Magazin Haber Girişi : 18 Nisan 2024 11:03

'Dingo'nun Ahırı Deyimi' Nereden Geliyor, Gerçek Hikayesi

'Dingo'nun Ahırı Deyimi' Nereden Geliyor, Gerçek Hikayesi
Dilimize pelesenk olmuş Dingo'nun Ahırı deyiminin ilginç ortaya çıkış hikâyesi

“İşi olsun olmasın herkesin girip çıkabildiği, gireni çıkanı belli olmayan yer” anlamına gelen 'Dingo'nun Ahırı’ deyimini sıklıkla kullanıyoruz. Peki, 'Dingo'nun Ahırı Deyiminin nereden geldiğini hiç merak etmiş miydiniz?

İşte, bir zaman yolculuğuna çıkalım ve Dingo’nun Ahırı deyimi nereden gelmiş öğrenelim…

İstanbullular, 3 Eylül 1872’de daha önce bir benzerini görmedikleri yepyeni bir ulaşım aracı olan ‘atlı tramvay’ ile tanıştı.  

İlk kez 1832 yılında New York’ta kullanılmaya başlayan bu ulaşım aracı, 1850’lerde önce Paris’e oradan da tüm Avrupa ülkelerine yayıldı.İstanbul halkının atlı tramvay kullanmaya başlaması adeta bir devrimin habercisiydi. Çünkü taht-ı revan, tenteli at arabası ve fayton gibi yalnızca maddi durumu yüksek olanların kullandığı ulaşım araçlarına ucuz bir alternatif gelmişti.

Azapkapı-Ortaköy hattında 06.30 ile 19.20 saatleri arasında her 20 dakikada bir sefer yapmaya başlayan atlı tramvay, kısa sürede herkesin tercih ettiği ulaşım aracı oldu. İlk hat olan Azapkapı-Ortaköy hattının açılışından sonra şehir içine yeni hatlar da eklendi.

Şişhane yokuşunda tramvayı çeken atların enerjileri neredeyse bitecek hale geldiğinden, tramvay seferlerinin aksamaması için atlar Taksim'de bulunan ahırda dinlendirilirdi.Yorgun atlar ahırda dinlenmeleri için bırakılırdı, yeni atlarla tramvay seferine devam edilirdi ve bu döngü sürekli bu şekilde devam ederdi.

Atların bekletildiği ahır ise bugünkü Fransız Konsolosluğu’nun bulunduğu yerin yakınlarındadır ve Dingo adındaki bir Rum vatandaş tarafından idare edilmektedir.

Şişhane-Kurtuluş hattının işlekliği sebebiyle en çok kullanılan ahırlardan biridir Dingo'nun ahırı. Ancak Dingo biraz pervasızdır, üstelik çok içki içtiğinden kafası da pek yerinde değildir.

Kayıtları düzenli tutulmayan bu ahıra kimin girip çıktığı belli olmadığından kavgası gürültüsü de eksik olmazdı.

Böylece Dingo'nun meşhur ahırı halkın diline düştü ve o gün bugündür de kalabalık ve karmaşa içindeki yerleri tarif eden bir deyim olarak dilimize yerleşti.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.