Gündem Haber Girişi : 01 Kasım 2023 18:47

Erzurumlular Derneği, Cumhuriyetin 100. Yılını Unutulmaz Bir Etkinlikle Kutladı

Erzurumlular Derneği, Cumhuriyetin 100. Yılını Unutulmaz Bir Etkinlikle Kutladı

Başkanlığını Mehdi Kaya’nın yürüttüğü Pendik-Kaynarca Erzurumlular Kültür ve Dayanışma Derneği, Yunus Emre Kültür Merkezi’nde ‘Cumhuriyetin 100. Yılında Erzurum’ temalı bir program düzenledi.

İlginin ve katılımın yoğun olduğu etkinlikte; İstanbul Valisi Davut Gül, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Pendik Kaymakamı Mehmet Yıldız, Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Erzurum E- Milletvekili Prof. Mustafa Ilıcalı, İstanbul Finans Genel Md. Yrd. Ahmet Ağırman, Erzurum Vakıf Başkanı Murat Şahsuvaroğlu, Ak Parti, MHP, İYİ Parti, CHP, YRP İlçe Başkanları yönetim kurulu üyeleri, Pendik Halk Eğitim Müdürü Turan Genç, İstanbul’daki STK temsilcileri ve çok sayıda davetli yer aldı.  

Program saygı duruşu ve ardından okunan İstiklal Marşı ile başlayarak Kuranı Kerim tilaveti ile devam etti.

Etkinlik kapsamında; Fehim İbrahimhakkıoğlu’nun Fotoğraf galerisinden oluşan ‘Dünden Bugüne Erzurum’ adlı sergi yer aldı.

 
 

THM Sanatçısı Tuncay Kemertaş ve orkestrasının hazırlamış olduğu ‘Cumhuriyeti Anlatan Mistik Erzurum Konseri’ gerçekleştirildi.

Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel de ‘Cumhuriyete Giden Yol Erzurum’dan Geçti’ konulu bir konuşma yaptı.

MEHDİ KAYA: ERZURUM, CUMHURİYET’İN OLUŞUMUNDA ÖNEMLİ BİR ROL OYNADI

Pendik Kaynarca Erzurumlular Derneği Başkanı Mehdi Kaya konuşmasında  Cumhuriyet’in 100. yıl dönümünü kutlayarak, Cumhuriyet’e giden yolun Erzurum’dan geçtiğini söyledi.

Mehdi Kaya, Erzurum’un Kurtuluş Savaşı mücadelesinde topyekûn birlik ve beraberlik içerisinde vatan savunması için canlarıyla mücadele eden kadim bir şehir olduğunu ifade etti.

Kaya, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Erzurum Kongresi’nde aldığı kararların bu günkü Türkiye Cumhuriyeti’nin oluşumunda büyük önem arz ettiğini belirtti.

Ardından konuşma yapan Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin; Cumhuriyetin 100. yılının kutlanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ayrıca İsrail’in Filistin’de binlerce insanın ölümüne neden olmasının katliam olduğunu belirterek Türkiye olarak gerekenin yapılacağını söyledi.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise; Erzurum’un gerek Kurtuluş Savaşı’nda verdiği mücadelesiyle gerekse tarihi dokuları ile birlikte turizmin merkezi olduğuna vurgu yaparak Erzurum’un daha iyi bir şekilde dünyaya tanıtılması için projeler ürettiklerini söyledi.

İstanbul Valisi Davut Gül yaptığı kısa selamlama konuşmasında, “İstanbul’da ve Ülkemizin her köşesinde halkımıza hizmet etmenin gururunu yaşıyorum. Ben Erzurumlu olmaktan gurur duyuyorum. Cumhuriyetimizin 100. yılında Erzurumlu kardeşlerimin böyle güzel bir programda bizleri bir araya getirdiği için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi. 

Program hediye takdimi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından son buldu.