Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

GÜNERİ MECLİSTE CEM EVLERİNİ GÜNDEME GETİRDİ

Pendik Belediyesi CHP Meclis Üyesi Niyazi Güneri Şubat ayı meclis toplantısında Alevi yurttaşların istek ve sorunlarını dile getirdi

Pendik Belediyesi CHP Meclis Üyesi Niyazi Güneri, Alevi topluluğu ile ilgili başkanlık makamına bir önerge sundu. Güneri vermiş olduğu önerge öncesi yapmış olduğu meclis konuşmasında şu sözlere yer verdi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin cem evlerine ibadethane sayan kararına ve anayasanın uluslararası anlaşmaları hukuk normu sayıldığına ilişkin düzenlemesi ile; eşitlik, din ve vicdan özgürlüğüne ilişkin maddelerine atıf yapılmıştır.

Kararda özetle şöyle denilmektedir: Cem evleri Alevi İslam inancına sahip yurttaşlarımızın öteden beri cem ibadeti yaptıkları mekanın adıdır. Cem kelimesi Arapça’da toplanma anlamına gelmektedir ve dini törensel ritüel uygulamalarının tümünü kapsamaktadır.

Tüm Alevi toplumunca kabul görülen cem evleri Alevi İslam inancına sahip yurttaşların ibadet mekanıdır. Bu ibadet şekli Anadolu’da yüzyıllardan beri süre gelmiştir. Öncelikle bir mekanın ibadet yeri sayılıp sayılmaması münhasıra o inanca mensup insanların takdirinde bulunmalıdır. Alevi inancına sahip insanların inanç ve ibadet merkezlerinin cem evi olduğu Alevilerle birlikte tüm toplum kesimleri tarafından kabul edilmiş bir olgu ve gerçekliktir.

Cem evlerinin bir ibadet merkezi olduğu Anadolu Alevilerinin gelenek ve kültürlerini yaşatmak üzere kurulduğu tartışma konusu olmaktan uzaktır. Alevilik Orta Asya’da ortaya çıkmış ancak büyük ölçüde Anadolu’da gelişmiştir. İki önemli tasavvufçu olan Hoca Ahmet Yesevi ve Hacı Bektaşi Veli, bu dini hareketinin ortaya çıkmasında oldukça etkili olmuş, kaynağını Türk toplumu ve tarihinden almıştır.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve yargıtayın verdiği bu kararlar ortadayken cem evlerine ibadethane sayılmasına karşı çıkan partileri, Türk halkının vicdanına bırakıyoruz.

Bu meclis toplantısında Pendik ilçemizde bulunan cem evleri yöneticilerinin, cem evleri sorunları hakkında birlikte hazırlayıp imza altına aldıkları dilekçeyi sizlere sunarak mevcut sorunlarını dile getirmek istiyorum.

1: Cem evlerinde çalışan personellerden en az 1 kişinin sigortasının yapılması.

2: Kullanmakta olduğumuz cem evleri arsalarının yetkili idare tarafından dernek ya da vakıflarımıza devri sağlanması.

3: Elektrik ve doğalgaz ücretlerinin yetkili kurumlar tarafından karşılanması.

4: Alevi halkı tarafından kutsal sayılan Hacı Bektaşi Veli, Abdal Musa, Düzgün Baba gibi yerlerin, mekanların ziyaretleri için araç desteği sağlanması.

5: Cem evlerinin çeşitli periyotlarla temizliğinin sağlanması, temizlik malzemelerinin temin edilmesi

6: Muharrem ve Hızır aylarında tutulan oruçlarda gıda desteği verilmesi.

7: Belediye bünyesinde ibadethanelerin sorunlarının aktarılacağı birim ya da kişilerin olması.

Belediyemizin bu konularda gerekli duyarlılığı göstereceğini umar, yaşanmakta olan haksızlığın en kısa sürede giderilmesi gerektiğini sayın meclisimizin takdirine sunarım”

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x