Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

DÜNYA SANATIYLA DOLU GÖRSEL ŞÖLEN

Pendik Sahil Meydanı’nda görsel bir şölen yaşatan Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması, 15 Temmuz’da sona erecek.  22 ülkeden 62 sanatçının eserleriyle yer aldığı festival alanı, birbirinden renkli görüntülere ev sahipliği yapıyor.

Pendik Belediyesi tarafından 14’üncüsü düzenlenen Uluslararası Geleneksel Sanatçılar Buluşması,  dünyanın dört bir yanından seçkin sanatçıları ve eserlerini Pendik’te buluşturdu. Kosta Rika’dan Çin’e 22 ülkeden 62 sanatçıyı bir araya getiren festival alanı, bu yıl da 7’den 70’e herkese hitap eden farklı el emeği tasarımlarıyla büyük ilgi geçiyor.  Ziyaretçileri; stantlardaki eserlerin, sanatçıların ve sergi alanının sunduğu görsel zenginlik karşılıyor.

Dünya kültür mozaiği

Bu yıl  “Çini” sanatının ana tema seçildiği organizasyonda Türkiye’nin çeşitli illerinin yanı sıra Kırgızistan, Moldova, İran, Azerbaycan,  Pakistan, Özbekistan ve Çin’den gelen önemli sanatçıların bu alandaki nadide eserlerini görmek mümkün. Ayrıca hem Türk sanatçıların hem de Ürdün, Portekiz, Polonya, Panama, Özbekistan, Malezya, Kosta Rika, KKTC, Karadağ, İspanya, İtalya, Kore, Bulgaristan ve Belarus’tan gelen konuk sanatçıların el emeği eserleri ülkelerin yüzlerce, hatta binlerce yıllık kültürlerini yansıtıyor.

Başkan Şahin en sıkı ziyaretçisi

Her gün festival alanını ziyaret ederek stantları tek tek gezen ve sanatçılarla ilgilenerek eserleri inceleyen Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin de zaman zaman renkli görüntülere eşlik ediyor. Onu bazen körüklü çizmeyle veya geleneksel şapkayla görmek, bazen de taş işleme veya dokuma için tezgahının başında rastlamak mümkün.  Organizasyonun her yıl dünya kültürüne önemli katkılar sağladığını belirten Başkan Şahin,  tüm Pendiklileri 15 Temmuz’da sona erecek bu sanat şölenini kaçırmamaya davet etti.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x