Gündem Haber Girişi : 23 Ekim 2023 14:09

Emine Erdoğan Himayesinde Filistinli Çocuklar Türkiye’de Korunacak

Emine Erdoğan Himayesinde Filistinli Çocuklar Türkiye’de Korunacak

SON DAKİKA HABERİ! İsrail‘in saldırılarında yaralanan veya kimsesiz kalan Filistinli çocuklar, Emine Erdoğan himayesinde Türkiye’ye getirilerek koruma altına alınacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Filistin Kadın İşleri Bakanı Amal Hamad ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ile çevrim içi bir görüşme gerçekleştirdi. Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, Emine Erdoğan‘ın himayelerinde öncelikle saldırılardan etkilenen çocuklara yönelik girişimde bulunmak istediklerini aktardığını belirtti.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Filistin Kadın İşleri Bakanı Amal Hamad ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ile çevrim içi bir görüşme gerçekleştirdi.

Gazze‘deki insani trajediden, sivillere yönelik saldırılardan duydukları derin endişe ve üzüntüyü dile getirdiğini kaydeden Göktaş, şöyle devam etti:

“Filistin halkıyla her türlü siyasetin üstünde, insani değerler temelindeki dayanışmamızı bakanlıklarımız arasındaki iş birliği ile devam ettirmeye kararlı olduğumuzun altını çizdim. Bu doğrultuda, Sayın Emine Erdoğan Hanımefendinin himayelerinde öncelikle saldırılardan etkilenen çocuklara yönelik olarak girişimde bulunmak istediğimizi ifade ettim. İsrail’in sivillere yönelik saldırıları sonucu yaralanmış veya kimsesiz kalmış çocuklarımızı ülkemize getirerek, tedavilerinin yapılması ve İsrail’in saldırıları son buluncaya kadar koruma ve bakım altına alınması için harekete geçmek istediğimizi ilettim.”

Göktaş, bu kapsamda Filistinli mevkidaşları ile bakanlıklarının çalışma alanlarıyla ilgili konularda ortak çalışma gruplarını hayata geçirmek üzere mutabık kaldıklarını belirterek, “Uluslararası hukuk kurallarının işletilerek bu saldırıların ve işgalin bir an önce son bulması, Filistinlilerin kendi topraklarında özgürce ve güven içinde yaşamalarının sağlanması için üzerimize düşen her şeyi yapma konusunda kararlı olduğumuzun bilinmesini isterim.” ifadelerini kullandı.

Bugün Filistin Kadın İşleri Bakanı Amel Hamad ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ahmed Majdalani ile çevrimiçi birer görüşme gerçekleştirdim. Mevkidaşlarıma Gazze’deki insani trajediden, sivillere yönelik saldırılardan duyduğumuz derin endişe ve üzüntüyü ifade ettim.
Filistin halkıyla… pic.twitter.com/viBJkBEGV7

— Mahinur Özdemir Göktaş (@MahinurOzdemir) October 22, 2023

Emine Erdoğan’ın himayelerinde Ukraynalı savaş mağduru çocuklar da Türkiye’ye getirilerek koruma altına alınmıştı.