Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

PENDİKLİ ÖĞRETMENDEN GÖRME ENGELLİLER İÇİN PRATİK GEOMETRİ VE MATEMATİK ARACI

Doğuştan görme engelli 33 yaşındaki Oğuz Karadağ, görme engelli matematikçi ve mühendisler yetiştirilebilmesi için pratik geometri ve matematik aracı tasarladı. Pendik Kırımlı Fazilet Olcay Anadolu Lisesi’nde rehber öğretmeni olan Karadağ, bu proje için 2 yıldır okulun İngilizce Öğretmeni Fatma Kara ile birlikte çalıştılar. Boğaziçi Üniversitesi’ne Türkiye 54.sü olarak giren ve mezun olan Oğuz Karadağ aynı zamanda Türkiye Görme Engelliler Derneği Genel Başkan Yardımcısı. 

Çocukluğunda makine mühendisi olmak isteyen ancak matematik ve geometri öğrenme imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle hayalini gerçekleştiremeyen Oğuz Karadağ (33),görme engelli öğrencilerin matematik ve geometri öğrenme sistemini değiştirecek, derslerden muaf olmasına sebep olan problemleri ortadan kaldıracak bir icat tasarladı.

Aracı 2009’da tasarlayan, 2 sene önce Türkiye’den, bu yıl da Amerika’dan patent onayını alan Karadağ, aracın seri üretimine geçilmesi ve tüm dünyada kullanılır hale gelmesinin tek hayali olduğunu vurguladı.

“Yazdığı andan itibaren dokunma kolaylığı veriyor”

Görme engellilerin basit bir denklemi çözebilmek için bile tableti en az yedi kere açıp kapattığını ve yazdığı işlemi göremediği için aklında tutmak zorunda kaldığını belirten Karadağ, “Bu, görme engelliye hem zaman kaybettiriyor hem de görme engelli yazdığı anda matematiğe dokunmuyor, yazdıktan sonra dokunuyor. Yani o kağıdı çevirdiği andan itibaren yazıya dokunmuş oluyor. Halbuki benim yaptığım icat, tam olarak görme engellilere yazdığı andan itibaren yazıya dokunma kolaylığı veriyor” dedi.

“Görme engelli, sorununu ortadan kaldıracak araç üretemiyor”

 Matematiği iyi olan görme engellilerin mecburen işlemleri aklında tuttuğuna dikkati çeken Karadağ, “Görme engellilerin zekiliği iki bilinmeyenli denklemi kafadan çözmekte kalıyor. Hiçbir görme engelli mühendis çıkamıyor. Biz, bu durumda romantik zekalılar oluyoruz.” diye konuştu.

Karadağ, dünyada ve Türkiye’de sayısal alanda çalışan çok az görme engelli olduğunu ifade ederek;

“Kimi çevreler tarafından avantaj olarak görülebilir. ‘Muafsınız daha ne istiyorsunuz?’ diye ama ben bunu öğrenemiyorum. Bunu öğrenemeyince, görme engelliler için bugüne kadar üretilen araçların birçoğunun görme engellilerin hayatına dokunamamasının sebebi de şu: Görme engelli, kendi sorununu ortadan kaldıracak etkinlikte araç üretemiyor çünkü görme engelli mühendis yok, sistemi bilmiyor çünkü görme engelli sayısal alanda çalışan çok az insan var. Biz, yazı yazabiliyoruz, müzik yapabiliyoruz, öğretmenlik yapabiliyoruz kabul ama kendimiz için üretim yapamıyoruz.” şeklinde konuştu.

“İcatların neredeyse hepsi görme engellilere çizim yaptırmak üzerine oldu”

Görme engelli olmayan mühendislerin, görme engelliler için üretim yapmasının zor olduğuna işaret eden Karadağ, şunları söyledi:

“Bizim için üretimi, görme engeli olmayan mühendisler yapıyor. Benim kardeşim üniversiteye hazırlık döneminde bile benimle beraber, bana destek olan birisiydi ve neredeyse benim ders çalışma anlamında bütün başarılarımın altında onun imzası vardır ama kardeşim bile asıl sorunu kavramadan benim için üretim yapamaz.”

Bugüne kadar yapılan icatların birçoğunun görme engellileri desteklediğini ancak matematik ve geometri mantığını kavramakta yetersiz kaldığını kaydeden Karadağ, “Yapılan icatların neredeyse hepsi, görme engellilere sadece çizim yaptırmak üzerine oldu. Yani görme engelli üçgen, kare, daire, çember neyse buna dokunabiliyor, çizim yapabiliyor ama herhangi bir geometrik şekil üzerinde işlem yapamıyordu.” dedi.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x