Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Furkan Topaloğlu Bağımlılığa karşı uyardı

Pendik Belediyesi ve İl Genel Meclis Üyesi Furkan Topaloğlu, Yeşilay Haftası münasebetiyle ilçe meclisinde yaptığı sunumda bağımlılığa karşı kamuoyunu uyardı

Topaloğlu konuşmasında şu sözlere yer verdi:

İYİ HİSSETTİREN İNSANLARA BAĞLILIK, YAŞAMA DEĞER KATAR

Sayın Başkan, Meclisimizin Değerli Üyeleri, Kıymetli Pendikliler

Çok şükür ki sizin gibi başarılı,çalışkan,hizmet aşkıyla yanan insanlarla çalışıyorum. Bu beni hem gururlandırıyor hem de vatana ve millete olan sorumluluğumu icra etmem konusunda  büyük bir motivasyon sağlıyor. Bu yüzden kendimi çok şanslı hissediyorum. Dostlukları ve yol göstermeleriyle iyi hissettiren, şifa olan insanlar  hayatımızın vazgeçilmezleri.

Biz;görev aşkı ve doğru insan olma çabasıyla birbirimize bağlıyız. Fakat şunu bilmek çok önemli bağlı olmak ve bağımlı olmak arasında oldukça büyük bir fark var. Bu iki kavram arasındaki farkın altını çizmek gerekli. Biz birbirimize bağlıyız;ama bağımlı değiliz.

BAĞIMLILIK KÖRLEŞMEDİR

Hayatımızda olan güzelliklere, birbirimize olan sorumluluğumuza ve en önemlisi toplumsal görevlerimize karşı körleşmek demektir. Böylesi bir körleşme İnsanın kendi mezarını kazması değil midir? Bağımlı insanlar körlükleriyle sadece kendi sonlarını değil; etrafındakilerinde sonunu hazırlar.

Ne yazık ki günümüzde kaldırdığımız her taşın altında bir bağımlılıkla karşılaşıyoruz. Bu bağımlılıklar sadece toplumun bir kesimi ya da bir yaş gurubu için tehlike oluşturmuyor. Toplumun her katmanı dalga dalga bağımlılıktan etkileniyor.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın,  toplumun her zerresine sirayet etme tehlikesi olan bağımlılığa karşı açtığı savaşı hepimiz biliyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı’mızın başta sigara olmak üzere alkol, uyuşturucu ve kumar bağımlılığı karşısındaki duruşu hepimiz için bir örnek teşkil etmektedir. Toplumsal sağlığı derinden etkileyen bağımlılıklar.Uzun vadede çöküşü getirir. Bireyin psikolojisi üzerinde yoğun bir baskı kuran ve kurduğu bu baskıyla bireyin özgürlüğünü elinden alan bağımlılık,devlet nezdinde sosyal, ekonomik ve sağlık alanlarında kademeli bir yıpranmanın müsebbibidir.

Böylesi bir tehlike karşısında toplumun bütün katmanları işbirliği içinde olmalıdır.

Özellikle sivil toplumun yapacağı hamleler başta gençlerimiz olmak üzere birçok insanı bağımlılık kuyusundan çıkarabilir.

Böylesi bir sorunu oldukça erken bir dönemde fark eden Türk toplumu; 1920 senesinde “Hilal-i Ahdar” adıyla kurulan, günümüzde “Yeşilay” olarak bilinen sivil toplum hareketini başlatmıştır.Bağımlılıkla mücadelede sadece ulusal değil; uluslararası düzeyde öncü olma vizyonu, insan onurunu koruma misyonuyla hareket eden Yeşilay, şimdiye kadar yürüttüğü çalışmalarla toplum için artı bir değer yaratmıştır. Ve yaratmaya devam etmektedir. Bir halk sağlığı kuruluşu olma niteliğine sahip Yeşilay, ayrım gözetmeksizin insan onuru için mücadele etmektedir.

Gelişen dünya ve değişen şartlar bağımlılığın da değişimine neden olmuştur. Yaşadığımız modern çağda teknoloji bulunmaz nimettir;fakat birçok genç bu mefhumun tesiriyle, hayatı ertelemekte, arkadaşlık ilişkilerini bırakın anne babalarıyla olan iletişiminde de sorunlar yaşamaktadır. Özellikle internet dünyasının kontrolsüzlüğü Birçok gencimizi olumsuz etkilemektedir.

İnternetin ve teknolojinin eğitimimize ve hayatımıza yeni ufuklar açtığı, iletişimde mesafeleri ve zamanı ortadan kaldırdığı bir gerçektir; fakat Hz. Ali’nin de dediği gibi “insan insana muhtaçtır.”Buradaki muhtaçlık bir yokluk hali değil; bir gereklilik halidir. İnsan ancak başka insanlarla; yani toplum içinde kendi benliğini bulur.

Teknoloji ve internetin karanlık yüzü tam burada ortaya çıkar. Bilgisayarın başından hiç kalkmayan,Tableti, akıllı telefonu elinden düşürmeyen bir çocuğun toplumsal değerleri öğrenmesini bırakın kendi değerlerinin farkına varması bile beklenemez. Bir sivil hareket olan ve bağımlılıkla mücadele eden Yeşilay, teknoloji bağımlılığı konusunda da çalışmalar yürütmekte, toplumu derinden etkileyen bu sorun için sağlıklı çözüm önerileri üretmektedir.

Meclisimizin Değerli Üyeleri, Kıymetli Pendikliler,

Madalyonun bir yüzü bağlılık, diğer yüzü bağımlılıktır. Bu iki kavram arasındaki fark su götürmez bir gerçektir.  Bağımlılıklar yaşamdan koparır. Bu nedenle toplumun her bireyi, bağımlılıkla mücadele etmeli ve bu mücadele desteklenmelidir. Toplumun her bireyi yaşama sıkı sıkı bağlanmalıdır. Yeşilay Haftası, bağımlılıklarımızı fark etmemiz ve mücadele etmemiz için iyi bir fırsattır. Can-ı gönülden bağımlılıkların son bulduğu,sağlıklı ve özgür bir yaşamın destekçisiyim.

Hepinize teşekkür ediyor, Yeşilay haftanızı kutluyorum.Yaşama ve birbirimize bağlılığımızın daim olması dileğiyle.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x