Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

DÜNYA ‘TÜRBÜLANSTA’ UYARISINDA BULUNDU

SETA Genel Koordinatörü Prof. Dr. Burhanettin Duran, Pendik’te söyleşi gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in de dikkatle dinlediği programda gündemi değerlendiren Prof. Dr. Duran, “Dünya türbülansta. Erdoğan’ın liderliğiyle Gezi, 17 – 25 Aralık ve Darbe Girişimi en az zararla atlattık; ama türbülans devam ediyor” uyarısında bulundu

‘Ortadoğu’da Dizayn Arayışları ve Türkiye’ konulu programda ülke ve dünya gündemini değerlendiren SETA Genel Koordinatörü Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu Üyesi Prof. Dr. Burhanettin Duran, dünyanın bir türbülansa girdiğini söyledi. Trump yönetimiyle birlikte dünyanın ‘kendi başının çaresine bak’ dönemine girdiğini belirten Prof. Dr. Duran, “Günümüzde devletler kendi başının haline bakacak. Müttefikler birbirini sorguluyor. Trump Avrupa’ya kendinizi artık siz koruyun, biz para harcamayacağız diyor. Bu yeni dönemin adı ‘kendi başının çaresine bak dönemi’ dedi.

En iyi bilim adamlarını, bürokratları yetiştirmemiz lazım”

Dünyanın türbülansta olduğunu ifade eden Prof. Dr. Burhanettin Duran, “Türkiye bu türbülansa 2013 yılından itibaren sokuldu. Gezi, 17 – 24 Aralık ve Darbe Girişimi olayları Erdoğan’ın kararlı liderliğiyle en az zararla atlatıldı. Ama bundan sonra da bu türbülans devam edecektir” şeklinde konuştu. Sadece Erdoğan’a güvenerek olumsuz süreçlerin atlatılamayacağını vurgulayan Prof. Dr. Duran, “Siyasi istikrarı bu şekilde 5 – 10 yıl daha korursak dünyayı etkileyen 10 ülke arasında olacağımızdan emin olun. Yalnız burada şuna dikkat etmek lazım. Her zaman Erdoğan gelmez, sadece ona güvenmekle olmaz. Hepimizin el ele vererek yeni bilim adamları, bürokratlar yetiştirmesi lazım” dedi.

Ortadoğu’da bir ilk yaşanıyor: İsrail – Suudi ittifakı

Konuşmasında Ortadoğu’yu da analiz eden Prof. Dr. Burhanettin Duran, bölgedeki temel meselenin İsrail’in yayılmacılığı olduğunu belirterek, “Ortadoğu karışık, kimin, ne yaptığının belli olmadığı bir bölge. Bakıyorsunuz, veliahtlar İstanbul’da gazeteci öldürüyor; bir bakıyorsunuz, Kabe’nin üstünde gösteri yapıyor. Her 10 yılda bir türbülans yaşanıyor; ama en önemli mesele İsrail’in yayılmacılığı ve Filistin dramıdır. İlginç durumlar da yaşanıyor. Örneğin İsrail kendine Suudiler gibi önemli müttefikler buldu. Bu Ortadoğu’nun tarihinde hiç yaşanmamıştır” şeklinde konuştu.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x