Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

DÜNYANIN SANATÇISI PENDİK’TE BULUŞUYOR

Pendik Belediyesinin düzenlediği 14. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması’na sayılı günler kaldı. Bu yıl ana teması Çini Sanatı olarak belirlenen festivale 22 ülkeden 61 sanatçı katılıyor. 9 Temmuz’da başlayacak festivalin açılış konserinde ise pop müzik sanatçısı Buray sahne alacak.

Bir kültür – sanat şehri olma yolunda hızla ilerleyen Pendik, yine Dünya’nın dört bir yanından gelecek el sanatları ustalarını ağırlamaya hazırlanıyor. 14. Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 9 – 15 tarihleri arasında Pendik Sahil Meydanı’nda gerçekleşecek. Pendik Belediyesinin organizasyonuyla ilki 2004 yılında düzenlenen festivale bu yıl Kosta Rika’dan Pakistan’a 22 ülkeden 61 sanatçı katılacak. Dünya genelinde asırlarca popüler kalmış veya unutulmaya yüz tutmuş sanatları Pendik’te bir araya getiren Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması aynı zamanda ziyaretçileri geçmişe doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Dünyada hem nitelik hem de nicelik bakımından önemli bir yere sahip festivalde sanatseverler hem eserleri hem de yapılış aşamalarını yakından görme şansı buluyor.

Çini sanatının ustaları geliyor

Bu yılın ana teması ise tarihi 8. yüzyıla kadar dayanan Çini sanatı olarak belirlendi. Festivale katılan 15 yerli ve yabancı sanatçı, çini sanatında ustalıklarını, vazodan sürahiye onlarca farklı eserde gösterecek. Stantlarında ziyaretçilere Çinileriyle sanat ziyafeti sunacak yerli sanatçılar arasında İsmail Yiğit, dünyanın en büyük çini tabağını yapan Gülseren Öztuğcu da yer alacak. Yabancı Çini ustaları arasında ise Azerbaycan’ın en büyük sanatçılarından Naghı Naghıyev, Çin’den Ruopeng Sun gibi ustalar bulunacak.

Kosta Rika’dan Pakistan’a 22 ülkeden sanatçı

Dünya’nın sanatını bir araya getirecek festivale Türkiye, Azerbaycan, Belarus, Bulgaristan, Çin, Estonya, Güney Kore, İran, İspanya, İtalya, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosta Rika, Malezya, Moldova, Özbekistan, Pakistan, Panama, Portekiz, Ürdün’den sanatçılar katılıyor.

Açılışta Buray konseri

Kortej yürüyüşüyle birlikte renkli bir açılışa sahne olacak Festival’de ayrıca sevilen Pop Müzik Sanatçısı Buray da konser verecek. Sanatçı, 9 Temmuz Pazartesi günü saat 20.00’de Pendik Sahil Meydanı’nda Pendikli sevenleriyle buluşacak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x