Gündem Haber Girişi : 13 Nisan 2023 13:20

Cumhurbaşkanı Xi, köylülere zenginleşme yöntemlerini tanıttı

Cumhurbaşkanı Xi, köylülere zenginleşme yöntemlerini tanıttı

Baiqiao köyü, Çin'in Guangdong eyaletinin Maoming kentinde bulunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda orada yaşayan köylüler, liçi meyvesi sanayisini geliştirerek zenginleşti. 11 Nisan'da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Baiqiao köyünü ziyaret etti. Baiqiao köyü, bu sene Xi Jinping'in yurt içi seyahatinde ziyaret ettiği birinci köy.

Yöresel eserleri geliştirdiler

Maoming kentinin Baiqiao köyüne gelen Xi Jinping, Liçi Çiftliği ile Longan (Ejderha Gözü) ve Liçi Özel Tarım Kooperatifi’ni ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Xi, mahallî özel çiftçiliğin gelişimi ve köyün kalkınması hakkında bilgi aldı.

Köylerin kalkınma sürecinde, sanayilerin geliştirilmesi kritik değer taşımaktadır. Xi Jinping, daha evvel düzenlenen bir köy işleri toplantısında, farklı bölgelerde yöresel eserlerin geliştirilmesinin kalkınma sürecine büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Baiqiao köyü, doğal ortamı sayesinde liçi yetiştiriciliği için çok uygun bir pozisyondadır. Köydeki liçi yetiştiriciliği tarihi iki bin yıl öncesine kadar uzanır. Baiqiao köyü sakinleri, doğal kaynaklarını kullanarak mahallî liçi sanayisini geliştirmiştir. Bunun yanı sıra, tarım eserleri için bir sanayi zinciri kurulmalıdır. Tarım eserleri, sürece, taze depolama, nakliye ve satış üzere basamaklarıyla birlikte geliştirilmelidir. Son olarak, bu süreçte köylülerin en yüksek karı elde edebilmesi garanti altına alınmalıdır.

Baiqiao köyünde incelemelerde bulunan Xi Jinping, köylülerin liçi sanayisini geliştirerek köyün kalkınmasını sağlamasını takdirle kıymetlendirdi. Cumhurbaşkanı Xi, “Burası ‘liçi köyü’ olduğu için liçi yetiştiriciliğinin özellikleri ve avantajları vardır. Ortak refahı teşvik etmek ve kırsal kalkınmayı hızlandırmak tesirli bir adımdır. Köye has sanayinin geleceği parlaktır.” tabirlerini kullandı.

Tarım Kooperatifi aracılığıyla satışı yükselttiler

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Baiqiao köyündeki Liçi Özel Tarım Kooperatifi’ni ziyaret etti. Tarım kooperatifleri, köylerin ıslahat ile kalkınmasının değerli bir modülünü oluşturuyor. Xi, özel tarım kooperatiflerinin modernizasyonunu her vakit yakından takip ettiğini belirtti. Xi, 2020 yılında ise farklı bölgelerin mahallî durumlarına uygun tarım kooperatifleri kurması ve özel tarım kooperatiflerini geliştirmek için güzel usuller bulması gerektiğini vurguladı.

Baiqiao köyünde yaşayan köylüler, taze meyve sürece, e-ticaret aracılığıyla satışı artırma ve köy turizimini geliştirme üzere yollarla köyün kalkınmasını gerçekleştirerek refaha kavuştular. 2022 yılında Baiqiaolu köylülerin kişi başına düşen ortalama geliri 51 bin yuana ulaştı.

Kaynak: Çin Milletlerarası Radyosu
Hibya Haber Ajansı