Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ESNAF DEVLETİ YANINDA İSTİYOR!

Esnaflar ‘Devletimizden bize destek olmasını bekliyoruz. Bu süreci birlikte atlatacaksak devlet de elini taşın altına koymalı’ diyor.

VAKA ARTIŞI dolayısı ile alınan önlemler kapsamında, restoran ve kafeler sadece ‘paket servis – gel al’ şeklinde hizmete girdi.
Pendik esnafı “Kısıtlamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorunu yönelttik.
Dinlediğimiz esnafların bu dönemde ortaya çıkan ortak tavrı; mevcut uygulamalara karşı tepki içinde olmalarıydı.

“Mülteciler kadar kıymetimiz yok anlaşılan”, “Şimdi kira parasını nasıl elde edeceğiz diye düşünüyoruz”, “ Devlet vergi alırken bizi hatırlıyorda, destek olması gerektiği zaman niye halimizi hatırımızı sormuyor”, “İşlerimiz durgunlaştı. Kapanmaya doğru gidiyoruz”, “Ne yapacağız bilmiyoruz”, “Keşke paket değil de belirli saat aralıklarında işletmelerimizi açabilseydik”, “bu durum parti olayı değil. Herkes mağdur!”, “Elektriği ödeyemez duruma geldik” şeklindeki serzenişleri hemen tüm esnafımızdan duyduk.

Okurlarımıza esnaflarla yapmış olduğumuz söyleşiyi olduğu gibi aktarıyoruz:

KAZAN LOKANTASI – CEMAL ERSOY:

Biz yaklaşık 1,5 milyar bütçeyle esnafımızın ve vatandaşlarımızın ucuz ve kaliteli yemek yiyebileceği bir lokanta açtık.
Toplam 20 kişi çalışıyor. Pandeminin ilk 5 ayı hiç işçi çıkarmadık. Dayandık.
Fakat devletin ‘kapatın’ kararından sonra bütün hesaplarımız alt üst olmuş durumda. Al götür sistemi ile işlerim %80 civarında düştü. Bu durumda yalnız biz etkilenmiyoruz. Bize bağlı olarak iş yapan, nakliyatçı, bakliyatçı, et ve tavukçu, sebze ve meyveci, tatlıcı vs olmak üzere 178 kalem esnaf var. Onlar da ciddi bir biçimde olumsuz etkilendiler. En ciddi sıkıntı ‘belirsizlik’
Bu ne kadar sürecek, nasıl dayanacağız bilemiyoruz. Bu tip işyerleri kapanırsa hem bize hem vatandaşa yazık olur. Milli ekonomiye de zarar üstelik.

‘Kapatın’ denildi ama ‘ne haliniz varsa görün’ der gibi talimat verildi. Böyle dönemlerde insan devletin gücünü yanında görmek istiyor. Ama maalesef böyle olmadı. Bırakın destek vermeyi, devletin hiçbir yetkilisi yanımıza uğramadı bile.
Mülteciler kadar kıymetimiz yok anlaşılan. Devletimizden en azından elektrik, su, doğalgaz faturaları, aldığı vergiler üzerinden indirimler yaparak esnafa destek olmasını bekliyoruz. Bu süreci birlikte atlatacaksak devlet de elini taşın altına koymalı.

HANGAR CAFE – AYKUT ADAŞ

İşlerimiz durgunlaştı. Kapanmaya doğru gidiyoruz. Mal sahibi kiraları istedi. 3 ayda 18.000 TL oturduğumuz yerden borçlandık. Belediyeden de yardım alamadık. Paket servis için başvuru yaptık fakat geri dönüş için 10 gün beklememiz gerektiğini söylediler. Bu kısıtlamalar çözüm değil. Dükkan sahipleri bu süreçte kira istemesinler. Oturduğum yerden evimde borçlanacağım.
Ticaret odası bile aidat istiyor. Bize ne gibi destekleri oldu ki, bizden ücret talep ediyorlar. Hatta bu sürede arayıp, ‘sıkıntınız var mı’ diye soran bile olmadı.
Yetkililer kredi var diyor ama o krediyi alırsam nasıl ödeyeceğim? Bu süreçte sadece geri ödemeli olarak, şahıslara verilen 5.000 TL yardım alabildik. Kısıtlamadan önce denetim yapıldı. O sürede de masraflarımız oldu.

