Dünya Haber Girişi : 14 Nisan 2023 12:50

Figopara yılın ilk çeyreğinde 7 kat büyüdü

Figopara yılın ilk çeyreğinde 7 kat büyüdü

Tedarikçi finansmanına aracılık etmenin yanında geliştirdiği tahlillerle KOBİ’lerin, işletmelerin süratli, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasını sağlayan Figopara, 2023 yılının birinci çeyreğinde de süratli büyümesini sürdürdü. Figopara, alıcı, satıcı, finans şirketi üçlüsünü tıpkı platformda buluşturarak sunduğu ‘Tedarikçi Finansmanı’ ve KOBİ’lerin nakde erişimini hızlandıran ‘KOBİ Finansmanı’ eserleriyle 2023 yılının birinci üç ayında geçtiğimiz yılın birebir periyoduna kıyasla 7 kat büyüdü. Şirket, bu periyotta bir evvelki yılın birinci 11 aylık büyüklüğünde finansmana aracılık etmiş oldu. Figopara, ‘Tedarikçi Finansmanı’ eserinde çalıştığı alıcı ve tedarikçi şirket sayısını üç katına çıkarırken, ‘KOBİ Finansmanı’ eseriyle çalıştığı KOBİ sayısını ise 10 katına çıkardı.

“Alternatif finansman modellerinin değeri artıyor”

Şirketlerin işletme sermayesini büyütmek ve muhtaçlık duydukları finansmana erişimlerini kolaylaştırmak için çalışmalarını süratli bir formda sürdürdüklerini tabir eden Figopara Kurucu Ortağı ve CEO’su Koray Bahar, “İşletmeler için tahsilat sorunu en temel sorun olmaya devam ederken, nakde ulaşmak için alternatif finansman modelleri daha da değerli hale geliyor. Figopara olarak bu yılın birinci üç ayında geçtiğimiz yılın birinci 11 aylık büyüklüğüne ulaştık. ‘Tedarikçi Finansmanı’ eserimizle çalıştığımız alıcı ve tedarikçi şirket sayısını üç katına, ‘KOBİ Finansmanı’ eserimizle KOBİ sayısını ise 10 katına çıkardık. 2023 yılının birinci çeyreğini hedeflediğimiz oranda büyümeyle kapatmanın memnunluğunu yaşıyoruz” dedi.

Doğru fiyatla finansmana erişim için pek çok seçenek tek platformda

KOBİ’lerin, işletmelerin nakit akışı sorunlarını çözebilmeleri için inovatif eserler geliştirdiklerini tabir eden Koray Bahar, şunları söyledi:

“Tedarikçi finansmanı ülkemizde olduğu üzere küresel manada da değerli hale geldi. Türkiye’deki büyük şirketler tedarikçilerini korumak ve onların hayat döngüsünü uzatmak için Figopara platformunu alternatif bir finansman modeli olarak kullanıyor. Alıcı firmalar vadelerini uzatabiliyor, tedarikçiler ise alıcı firmanın gücünden faydalanarak finansmana daha süratli bir halde ulaşabiliyor. Birlikte çalıştığımız 20’den fazla banka ve 10’dan fazla banka harici finansal kuruluşla birlikte hem büyük tedarikçi finansmanı sağlayan şirketlere hem de tedarikçilerine hakikat fiyatla finansmana erişim için pek çok seçeneği tek platformda sunuyoruz. KOBİ’lerin gereksinim duyduğu an vadeli alacaklarını çek, senet teminat gerekmeden finansmana çevirebileceği eserimiz ‘KOBİ Finansmanı’ ile de KOBİ’lerin nakit gereksinimlerine süratli ve kolay yoldan ulaşmalarına aracılık ediyoruz.”

“Türkiye’nin en güçlü bankalarıyla iş birliğine imza attık”

2023 yılının başında hali hazırda ‘Tedarikçi Finansmanı’ tarafında çalıştığımız Türkiye’nin en büyük bankalarından Türkiye İş Bankası ve Akbank ile ‘KOBİ Finansmanı’ eserinde de çalışmaya başladıklarını hatırlatan Koray Bahar, kelamlarına şöyle devam etti:

“Buna ek olarak müşterilerimize daha âlâ bir tecrübe sunabilmek için web sitemizi ve müşteri edinim süreçlerimizi yeniledik. Böylece müşterilerimiz daha süratli ve kolay bir biçimde nakde erişebiliyor. Müşterilerimizin daha az evrak ve süreçle devam edebilecekleri yeni modeller üzerine de çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“Global açılımlarımız sürecek, Türkiye’deki fırsatlar markajımızda”

Öte yandan 2023 yılında yeni eserler geliştirme ve yurt dışı büyüme maksatlarına odaklanacaklarını vurgulayan Koray Bahar “2023 yılının birinci çeyreğinde Dubai ofisimizin açılışını gerçekleştirdik. Londra’da İngiltere pazarı için tahlillerimiz yolda. Bunun yanı sıra kullanıcılarımızın finansal planlamada tahlil ortağı olma yolunda en efektif formda platformumuzu kullanması için iki satın alma sürecinin sonuna geldik. Türkiye’nin başkan finansman platformu olma yolunda ilerliyoruz” diye konuştu.

Hibya Haber Ajansı