Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

EKONOMİDE ZOR DÖNEM

Vatandaş ancak mecbur kaldığında, tek tek ve ucuzundan satın alıyor. Herkes kredi kartı borçlusu. Gelirler giderleri karşılayamıyor. Yatırım riski her zamankinden fazla. Açılıp kapanan iş yeri sayısında rekora koşuyoruz.  

Ekonomik açıdan son yılların en zor günlerini yaşıyoruz. Yaşanan kriz her kesimi etkilese de; özellikle sınırlı bir gelire sahip olanlar bu zorluğu iliklerine kadar hissediyorlar.

Dolar ve Euro’nun sürekli yükselişi, gıda sektörü başta olmak üzere temel ihtiyaçlarda hemen her kalemin fiyatının artmasına yol açıyor.

Vatandaş ‘gelecek günler’ açısından da tedirgin.

Hükümetin bu konudaki iyileştirme çabaları ise, ortaya tatminkar bir sonuç çıkarabilmiş değil.

Vatandaşlar alışveriş yaparlarken daha dikkatli ve sınırlı davranmaya, tek tek ve de ucuzundan satın almaya özen gösteriyorlar. Marketlerde satılmakta olan poşet fiyatı dahi hesap ediliyor.

Ekonomik sıkıntıların neticesinde hemen herkesin kredi kartı borçlusu olması da ‘yaşamsal bir tehdit’ olarak varlığını sürdürüyor.

İnsanlar da piyasa da sersemlemiş durumda.

Yatırım riskinin büyümesi ile birlikte; açıldıktan kısa süre sonra kapatılmak zorunda olan iş yerlerinin sayısı her zamankinden daha fazla. Bu durum da ülke ekonomisini olumsuz etkiliyor.

 

Diğer taraftan ücretlerin yetersiz olması, işsizlik, gelir dağılımındaki adaletsizlik; önemli bir çoğunluk için adeta bir ‘hüküm’ niteliğinde.

Tablo nasıl ve ne zaman düzelecek? Bu konuda bir öngörüde bulunmak dahi zor!

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x