MAGİC AKADEMİ – SERKAN GÜNDÜZ

Bu kısıtlamalardan kafe ve restoranlar daha çok etkilendi. Aynı zamanda tedarikçilerimiz de zarar gördü. Mallarımızı fabrikalara iade ettik.
Keşke paket değil de belirli saat aralıklarında işletmelerimizi açabilseydik. En azından kendi giderlerimizi karşılardık.
Gıda sektöründe büyük bir darbe oldu. Ülke için sağlığımız için kapanmamız gerekiyorsa kapatalım ama önlemler sadece neden kafelere!
Marmaray ve diğer ulaşım araçları tıklım tıklım kalabalık. AVM’ler kapanmıyor. Alınan kararları hiç desteklemiyoruz. Büyük işletmeler asla paket servis sistemi ile dönmez. Son olarak kafeler kapanıyor deniliyor ama yol güzergâhındaki ve otobüs terminalindeki yerler istisna kapsamında mı? Oradaki bütün işletmeler faaliyette. Ülkede alınan yanlış kararlar bizi bataklığa sürüklüyor…

ÖZGÜR ÖZGEN

Küçük esnaf şu an bitmiş durumda. Ben bu ay eski kiralarımı ancak ödeyebildim.Belediyeden bir yardım alamadık. Pendik’te %80 esnaf kendi bağ kurunu yatıramıyor. Bu yasak koyuldu ama paket serviste çalışanlar koronayı bulaştırmayacak mı? Eğer bir kısıtlama olacaksa, 14 gün tamamen her yeri kapatsınlar. Geri ödemeli kredi verildi onları da ödemekte zorlanıyoruz. Mal sahibimiz de kira ödeme konusunda bize kolaylıklar sağladı. Kış günü zaten saat 20:00’den sonra insanlar nereye çıkacaklar?

Hazinede yardım olmadığı için yine ‘Biz bize yardım ediyoruz’ 10 çalışanımız vardı ama gittikçe azalıyoruz. Ben esnafım, bu durum parti olayı değil. Herkes mağdur! Düzenlemeler tekrar yapılmalı.

BARIŞ KILIÇ – TİTİZ DÖNER

12 senedir esnafım. Maalesef 2 senedir işler çok kötü. Pandemi sürecinde 3 ay kapalı kaldık. Pandemide dükkân masraflarını karşılayamadık. Belediyeden de bir yardım almadık. Dükkânda 17 çalışanımız varken bu süreçte 5 kişiye düştük. 18.000 TL kira veriyoruz. Paket servisimiz dışarıya yok. Paket servisinin de altyapısının olması gerekiyor. Şimdi kira parasını nasıl elde edeceğiz diye düşünüyoruz. Yetkililerden; ‘Dükkânlarınızı kapatın, mal sahipleri de kira almasın’ demelerini bekliyoruz. Böyle giderse işlerin pandemiden sonrada düzelmesi çok zor gibi gözüküyor…

ECO BİLARDO VEYSEL BAHADIR

Ben devletime yaklaşık 30 yıldır vergi ödüyorum. İşletmemden elektrik, su, doğalgaz, telefon vb faturaları tahsil ediyor. Ödemezsem elektriğimi kesiyor, ceza veriyor. Helal olsun. Ama demezler mi adama ‘alırken iyi de verirken niye lo lo lo yapıyorsun’

Alırken beni hatırlıyorsun da, destek olman gerektiği zamanda niye halimi hatırımı sormuyorsun. Kişisel olarak en fazla üzüldüğüm nokta bu. Hayal kırıklığı yaşıyorum. Uygulanan politikaları da mantıklı bulmuyorum.
AVM’ler açık, metrolar işliyor, marketler çalışıyor. Buralardaki insan yoğunluğu bizlerden çok daha fazla. Hükümet yetkilileri; ‘kapatın’ talimatı ile kapattırdıkları işletmelerde, sahiplerinin ve çalışanlarının olmak üzere aileleri bakmakla yükümlü insanların bulunduğunu görmezden gelmemeli.

Bir sıkıntı var ise karşılayabilmeli, en azından söz konusu sıkıntının çözümü için maddi manevi destek vermeli. Aksinin ahlaki bir tutum olmadığını sorumlulara hatırlatmak isterim.
Bu dönemdeki tutumunuz, size bakış açımızı belirleyecek.

KÖFTECİ ARİF USTA – TURGUT ATALAY

31 yıldır Pendik’te esnafım. Mecburiyetten paket servise geçtik. Şu an 6 kişi çalıştırıyorum, maalesef 4 çalışanım olmayacak. Dükkanımda 2 kişi çalışacak ama talebe göre bu sayıyı artırabilirim.
Belediyeden de bir yardım alamadım.
Kafelerde iç içe oturma mevcut. İnsanlar kafelere sohbet etmek, vakit geçirmek için gidiyorlar ama küçük işletmelere gelen müşteriler en fazla 10 dakika oturuyor, yemeğini yiyor ve gidiyor.
3 ay sonrasında da işlerimiz eskisi gibi olmadı. Ne yapacağız bilmiyorum…

Öyle görünüyorki pandemi süreci 2021 yılınada uzun bir süre sarkacak. Bu durum zaten zorda kalan esnafın iflasına kadar gidebilir. Problem önlenemez düzeyde büyür. O yüzden yetkililerimiz, günü kurtaracak değil, geleceği kurtaracak çözümler üretmeli.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x