Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ESENYALI 10. BÖLGE TAPUYA KAVUŞTU

Esenyalı 10. Bölge İmar Uygulaması, Tapu Müdürlüğü tarafından tescil edildi.  Orhangazi, Ahmet Yesevi ve Fatih Mahalleleri sınırları içinde bulunan 23 hektarlık bölgenin tapuları Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin tarafından teslim alındı. Kentsel dönüşümün başlayacağı bölge, aynı zamanda Kemiklidere ve Çevresi Rekreasyon Alanı Projesi içinde yer alıyor. 

Pendik Belediyesinin imar uygulama çalışmaları,  430 malikin bulunduğu Esenyalı 10. Bölge’yi de tapuya kavuşturdu. 23 hektarlık alanın imar uygulaması;  önce  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, ardından Pendik Kadastro Müdürlüğü’nün  kontrol ve onayından sonra Pendik Tapu Müdürlüğü tarafından tescil edildi.  Bölgenin  imar tapularını  bizzat alan  Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, bölgeye ve ilçeye hayırlı olmasını diledi.  İmar Uygulaması sonucu oluşturulan 900 tapu,  Pendik Belediyesi Emlak ve İstimlak Müdürlüğü tarafından yakında hak sahiplerine dağıtılmaya başlanacak.

Bölgenin çehresi değişiyor 

İmar Uygulaması kapsamında 66 bin 288  metrekare rekreasyon alanı, 65 bin 236 metrekare konut alanı oluşturulurken,  15 bin 66 metrekarelik de ilköğretim, sosyal-kültürel tesis,  belediye ve idari hizmet alanı ayrıldı.  Ayrıca uygulamayla geniş imar yollarına sahip, otopark sorununu kendi içinde çözülebilmiş, kentsel dönüşüm mantığına aykırı düşmeyen parseller üretilerek bölge dönüşüme açık bir hale kavuşturuldu.  İmarlı tapularını alan hak sahiplerine   1/1000 ölçekli Esenyalı Bölgesi  Kemiklidere ve Çevresi Uygulama İmar Planı ve Plan Notları çerçevesinde yapılaşma imkanı sağlandı.

Kemiklidere’nin çevresi  kent parkı olacak

Esenyalı 10. Bölge İmar Uygulama çalışması,  Kemiklidere Rekreasyon Alanı Projesi içinde yer alıyor.  Projede , Kemiklidere’nin etrafında  rekreasyon alanları, spor tesisleri, çocuk oyun alanları, sanat atölyeleri, eğlence ve dinlenme mekanlarının olacağı bir kent parkına dönüştürülmesi  planlanıyor.

Projeye büyük önem veren Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, mülkiyet sorununun çözümü ve alanın devir alınmasıyla birlikte  bölgenin çehresini değiştirecek projenin hayata geçirileceğini belirterek  “Bu proje şehir için çok değerli bir proje. Yaklaşık 300 dönümlük alana yayılacak bu proje sayesinde Esenyalı, Güzelyalı, Ahmet Yesevi, Orhangazi ve Fatih Mahallelerimizin  sosyal kültürel, sanatsal ve sportif anlamda birçok ihtiyacına cevap verilecek.” dedi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x