Gündem Haber Girişi : 01 Mart 2023 12:34

Demokrat Partili Çevik: “Afet, yeni afetler yaratarak yönetildi”

Demokrat Partili Çevik: “Afet, yeni afetler yaratarak yönetildi”

Çevik, Kızılay’ın çadır ve besin satışı yaptığı tarafındaki haberlere ait “Manhattan’da güneş doğarken Kızılay’ın binası New York’un göklerini deliyor. Beştepe’deki saray bin odasını aydınlatan 100 binlerce ampul ile geceleri pek şık görünüyor. Dışardan bakınca, her şey çok güzelmiş gibi görünüyor.” tabirlerini kullandı.

“Afet, yeni afetler yaratarak yönetildi”

Afetin yeni afetler yaratarak yönetildiğini öne süren Çevik, “Fakat bir sabah 4:17’de Türkiye sarsılıyor. Nurdağı, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş çöküyor. 48 saat 72 saat ne Manhattan’da gökleri delen Kızılay, ne deprem tatbikatlarına laf ettirtmeyen AFAD ne de ‘One minute’ diyerek tüm dünyayı hizaya getirenler ortada yok. Hatalar zinciri ülkenin her bir ocağına ateş düşürmeye devam ediyor. Her gün yeni bir fiyasko ortaya çıkıyor. Fiyaskoların en sonuncusu da işte, Kızılay” dedi.

“Güvenin timsali olan Kızılay meğerse ticarethaneye dönüşmüş”

Çevik, “Kim, ne olursa olsun yaraları sarmayı görev edinmiş  olan, milli hafızamızda güvenin timsali olan Kızılay meğerse ticarethaneye dönüşmüş.” diyerek, şunları kaydetti:

Depremin başından beri ‘çadır çadır’ diye feryat ederken neden çadır bulamadığımızı artık anladık. Halbuki çadır satmak ile meşgulmüş. İşte bu ticari önceliği yüzünden, ihmal ve yolsuzluk toprağının üzerine inşa edilen, binalar yıkılınca milletimiz çadırsız kalmış. Kızılay’ın kıssası 20 senede oluşturdukları yeni Türkiye’nin öyküsü aslında münasebetiyle hayli tanıdık.”

“Öyle ki artık adım adım tarifini vermemiz de mümkün” tabirini kullanan Çevik, şöyle konuştu:

“Bilinçli olarak kurumların içini boşalt. Kurumlara akrabalardan oluşan heyetleri yerleştir. Motamot Kızılay Liderinin oğlunun Genç Kızılay’ın lideri olması üzere. Bu akraba yöneticilere üç, beş, on maaş ver. Motamot Kızılay Liderinin on maaş alması üzere. Afet bile olsa, ülke bile yansa, yer bile yarılsa harekete geçme. Evvel talimat, sonra ticari fırsat bekle. Karşı çıkan, eleştiren olursa korkut, ekranlarını karart ve erişimi maniyle. Sonra iç güçler de var. Mesela hatası muhalefet belediyelerine at ve de ki; ‘muhalefetin izin vermediği kentsel dönüşüm.’ Halbuki kentsel dönüşüm merkezi idarinin yetkisindedir.”

Hibya Haber Ajansı