Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

“Erken Değil Hemen Seçim”

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir “Mevcut hükümet hemen her alandaki yanlış uygulamalarıyla, freni boşalmış ve uçuruma doğru süratle yol alan bir kamyona benziyor. Bu durumun önüne geçmek için sürücüyü de kamyonu da yani iktidarı ve yönetim anlayışını değiştirmek şart. Dolayısıyla erken değil, hemen seçim yapılmalı” diyor.

Ekonomik ve siyasi tahlilleriyle ilçemizin dikkat çeken isimlerinden biri olan Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Deniz Aydemir, son gelişmeler doğrultusunda gazetemize bir değerlendirme yaptı.

Aydemir’in gündeme dair görüşleri şöyle:

KÖTÜNÜN KÖTÜSÜNÜ YAŞIYORUZ

Gazetenizin arşivine ve sosyal mecralarda da yer alan geçmiş değerlendirmelerime bakıldığında; mevcut iktidarın gerek ekonomide gerek dış politikada ülkeyi akıl almaz bir biçimde zora soktuğunu; iktidarını korumak adına iç barışı bozarak insanları kutuplaştırdığını, hukuktan, demokrasiden, insan haklarından uzaklaşarak totaliter dayatmalara baş vurduğunu ve sürüklendiğimiz bataklıkta çırpındıkça batmakta olduğumuzu, altını çizerek defalarca ifade ettiğimi göreceksinizdir.

Yokuş aşağı giden bir kamyonu freni patladığında durdurmanız nasıl mümkün değilse, mevcut hükümetle bu kötü gidişatı durdurabilmekte söz konusu olamaz.

‘Kötünün kötüsünü’ yaşadığımız şu günlerde iktidar kanadı ‘hayali dış güçler’ mazereti ile beceriksizliğinin ve başarısızlığının üzerini örtmeye; milliyetçi söylemlerin dozunu yükselterek, daha önce oyunu aldığı seçmenini muhafaza etmeye ve varlığını bu şekilde sürdürmeye çalışmaktadır.

İNANDIRICILIKLARINI KAYBETTİLER

İktidarın başından bu yana en başarılı olduğu husus, algı operasyonları ile kamuoyunu önemli oranda arzu ettikleri biçimde yönlendirebilmek olmuştu.

Ama artık kaçınılmaz bir sona gelindi.

Çünkü AKP artık kendi seçmenini dahi ‘içi boş’ söylemlerle yönlendiremiyor. Gerçek hayatta yaşananlar her geçen gün dozunu artırarak, kendini hissettiriyor.

AKP’nin yapılan tüm kamuoyu araştırmalarında oy kaybederek çöküşe geçmiş olması da işte bu yüzden.

Eski Başbakan ve Cumhurbaşkanlarımızdan Süleyman Demirel’in sözüdür; “ Hükümetler tencere ile gelir, tencere ile gider”  Öyle de olacak.

ERDOĞAN DA GÜÇ VE İMAJ KAYBETTİ

Geçmiş dönemlerde AKP düşüşe geçse bile Recep Tayyip Erdoğan faktörü devreye girer ve delik bir şekilde yamalanarak kapatılırdı.

Ama artık Erdoğan’ın da inanılırlığı ve güçlü – kudretli imajı sarsılmış bulunuyor. Parti içinde dahi kendisine alttan alttan karşı duranlar ‘Erdoğan sonrasını’ planlayanlar var.

ERKEN DEĞİL HEMEN SEÇİM

Yaşanmakta olan tabloya baktığımızda ülkenin acilen bir yönetim – anlayış değişikliğine ihtiyaç duyduğunu görüyoruz.

Geçen her fazladan süre, hem vatandaşların hem de ülkenin aleyhine işliyor. Bu yüzden ‘ Erken değil, hemen seçim şart’ diyorum.

ANLAYIŞ DEĞİŞMEZSE EKONOMİ DE DÜZELMEZ

Bir ülkede demokrasi, güçler ayrılığı hakim değilse; işler tek bir kişinin inisiyatifi ile yürütülmeye çalışılıyor, evrensel değer ve dengeler hiçe sayılıyorsa; o ülkenin güvenilir bir ülke olarak görülmesi, dolasıyla ekonomik anlamda kalkınması da mümkün değildir.

Yandaşların korunduğu, tüm milli değerlerimizin satışa sunulduğu, ihalelerin üç beş belli şirkete paylaştırıldığı, iktidara karşı görüş ifade eden hemen herkesin ‘ vatan haini’ olarak bertaraf edilmeye çalışıldığı anlayışın iktidar olarak kalması zaten düşünülemez.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM

Türkiye tek adam yönetiminin sakıncalarını bu dönemde yaşayarak gördü. Bunu AKP’li çevreler de itiraf ediyor ve bu noktada açık sinyaller veriyorlar aslında.

Güçlendirilmiş parlamenter sisteme yeniden geçişin ayak seslerini duyuyoruz.

Millet ittifakının tavrı da bu noktaya gelinmesinde önemli rol oynadı diye düşünüyorum.

Eldeki verileri değerlendirerek; yapılacak seçim sonrasında iktidarın ve iktidarla birlikte yönetim şeklimizin değişeceğini öngörebilirim.

KILIÇDAROĞLU CUMHURBAŞKANI, AKŞENER BAŞBAKAN

Siyasi arenadaki çıkışları ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun en güçlü cumhurbaşkanı adayı olduğunu söylemek mümkün.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de güçlendirilmiş parlamenter sistemde başbakanlık makamına yakıştırılmakta.

ERDOĞAN ADAY OLMAZ!

Ben kişisel olarak, güç ve imaj kaybına uğrayan, ciddi sağlık sorunları bulunan Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olacağını düşünmüyorum.

Cumhur İttifakı adayının, son dönemlerde imajı yükselen, genç ve yıpranmamış bir isim olan Selçuk Bayraktar olacağını düşünüyorum.

Ve yapılacak seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun %60 gibi net bir oy oranıyla seçileceğine inanıyorum.

 

 

 

 

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x