Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

DÜNYAYI OKUYANLAR MELİHA ÖZ’Ü BEĞENDİ

 

Pendik Okuma Grubu üyeleri, geçtiğimiz ay yine Pendikli bir yazar olan Meliha Öz’ün Nekro Porta / Ölüler Kapısı adlı romanını okudular. Grubun toplantısına yazarın kendisi de katıldı

Başlangıcından bu yana Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmış yazarların romanlarını tercih eden, bu vesile ile de geçen 6 yıl içerisinde neredeyse tüm dünyayı okumuş bulunan Pendik Okuma Grubu üyeleri, geçtiğimiz ay Pendikli Yazar Meliha Öz’ün Nekro Porta / Ölüler Kapısı adlı romanını okuyarak tahlil ettiler. Okuma grubunun toplantısına yazarın kendisi de katıldı.

Müspet – menfi eleştirilerin, yorumların yapıldığı; roman ile ilgili soruların cevaplandırıldığı yaklaşık 2,5 saat süren tahlil akşamında; Yazar Meliha Öz ve romanı Pendik Okuma Grubu üyelerinin beğenisini kazandı.

Nekro Porta / Ölüler Kapısı Meliha Öz’ün ilk romanı olmasına rağmen; öncelikle edebi anlamda oldukça başarılı bir çalışma.

Doğu Roma İmparatorluğu’nun Başkenti Konstantinapolis’i, Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethinden çok önce; dönemin sosyo kültürel yapısı ile birlikte ele alan; olay örgüsü içerisinde tarihi, dini, felsefi, mitolojik unsurlar da barındıran Nekro Porta / Ölüler Kapısı romanı, okurlara bu anlamda geçmişe de vizyoner bir bakış açısı ile göz atma imkanı sunuyor.

‘Yedi Tepeli Babil’de İsa’nın doğumundan beş yüz otuz iki yıl sonra’sından başlayarak; geçmişten, bugüne doğru olaylar ve anılar tazeleyerek uzaklaşmak isterseniz; sizi Nekro Porta’ya, Meliha Öz’ün üzerinde 6 yıl çalışıp, meraklıları tarafından belki de 6.000 yıl daha keyifle okunacak Ölüler Kapısı’ndan içeri girmeye davet ediyoruz…

Takipçiler için bilgi notu: Pendik Okuma Grubu bu ay 2019 Nobel Ödülü’nü kazanan Avusturyalı Yazar Peter Handke’nin ‘Kısa Mektup Uzun Veda’ adlı romanını okuyor.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x