Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

EMEKLİLER TECRÜBELERİNİ GENÇLERE AKTARACAK

Pendik Belediyesinin bütçesini AB fonlarından karşıladığı TeaTIME (Dijital Eğitim Alan Yetişkinlerin Mesleki Becerilerini Mentorluk Yoluyla Gençlere Aktarması) Projesi’nde 55 yaş üstü çalışan veya emekli yetişkinler, mesleki bilgi ve becerilerini 23-30 yaş arası gençlere aktaracak

Kendi kaynaklarıyla yatırımlarını sürdüren Pendik Belediyesi, AB fonlarıyla bütçeye yük olmadan da sosyal projeler üretmeye devam ediyor. Bugüne kadar milyonlarca lira AB fonlarından hibe alan Pendik Belediyesi, son olarak TeaTIME (Dijital Eğitim Alan Yetişkinlerin Mesleki Becerilerini Mentorluk Yoluyla Gençlere Aktarması) Projesine 35 bin Euro hibe almaya hak kazandı. 55 yaş üstü çalışan veya emekli yetişkinlerin mesleki bilgi ve becerilerini aynı alanda mesleğe yeni adım atmış veya yeni mezun olmuş 23-30 yaş arası gençlere aktarabilmelerini amaçlayan projenin ortakları arasında İspanya, Polonya ve Slovenya yer alıyor.

Yetişkinlere üç farklı eğitim modülü hazırlanacak

Proje kapsamında öncelikle yetişkinlere verilmek üzerine üç farklı eğitim modülü hazırlanacak. Yetişkinlerin liderlik ve eğitmenlik becerilerini geliştirmek ve emeklilik döneminde sosyal hayata uyumlarını kolaylaştırmak için öncelikle mentorluk eğitimi verilecek. Yetişkinlerin mesleki bilgi ve becerilerini aktarırken gençlerle uyum sağlayabilmeleri ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yönelik kuşak çatışması konusunda eğitim programı gerçekleştirilecek. Bu eğitim programı, gençlere de olacak. İletişim araçlarını etkin olarak kullanmaları, ofis programları ile mentorluk veri tabanını yardım almadan kullanmaları ve çevrimiçi yaşanabilecek siber saldırılardan korunmaya yönelik dijital yeterlilik eğitimi yapılacak.

Projeye başvurular önümüzdeki yıl alınacak

Proje, emeklilik sonrası hayata hızlı uyum sağlamayı, iyi tasarlanmış bir eğitim programıyla birlikte yetişkinlerin mesleki becerilerini aktarabilecekleri ve genç nesille aralarında oluşan engelleri kaldırmayı ve yetişkin eğitiminin yerelden başlayarak ulusal ve uluslararası boyutta önemini ortaya çıkarmayı sağlamayı hedefliyor. Her ülkede ikişer günlük eğitim programları ve projenin gidişatına yönelik koordinatör toplantıları gerçekleştirilecek. Projenin kapanış toplantısı Pendik`te yapılacak. Projeye başvuruların belediyenin WEB sitesi üzerinden 2020 yılının Haziran ayında alınması hedefleniyor.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x