Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

GELENEKSEL SANATÇILAR BULUŞMASI BAŞLADI

14.Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, Pendik Sahil Meydanı’nda başladı. Sanatseverlere 30 farklı sanat dalını yakından görme fırsatı sunan organizasyon kapsamında her akşam farklı bir konser düzenlenecek. Ertelenen Buray konseri ise 13 Temmuz  Cuma günü saat 21:00’de başlayacak.

Kosta Rika’dan Çin’e 22 ülkeden 62 sanatçıyı bir araya getiren festivalin açılışı dolayısıyla Pendik Sahil Etkinlik Alanı’nda tören düzenlendi. Pendiklilerin büyük ilgi gösterdiği açılış töreninde konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Tekirdağ’daki tren kazası nedeniyle açılış konserini ertelediklerini belirterek kazada ölenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar dileğinde bulundu.  Başkan Şahin, “Ülkemiz açısından çok hareketli bir gün geçirdik. 24 Haziran seçimleri sonrasında halkımızın seçtiği ilk Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan bugün görevine başladı. Kendisini tebrik ediyoruz. Ümit ediyorum ki ülkemiz açısından çok hayırlı, çok güzel işleri hep beraber gerçekleştireceğiz.” dedi. Bu yılki 14. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşmasında 30 farklı sanat dalının ziyaretçilerin beğenisine sunulacağını ifade eden Başkan Şahin, kapanış törenine değinerek “3 yıl önce Türk milleti, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı destan yazdı. Bu yılki organizasyonun finalini 15 Temmuz’da birlikte yapacağız.” dedi.

Ziyaretçileri dikkat çekici tasarımlar bekliyor

Bu yıl Çini Sanatı temalı organizasyonda birbirinden ilginç tasarımlarda çini eserleri ziyaretçileresunuluyorYerli Sanatçılar İsmail Yiğit, Gülseren Öztuğcu ve yabancı Çini Ustaları Azerbaycanlı Naghı Naghıyev ve Çinli Ruopeng Sun organizasyona özel hazırladıkları nadide parçaları stantlarında görücüye çıkardı.

Pendik, İstanbul’un kültür başkenti

Uluslararası Folklor Festivalleri ve Geleneksel Sanatlar Organizasyonu  (CIOFF) işbirliğinde düzenlenen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması açılış törenine  Panama İstanbul BaşkonsolosuAndreas Gregorio Nunez, İran İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşesi Abdürrıza Raşid, CIOFF Türkiye Genel Sekreteri Muammer Arslan ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da katıldı.  Açılış töreninde söz alan CIOFF Türkiye GenelSekreteri Muammer Arslan, hayırlı olsun dileklerini sunarak Pendik’i İstanbul’un kültür başkenti olarak nitelendirdi.  Ardından Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve konuklar hep beraber stantları gezerek Türk ve konuk ülke sanatçılarının eserlerini inceledi.  

Her akşam ayrı bir konser

14.GES kapsamında her akşam farklı bir konser düzenlenecek. İlk günkü açılışta düzenlenen Pendik Folklor Halk Eğitim Merkezinin (PEFHEM) gösterisinin ardından 2. gün, Pendik Musiki Cemiyeti konser düzenleyecek. 3. gün, Pendikliler Derneği müzik şöleni sunacak. 4. gün, Pendik Folklor Organizasyonları (PENFOLK), 5. gün Pendik Kültür Sanat Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (PEKSAD) ve 6. gün Pendik Halk Dansları Topluluğu (PENHAD) konser verecek. 14. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 15 Temmuz’da sona erecek.

Ertelenen Buray Konseri Cuma günü yapılacak

Öte yandan Tekirdağ’daki tren kazası nedeniyle ertelenen Buray Konseri, 13 Temmuz Cuma günü yapılacak. 34 yaşındaki Türk Pop Müziği Sanatçısı, sahildeki etkinlik alanında sevilen parçalarını bu kez Pendikliler için söyleyecek. Konser saat 21:00’de başlayacak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x