Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

FUARIN AÇILIŞI ŞAİR VE YAZARLARLA YAPILDI

Pendik Belediyesinin bu yıl 3.’sünü gerçekleştirdiği Kitap Fuarı’nın açılışı şair ve yazarlarla birlikte yapıldı. Bu yıl fuara Sahaflar Çarşısı da eklendiğini belirten Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’te kitap ve kültürle dolu bir hafta yaşanacağını söyledi.

Sahil meydanında yapılan fuarın açılışına İstanbul Milletvekilleri Erol Kaya, İsmet Uçma ve Hulusi Şentürk, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, şairler, yazarlar ve çok sayıda kitapsever katıldı. 80 yayınevinden 80 yazarın okurlarla buluşacağı fuarın açılış programında Erol Kaya, İsmet Uçma, Hulusi Şentürk, Ahmet Misbah Demircan ve Yazar Erol Erdoğan kitaplarını imzaladı.

“Kitap ve kültürle dolu dolu bir hafta geçireceğiz”

Açılışta konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kitap ve kültürle dolu dolu bir hafta geçireceklerini söyleyerek “Bu yıl fuarımızda ilk olarak ‘Sahaflar Çarşısı’ var. Bazen en iyi yayınevlerinden bulamadığımız bir kitabı, buralardan daha ucuza bulabiliyoruz.” dedi. Kaymakam İlhan Ünsal, kültür şehri Pendik’te 3. kez gerçekleştirilen fuarda emeği geçenlere teşekkür etti. İnsanın sorular ve cevapların arasında düşündüğünü ve bir cevap aradığını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da “Ya çok soracağız, cevabını arayacağız ya da verilmiş cevapları kitaplarda arayacağız.” diyerek kitap okumanın önemine dikkat çekti.

“Bu ülkenin artık sosyal ve kültürel hayatı konuşması gerekiyor”

Artık Türkiye’de şehirlerde altyapı sorununu tartıştığı bir dönemin bittiğini söyleyen Milletvekili Erol Kaya: “Bu ülkenin artık kültürü ve medeniyeti, sosyal ve kültürel hayatı konuşması gerekiyor.” dedi. Pendik’in öncü ve örnek bir belediye olduğunu belirten İstanbul Milletvekili Hulusi Şentürk: “Bu değişimi başlatan Erol Kaya ve değişimi sürdüren Dr. Kenan Şahin’i tebrik ediyorum.” şeklinde konuştu. Bir yayıncı ve yazar olarak açılışa katıldığını vurgulayan Milletvekili İsmet Uçma: “Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Pendik’e güzel şeyler verdi. Pendik ilçelerimiz arasında birçok şeyin ilkidir. Erol Kaya’yla çıta çok yüksekti. Sonra Kenan Bey bu çıtayı bir adım daha öteye taşıdı.” dedi.

Fuar 14 Ekim’e kadar açık kalacak

5 Ekim’de sahil alanında kapılarını kitapseverlere açan Pendik 3. Geleneksel Kitap Fuarı’na 80 yayınevinden 80 yazar katılacak. Fuar boyunca her gün yazarların imza günleri, söyleşi programları gerçekleşecek. Ayrıca fuarın bir bölümünde de nadir bulunan eski kitapların yer aldığı Sahaflar Çarşısı kuruldu. Sahafta Tommiks’ten Ana Britannica’ya kadar özellikle 80 ve 90’larda popüler olmuş yayınlar ziyaretçilerin yeniden dikkatine sunuldu. Fuar 14 Ekim’e kadar açık kalacak.

33 kitapsevere hediye çeki

Pendik Belediyesinin 11 kütüphanesinden en çok yararlanan kitapseverlere de hediye çekleri verildi. 2018 yılı içerisinde her kütüphaneden en çok kitap okuyan ilk 3 kişiye olmak üzere toplam 33 kitapsever, 50 TL’lik hediye çeki aldı. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, kitapseverlere hediye çeklerini fuarda kullanmak üzere takdim etti.

“Algı operasyonlarının düzeltilmesi için önce tarih kitaplarından başlanmalı”

Öte yandan Pendik 3. Geleneksel Kitap Fuarı kapsamında ilk sohbet ve söyleşi programı geçtiğimiz cumartesi günü düzenlendi. Programın ilk konuğu Tarihçi-Yazar Mustafa Armağan oldu. Söyleşisinde, 32. Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’in vefat edişine değinen Armağan, bazı tarih kitaplarında “Abdülaziz intihar etti.” iddialarının yer almasından dert yandı. Algı operasyonlarının düzeltilmesine ilk olarak tarih kitaplarından başlanması gerektiğini belirten Armağan, Abdülaziz’in öldürüldüğünü vurgulayarak “Hala bazı tarih kitaplarında Abdülaziz’in intihar ettiğini okuyorsunuz. Bu, onun gibi dindar birine yapılmış büyük bir iftiradır. Öldürüldüğünde yanında Kur’an-ı Kerim bulunmuştur. Kur’an okuyan biri aynı anda hem okuyup hem de kendini bıçaklayamaz.” dedi.

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Yavuz Nufel
3 yıl önce

Pendik Belediyesi Kültür Müdürlüğünü kınıyorum. Geçen sene verdiğim Pendik’te şiir dinletisi/ anlatısı ( Göç ) yapma teklifimi değerlendirmediler. Oysa bu dinletiyi Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde ve Avrupa’da tam 145 kez sahneledim. Bir Pendikli olarak beni Pendik’e küstürdüler. Daha geniş bilgi için YouTube Yavuz Nufel Sunay Akın yazın ve izleyin…
Saygılarımla

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x