Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

DÖRT YIL DAHA BİLAL GÜNDOĞDU

Pendik Esnaf Ve Sanatkarlar Odası’nın olağan genel kurulunda seçime tek listeyle giren Bilal Gündoğdu 4 yıllığına yeniden başkan seçildi.

Pendik Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın olağan genel kurulu Yeni Mahalle Aygün Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Genel Kurul sonucunda; seçime tek liste ile giren Bilal Gündoğdu 4 yıllığına yeniden başkan seçildi.

Üyelerin pek fazla ilgi göstermediği genel kurula, ilçedeki diğer oda temsilcileri, komşu ilçelerden dernek başkan ve yöneticileri ve il temsilcileri de misafir olarak katıldılar.

Genel kurulda divan tarafından kürsüye davet edilen Bilal Gündoğdu, esnafın temel meseleleri üzerine bir konuşma yaptı.

Gündoğdu; ” Esnafımızın ekonomik anlamda her geçen gün zorlandığı bir gerçek. Dükkan kiralarının yüksek olması ve uçuk artışlar sıkıntının büyümesine yol açabiliyor. Bu noktada oda yönetimi olarak biz mal sahibi ve kiracı arasında arabulucu rolü oynamak istiyoruz. Yerleşik esnaf işlettiği dükkandan çıkınca, mal sahibi burayı yeniden kiraya vermekte problem yaşıyor. Dolayısıyla hem kiracı, hem de mal sahibi mağdur oluyor. Biz bu gibi durumlarda kira zammının hiç yapılmamasını ya da düşük tutulmasını uygun görüyoruz” dedi.

Küçük esnafı sıkıntıya sokan diğer bir oluşumun da AVM’ler olduğuna değinen Gündoğdu “Mahalledeki marketin yanına bir bakıyorsunuz; 101, 1001, BİM, Migros vs açılmış. Bunların sayısı neredeyse mahalle bakkallarının sayısını geçmiş durumda. Bu noktada küçük esnafımızı koruyacak düzenlemeler şart” şeklinde konuştu.

Eczanelerin ayakkabı, mobilyacıların beyaz eşya, halıcıların avize satması gibi; esnafların ana işlerinden farklı kalemlere de yönelmesini doğru bulmadığını, bunun haksız rekabete de yol açtığını ifade eden Gündoğdu, “Bu konuda yasal değişiklikler yapılmalı ve yetki odalara verilmeli.  Söz konusu mağduriyetlerin önüne ancak bu şekilde geçebiliriz” sözlerine yer verdi.

DDY’nin uzun süredir Haydarpaşa – Gebze tren yolu hattını tamamlayamamış olmasının, tren yolu alt geçitlerinin kapalı tutulmasının; merkezdeki esnafları olumsuz etkilediğini de belirten Gündoğdu, “Bu konuda yetkililerle konuştum. Sıkıntı ancak 2019 yılının sonuna doğru çözülebilecek” dedi.

Esnafın birlik, beraberlik ve dayanışma ruhunu hiçbir şekilde kaybetmemesi gerektiğinin de altını çizen Gündoğdu, sözlerini 2018 yılında tüm esnaflara hayırlı ve bereketli kazançlar dileyerek tamamladı.

YÖNETİM KURULU: Başkan Bilal Gündoğdu, Sezayi Kantarcı, Ethem Aksoy, Celal Güngör, İbrahim Kaspeçen, Cengiz Ören, Şeref Terzi, Salih Sürer, Zafer Düzgün, Arif Baygüt, Emine Arıkan

DENETİM KURULU: Şükrü Alemdar, Bünyamin Karaca, Zafer Talay

 

 

 

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
EROL YAZICI
4 yıl önce

HAYIRLI OLSUN

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x