Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Enstrümanların Duayenleri Bu Programda Konuşuyor

Pendik Belediyesi, musiki enstrümanı duayenlerinin katıldığı “Bir Enstrümanın Günlüğü” başlığı altında yeni bir program başlattı. Ayda bir düzenlenecek programın ilk konuğu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü alan Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir oldu.
Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programa, Türk Musikisinde kullanılan çalgıları deyim yerindeyse konuşturan duayen isimler katılıyor. İstanbul Medeniyet Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen “Bir Enstrümanın Günlüğü”nde sanatçılar hayat hikayelerini, sanata başlama süreçlerini anlatırken aynı zamanda konukların sorularını yanıtlıyor. Ayda bir düzenlenmesi planlanan program, müzik dinletisi eşliğinde gerçekleştiriliyor.
İlk konuk Kanun’u Konuşturan Sanatçı Göksel Baktagir oldu
“Bir Enstürmanın Günlüğü” başlığıyla düzenlenen programın ilk konuğu Kanun Virtüözü ve Bestekâr Göksel Baktagir oldu. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülünü alan Göksel Baktagir, kanunla tanışma sürecini anlatarak “10 yaşında bağlamaya başladım, sonradan keskin bir geçişle kanunla tanıştım. Her bulduğum köşede kanun çalarak talim yaptım ve bu günlere geldim” dedi. Kanunda görme-dinleme yoluyla kendi metodunu bulduğunu belirten Baktagir, Türk Musikinin çok değerli sanatçılar yetiştirdiğini ancak usta-çırak ilişkisi dışında bir metod bulunmamasını eksiklik olarak gördüğünü belirtti.
Göksel Baktagir soruların ardından ise deyim yerindeyse kanununu konuşturdu. Günlük hayatın keşmekeşliğinden programa gelen konuklara unutulmaz bir müzik dinletisi sunan Baktagir, etkinlik sonunda ayakta büyük alkış aldı.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x