Dünya Haber Girişi : 04 Kasım 2022 16:53

Çin’in roketi düştü

Çin’in roketi düştü

Çin’in uzaya fırlatılan 23 tonluk dev roketi Long March 5B, Dünya’nın atmosferine ulaştıktan kısa bir süre sonra Pasifik Okyanusu’na düştü.

ABD Uzay Kuvvetleri Komutanlığı, roketin planlar içinde olmayan Pasifik Okyanusu’nun orta-güney bölgesinde atmosfere girerek yeryüzüne düştüğünü açıkladı.

Çin’in 31 Ekim’de Tiangong uzay üssünden fırlattığı 23 tonluk dev Long March 5B roketi kontrolsüz şekilde Pasifik Okyanusu’na düştü.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Komutanlığı, roketin planlar içinde olmayan Pasifik’in 101,9 derece batı ve 9,9 derece kuzey koordinatlarına düştüğünü duyurdu.

Türkiye de vardı

Çin’in 10 katlı bir bina büyüklüğündeki dev roketinin Türkiye’ye düşeceği iddiası büyük ses getirmişti. Türkiye Uzay Ajansı’ndan yapılan açıklamada, Çin Ulusal Uzay İdaresi ile iletişim halinde olunduğu belirtilmiş ve “Karışıklığa meydan vermemek adına ancak resmi ve güncel bilginin paylaşılacağı” bildirildi. Açıklamada, “Çin tarafından fırlatma aracının inişi hakkında kesin tahminler gerekli durumda verilecektir” denilmişti.

Daha önce de roket düşmüştü

Üç yıldan kısa bir süre içinde beşinci kez, Çin’in uzay araçlarının parçaları Dünya’ya düştü. Bunlardan en dikkat çekeni 8 Mayıs 2021’de gerçekleşti. 18 tonluk bir roket Hint Okyanusu’na düştü. Ancak bölgedeki köyler dağılan enkaz parçaları yüzünden zarar gördü.

Pasifik okyanusu nerede? 

Dünyanın en büyük okyanusu olarak bilinmektedir. Amerika ve Asya kıtaları arasında yer almaktadır. Diğer adı büyük okyanus. En derin yeri 11.034 metre ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya'daki en derin noktadır. Ayrıca Dünya'daki depremlerin %90'ı ve büyük depremlerin ise %80'i Pasifik bölgesinde oluşmaktadır. 708.000.000 km³ hacmi vardır ve kapladığı alan Dünya'daki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür.

Dünyanın en büyük okyanusu olarak bilinmektedir. Amerika ve Asya kıtaları arasında yer almaktadır. Diğer adı büyük okyanus. En derin yeri 11.034 metre ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya’daki en derin noktadır. Ayrıca Dünya’daki depremlerin %90’ı ve büyük depremlerin ise %80’i Pasifik bölgesinde oluşmaktadır. 708.000.000 km³ hacmi vardır ve kapladığı alan Dünya’daki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür.

Büyük Okyanus Derinliği

Çukur bir yerin derin olma hali bizlere coğrafya terimi olan derinlik ölçülerini vermektedir. Su birikintileri diye geçen ırmakların, denizlerin, göllerin ve okyanusların ayrı ayrı derinlik ölçüleri vardır. Büyük okyanusun da derinlik bilgileri merak edilmektedir. Büyük okyanusun azami derinliği 11.022 m olarak geçmektedir. Bilindiği gibi azami derinlik en fazla, en üst ve en büyük sınır demektir.

Büyük okyanusun en büyük okyanus olduğunu düşündüğümüzde 165.200.000 km² bir alana sahip olduğuna da şaşırmamak gerekir. 4.280 m ise Büyük Okyanusun ortalama derinliğidir.