanlarının çalışması için gereken elektriği de sağlıyor. Ayrıyeten seralarda ve sulama sistemlerinde de kullanılabiliyor” halinde konuştu.

Optimizer projesi, güç üretiminde verimliliği artırıyor

Volkan Demir, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ile birlikte EVREKAA Ar-Ge Merkezi’nde yürüttükleri TÜBİTAK onaylı AR-GE çalışmalarından biri olan “Pv panellerin azamî randımanda çalışması için IOT tabanlı optimize edici (optimizer) sistemin geliştirilmesi” projesi hakkında da değerli bilgiler paylaştı:

“Optimizer sistemini, güneş gücü santrallerinde verimliliği ve güç üretimini artırmak maksadıyla tasarladık. Günümüzde kullanılan sistemlerden farklı algoritmaların ve haberleşme protokollerinin kullanıldığı sistem, IOT tabanlı bir yazılım ve donanım eseridir.

Optimizer, güneş güç santrallerinde kullanılan çeşitli bileşenlerin performansını izleyerek, tesisin güç üretim verimliliğini artırmak için gerekli durumlarda operatörü uyarıyor ve otomatik olarak ayarlamalar yapıyor. Bu bileşenler ortasında; güneş panelleri, invertörler, güneş izleme sistemleri yer alıyor.

Yapılan yatırımdan azamî yarar sağlanması hedefleniyor

Özellikle güneş panellerinin performansı; sıcaklık ve ışık seviyesi ile panel arızaları üzere faktörlerden etkilenebiliyor. Optimizer, bu faktörleri izleyip, güneş panellerinin azamî verimlilikte çalışmasını sağlayacak sistemsel tedbirler alıyor ve gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Bu sayede güç üretiminin optimize edilmesine takviye oluyor. Velhasıl yapılan yatırımdan azamî yarar sağlanması noktasında değerli rol oynuyor” diyerek kelamlarını tamamladı.

Hibya Haber Ajansı