Gündem Haber Girişi : 18 Ekim 2023 11:27

Gazze’de bombalanan hastanede cenazeler arasında basın toplantısı düzenlendi

Gazze’de bombalanan hastanede cenazeler arasında basın toplantısı düzenlendi

İsrail‘in abluka altında Gazze’de bombaladığı ve 500 kişinin hayatını kaybettiği El-Ehli Baptist Hastanesinde cenazelerin arasında basın toplantısı düzenlendi.

Gazze‘deki Filistin Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Riş, basın toplantısında bu saldırının, İsrail’deki El-Ehli hastanesine yönelik ilk saldırının olmadığını söyledi.

İsrail güçlerinin 14 Ekim’de 2 saldırı gerçekleştirdiğini aktaran Ebu er-Riş, bu saldırılara ilişkin fotoğraflar gösterdi.

Ebu er-Riş, İsrail saldırılarının ilk saldırısından sonra hastane müdürü Mahir Ayyad ile iletişime geçerek, “Dün iki bombayla uyarıldınız, neden şu ana kadar hastane boşaltılmadı?” dediğini aktardı.

Tehditler üzerine hastane yönetiminin İngiltere’deki Hıristiyan din adamlarıyla geldiğini duyuran Ebu er-Riş, hastanenin faaliyet göstermesi için uluslararası kurumlardan güvence mesajı aldıklarını belirtti.

“Dünyada insanların bombalarıyla uyarıldığı tek yer Gazze Şeridi’dir.” diyen Ebu er-Riş, İsrail’deki hastanelerin hedefe ulaştığına ve buna karşı önlem alınmasına dikkat edildiğine dikkat çekti.

Ebu er-Riş, İsrail’in sivilleri hedef almanın durdurulması için dünya ülkelerine çağrıda bulundu.

Basın toplantısına ilişkin görüntüde, sağlık personelinin üstü kapalı cesetlerin arasında yer alıyor, yerde oturan iki kişinin kucaklarında ise bir bebek ve bir kız çocuğuna ait cesetler bulunuyor.

Sınır Tanımayan Doktorlar bünyesinde hizmet veren doktor Gassan Ebu Sitte de hastanede cerrahi operasyon gerçekleştirdikleri bir sırada güçlü bir patlama sesiyle sinirlendiklerini kaydetti.

Ebu Sitte, ameliyathanede tavanın çöktüğünü belirterek, “Bu bir katliamdır” dedi.

Kaynak: AA