Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

EN LEZZETLİ YARIŞMA

Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Çamlık Engelsiz Yaşam Merkezi’nde düzenlenen yemek yarışmasında Türk ve Suriyeli hanımlar yarıştı. Her iki ülkenin en ünlü yemeklerini hazırlayarak jüri ve konukların önüne çıkan hanımlar, sundukları lezzetlerle dereceye girmek için ter döktü

Pendik Belediyesi’nin BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) ve Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Vakfı (WALD) işbirliğinde gerçekleştirdiği etkinlikte Türk hanımlarıyla mülteci hanımlar mutfakta maharetlerini yarıştırdı. Yarışmanın Suriye yemekleri kategorisinde babagannuş, şakriye, muhliye, tebbule, kato, fette; Türk yemekleri kategorisinde de mantı, kuru dolma, lahana ve yaprak sarma, pazı kavurması, sütlü nuriye gibi lezzetler yer aldı. Çamlık Engelsiz Yaşam Merkezi’nde yarışmacıların iki ayrı mutfakta hazırladığı yemek ve tatlılar hem jüriye hem de konuklara ikram edildi.

Ödülleri Başkan Şahin verdi

Toplamda 15 yarışmacının yer aldığı organizasyonu Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin ve eşi Sevtap Şahin, Pendik Kaymakamı İlhan Ünsal’ın eşi Aynur Ünsal ve çok sayıda konuk takip etti. Yaptığı konuşmada Dünya’da zulme son vermek için insanların birbirlerini sevmeleri, bunun için de önce tanımaları gerektiğini vurgulayan Başkan Şahin, bu tür fırsatların önemine dikkat çekerek: “Bir kez daha gördük ki yanı başımızdaki iç savaştan kaçıp ülkemize gelen mülteci hanımefendilerin yaptığı yemeklerin adı farklı, lezzeti aynı. Ümidimiz savaşın bir an önce biterek misafirlerimizin ülkelerine sağ salim dönmeleri ve bu yemekleri orada ikram edebilmeleri” dedi.

Pendik Belediyesi Aşevi Baş Aşçısı Cemil Yürür, Halk Eğitim Merkezi Aşçılık ve Pastacılık öğretmenleri Aynur Ünsal ile Zeynep Güven’den oluşan jürinin değerlendirmesi sonucunda Suriye lezzetlerinde 1.liği tebbule, 2.liği tahinli et, 3.lüğü de içli köfte kazandı. Türk hanımlarının yaptığı yemeklerde de kavurma tavuk 1., mantı 2., pazı kavurma da 3. oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödüllerini Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin takdim etti. Her iki kategorinin de 1.lerine tost makinesi, 2.lere çaymatik, 3.’lere blender seti armağan edilirken, tüm katılımcılar da mansiyonla ödüllendirildi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x