Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

Dünyanın en küçük ve orijinal tesbihini yaptı

Vedat Atasever, el emeği göz nuru ürettiği tesbihlerle, bu camiada kendisine özel yer edinmiş bir zanaatkar.

1991 Diyarbakır doğumlu, evli ve 3 çocuk babası Atasever bu mesleğe babası İbrahim Atasever’in yanında yetişerek başlamış. 20 yılı aşkındır da aşkla, şevkle binlerce ve her biri farklı özelliklere – tasarımlara sahip tesbihler üretmiş.

Vedat Atasever’in son ürünü Guinness rekorlar kitabına girmeye namzet bir tesbih. Çok kırılgan bir malzeme olan damla kehribardan, yaklaşık 3 saat içerisinde ürettiği (bu alandaki en kısa süre) dünyanın en küçük ve hafif tesbihi (en hassas teraziler de bile gramajı sıfır olarak görünüyor) koleksiyonerler için görücüye çıkmış bulunuyor. Sadece bir adet üretilen eşi benzeri olmayan bu tesbih açık artırma yöntemi ile satışa çıkarılmış durumda.

Gazetemize bir değerlendirmede bulunan Tesbih Ustası Zanaatkar  Vedat Atasever; “Osmanlı’dan bu yana var olan tesbih kültürü, popüler olmasa da günümüzde de varlığını korumakta. Bu işin azımsanmayacak sayıda meraklıları mevcut.

Ben ömür boyu saklanacak, göze ve ruha hitap eden estetik ürünler ortaya çıkarıyorum. Müşterilerim ağırlıklı olarak koleksiyonerler ve bu işin sevdalıları. O yüzden fazla sayıda özel siparişler alıyorum. Yaptığım işlerin tamamı orijinal. Bir başka eşi bulunmayan tesbihler.

‘Yükte hafif pahada ağır’ deyimine uygun olarak ürünün ebadı küçüldükçe, işçilik ve zanaatkarlık arttıkça fiyatlar çok yükseklere çıkabiliyor. 2.500 TL’den başlayan ücretler 100 bin ve hatta çok daha fazlasını görebiliyor” sözlerine yer verdi.

Vedat Atasever’in son ürünü olan dünyanın en küçük, en hafif tesbihine sahip olmak istiyorsanız iletişim: 0530 422 28 58

Özel Haber: Veysel Bahadır

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x