DAMLA SAKIZI VE FAYDALARI

DAMLA SAKIZI

Pek çok faydası bulunan damla sakızı, en önemli sağlık sorunlarından bir tanesi olan kısırlığa da etki etmektedir. Kısırlık riskini azaltan damla sakızı her zaman tüketilmesi gereken besinler arasında yer almaz. Ancak damla sakızını hayatımıza alır ve ara sıra yiyecek, içeceklerde kullanırsak genel olarak kısırlık hastalığına yakalanma oranı düşecektir.
2. Mide Rahatsızlıklarını Önler

Damla Sakızının Faydaları

Mide rahatsızlıkları yaşayan kişilerin damla sakızı çiğnemesi bu sorunu ortadan kaldırmaya yarayacaktır. Midedeki asit seviyesini düşürerek yanmaları ortadan kaldıran damla sakızı, reflü ve gastrit hastaları için doğal bir ilaçtır.
3. Mide Bulantısını Önler

Damla Sakızının Faydaları

Damla sakızı mide bulantısı, baş dönmesi, denge kaybı gibi çeşitli sağlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Hoş kokusu ile bitkinlik halini ortadan kaldıran damla sakızı uyarıcı bir etki yaparak dirençli bir hale gelmemizi sağlar. Sadece mide bulantısını değil vücut kırıklıkları ve halsizlik gibi durumları da ortadan kaldırmada etkilidir.
4. Sindirim Sistemini Düzenler

Damla Sakızının Faydaları

Sindirim sistemine de yardımda bulunan damla sakızı hazımsızlık sorunlarına da iyi gelmektedir. Besinlerin kolayca sindirilmesini sağlayan damla sakızı, midedeki enzimlerin normal seviyeye gelmesini sağlar. Ayrıca gaz sancısı ve diğer sindirim sistemi problemlerinde de etkilidir.
5. Göğüs Hastalıklarına İyi Gelir

Damla Sakızının Faydaları

Toz haline getirilerek de tüketilebilen damla sakızı göğüs hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Astım, bronşit gibi rahatsızlıklara karşı hoş kokusu ve nefes açıcı etkisi ile iyi gelmektedir. Ayrıca damla sakızı nefes darlığı problemlerini de ortadan kaldırmaktadır.

Damla sakızı doğal bir şekilde üretilirse kalp sağlığı açısında oldukça etkili olabilmektedir. Bağışıklık sistemine ve kan dolaşımına dolaylı da olsa etki yapan damla sakızı, kalp rahatsızlıklarını da en aza indirir. Hayatı boyunca ara sıra da olsa damla sakızı tüketmek kişilerin kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürür.
7. Çene Kaslarını Geliştirir

Sert bir yapıya sahip olan damla sakızı çiğnenmesi sonucu çene kaslarınızın gelişmesini sağlamaktadır. Aslında bunun gerçek bir fayda olduğunu düşünemeyebiliriz ancak çene kaslarının gelişmiş olması, konuşmayı ve diksiyonun doğrudan etkilemektedir.
8. Ağız Kokusunu Giderir

İnsanların günlük hayatında karşılaştığı sorunlar arasında yer alan ağız kokusu sorunsalına damla sakızı adeta deva oluyor. Damla sakızını çiğneyerek ağız kokunuzun daha hoş bir hal almasını sağlayabilirsiniz. Damla sakızı içerdiği enzimlerle ağız içindeki bakterileri temizlerken ferah kokusu ile nefesinizi tazeler ve hoş kokmasını sağlar.
9. İlaç Yapımında Kullanılır

Damla Sakızının Faydaları

Damla sakızının kullanım alanları ilaç yapımı, Türk ve Yunan mutfağında yer alan bir çok besinin yapımında, muhallebi, Türk kahvesi ve dondurmada da yer almaktadır. Ayrıca yöresel mutfaklarda yemeklerin içerisine de giren damla sakızı, hafif bir yemek deneyimi yaşamamızı sağlıyor. Hem mide hem de solunum yolu için faydalı olan damla sakızı, yiyecek ve içeceklerle beraber tüketildiğinde yemek sonrası yaşanan şişkinlik hissini en aza indiriyor.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.