Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Gelecek 10 yılı Böyle Gördüler

Kimse barıştan, huzurdan, bolluktan, ekonomik iyileşmeden, sosyalleşmeden bahsetmiyor. Ortak görüşler irdelendiğinde; yakın geleceğe dair karamsar beklentilerimizin var olduğu açığa çıkıyor

PENDİK gazetesinin ‘Dünya 2030’lu yıllarda sizce nasıl olacak’ sorusuna cevap verenler, ağırlıklı olarak karamsar bir tablo çizdiler.
Yapay zeka robotların yaygınlaşması sonucu işsizliğin artacağı, kuraklık, kıtlık, savaş, hava ve çevre kirliliği gibi sıkıntıların baş göstereceği; insanların yalnızlaşarak robotlaşacağı gibi ortak ön görülerin mevcudiyeti dikkat çekiyor.
Nakit paranın yerine dijital para kullanımı, beslenme sistemindeki köklü değişiklikler, teknoloji indeksi bir iş dünyası ve yaşam tarzı, doğal afetler, depresyon salgını gibi kavramlar da öngörüler arasında
Tıbbın birçok hastalığa çözümler getireceği görüşü ise belki de tek iyimser görüş.

 

İnsan gücü azalacak ve her şey mekanik sistemlerden oluşacak. İnsanların yerini yapay zekaların almasıyla, insana olan ihtiyaç azalacak ve işsizlik artacak.Bu yüzden öğrenciler üniversite seçimlerinde bilişim odaklı bölümleri tercih edecek.Tarımda kullanılan ilaçların kimyasallaşması,verimli olan toprağı verimsiz hale getirecek. Ve organik besin tüketimi azalacak. İnsanoğlu artık sanayileşme ve kentleşmeye verdiği değeri doğaya vermeli. Çünkü solunacak hava ve tüketilecek gıda miktarı düşecek.

Depremlerin önceden bilinmesinin önü açılacak. Yaşamın her alanında gelişmiş bilgisayarlar hayatı kolaylaştırılacak. Bilgisayar programcılığı da en geçerli mesleklerden biri olacak. Geleneksel ilaçlar yerine bireye özel ilaçlar üretilecek. Dünya çapında yapılan oylamalarla bütün ülkelerin vatandaşları global bir lider seçecek. Mevcut olan polis kuvvetleri vb bazı sektörlerde insan sayısı %50 oranında azaltılacak ve yerlerine yapay zekaya sahip robotlar iş görecek.Bilim insanları insanların diğer canlılarla iletişime geçmesini sağlayacak bir iletişim sistemi kuracak. Hastalıkların %80’i yapay zekaya ait makineler ya da insansı robotlar tarafından çözüm bulacak. Tüm küresel finansal işlemler ağırlıklı olarak Bitcoin ya da bitcoin benzeri kripto paralarla yapılacak. Araçların büyük bir kısmı ile sürücüsü olmadan seyahat edilebilecek. Uzay yolculukları başlayacak.

Eğer kendimizi bilinçlendirmezsek ekosistemimiz zarar görecek. Çıkan orman yangınları, kutuplarda buz kütlelerinin erimesi bunlara şimdiden verebileceğim örnekler. Bundan on yıl sonra teknolojinin üst düzeye çıktığı bir dönemde yaşıyor olacağız. Bu süreç içinde yapay zekaya olan eğilim artacak. Bu bizim için faydalı mı bilemiyorum. Kendini geliştirebilen robotlar insanlar için ilerde tehdit oluşturabilir. On yıl sonrasının şimdiki zamanımızdan daha iyi olacağını düşünmüyorum.

Kitapların basım sayısı azalacak, internet üzerinden yayınlanacak. İş sektöründe çok az insan, çok fazla makineler olacak. İnsanlara ilaç takviyesi yapılırken, gizli bir şekilde düzene uymaları için enjekteler uygulanacak. Bu sayede insanlar daha uysal olacak. Ülkelerin istihbarat sistemi çok daha fazla güçlenecek. Kırsal alanlara geçiş sağlanacak. Dikine kentleşmeye olan istek azalacak ve müstakil evler tercih edilecek.

Küresel ısınma artacak, mevsimsel sapmalar yaşanacak. Savaşlar çıkacak. İnsanlar asosyal bir kimliğe bürünecek. İçe kapanık, sosyal hayattan kopuk insanlar göreceğiz. Bu durum ikili ilişkilerimizi de etkileyecek. Sonuçta birbirine ihtiyaç duymayan insanlar oluşacak. Kadınlar ve erkekler insansı robotlarla ilişki yaşayarak her türlü ihtiyaçlarını giderebilecek. Gün geçtikçe dünya tatsız bir yer haline gelecek. Ve belki de bu sonun başlangıcını oluşturan ilk adımlar olacak.

Elektrik üretimi için şu an tarafsız bölge sayılan Kuzey Kutbu için savaşlar
çıkacak. Son yıllarda elektrikli araba üretimi dizel araç üretimi geçmiş bulunmakta. İnternet altyapılarında kullanılan kablolar yerine, yörüngeye oturtulmuş uydular vasıtasıyla yeni ve daha hızlı erişimin sağlandığı ağ bağlantıları oluşturulacak.

İnsanlar eskisi kadar hayatın tadına varamayacak. Her şey yapaylaşacak. İnsanlar depresyona girecek ve çaresiz hissedecekler. Kuraklık olacak. Dünya atmosferi bugünkünden daha kötü bir hâl alacak. Küresel ısınmadan dolayı hayvan türleri azalacak ve hastalıklar kol gezecek. Tarım yapmak için ne verimli toprak ne de çiftçi bulunacak. Doğal afetler daha fazla yaşanacak. Teknoloji çağı yaşamı daha kolay ve pratik hale getirebilecek fakat insanlar asosyal olacak.

Nakit para kalkacak. Arabalar elektrikli olacak. Eğitimler sanal gerçekleşecek. Herkes kendini teknolojiye adayacak ve başka istihdam kapısı kalmayacak. İnsan yaşam süresi uzayacak. Bugünkü sıkıntılı dediğimiz hastalıklar kolaylıkla tedavi edilebilecek. Soğuğa ve sıcağa karşı insan vücuduna enjekte uygulanacak.

Kuraklık ve açlık baş gösterecek. Buzullar eriyecek. Laboratuar ortamında üretilen gıdalar yaygınlaşacak. Bilim, teknoloji, tıp dünyasının gelişmesi ile bazı organların yerine farklı mekanik organlar üretilerek organ nakli yaygınlaşacak. Nüfus artışı ile birlikte dikine kentleşme kat kat artacak. Nükleer çalışmalardan kaynaklı toprakların verimsizleşmesi baş gösterecek.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x