Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ENGELLİLERE YÖNELİK 12 BRANŞTA KURS VERİLECEK

Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Özel Eğitim Kurs Kayıtları başladı. Müzikten Kilim Yapımına 12 ayrı branşta verilecek ücretsiz kurslara başvurmak için en az yüzde 40 engelli raporuna sahip olmak gerekiyor.

Pendik Belediyesinin tüm engelli gruplarına ve ailelerine hizmet vermek üzere inşa ettiği Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, 2018-2019 yılı Özel Eğitim Kurs Kayıtları başladı. 1 Ekim’de başlayacak kurslarla engellilere sosyalleşmenin yanı sıra mesleki beceri ve hobi kazanma olanağı sunulacak.  Oluşturulacak kurslarda her bir branş için usta öğreticiler özel öğretim öğretmeni eşliğinde öğrencilere eğitim verecek. Böylece öğrencilerin mesleki kazanımlarının yanı sıra bilişsel ve sosyal kazanımları da özel olarak takip altında olacak.

En az %40 engelli raporu olan kayıt yapabiliyor

Pendik’te yaşayan ve en az yüzde 40 engelli raporu olan 16 yaş ve üzeri tüm vatandaşlar başvuru yapabilecek. Fiziki olarak Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne giderek yapılacak başvuruları uzman psikolog, özel eğitim sınıf öğretmeni ve pedagoglar değerlendirecek. Öğrenciler her branş için mentalreterdasyon, otizm, down ve ortapedik engel gruplarına ayrılarak ayrı sınıflarda eğitime tabi tutulacak. Zihinsel engelliler için öz bakım becerisi olan ve grup eğitimine uygun bireyler öncelikle tercih edilecek. Vatandaşların ulaşımı ücretsiz servisle sağlanacak.

Açılacak kurslar

Dekoratif Ahşap Süsleme, Çömlek Yapımı, Kilim Yapımı, Kasnak İşi, Ahşap Yakma Resim, Keçe Aksesuar Yapımı, Bağımsız Yaşam Becerileri, Servis Elemanı, Yemek, Resim, Müzik, Halk Oyunları

Terapi Hizmeti de veriliyor

Öte yandan Çamlık Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde kursların yanı sıra rehabilitasyon ve terapi hizmetleri de veriliyor. Tesiste Dil Terapisi, Duyu Bütünleme, Özel Eğitim Destek, Hidroterapi, Fizyoterapi, Sporla Terapi hizmetleri yine tamamen ücretsiz olarak sunulacak.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x