Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

“Çingeneyiz ama biz de insanız” / Özel Haber

Pendik’te sayıları binlerle ifade edilebilecek Çingene diye adlandırdığımız insan mevcut. Ve bu insanların en önemli şikayeti insan yerine konmamak

ÇEK ÇEK arabaları ile her gün gözümüzün önünden akıp gidiyorlar. Dilenci değiller. Dilenmiyorlar. Hırsızlık yapmıyorlar. Hayatlarını ağırlıklı olarak çöplerden topladıkları kağıtları satarak devam ettiriyorlar. Çiçek satıyorlar. Hurda topluyorlar. Bir çoğunun günlük kazancı 20 ila 50 TL arasında değişiyor. Bir aileleri var. Çoluk çocukları var. Bir çoğu göçebe hayatı sürdürüyor, çadırlarda yaşıyorlar. Daha iyi durumdakiler ise derme çatma kiralık evlerde barınıyorlar.
Her insan gibi; gıda, giyim, barınma ve benzeri ihtiyaçları mevcut. Elektrik, su, telefon vb. faturalar ödüyorlar. Yani onlar da bu memleketin insanları. Bizler gibi fani kullar…
Fakat onları çoğunlukla görmezden geliyoruz. Daha kötüsü dışlıyor, ayırıyor, insan gibi davranmıyoruz.
Bu insanlardan ikisi; Pınar Zurnalı ve Dünya Zurnalı (bize adlarını bu şekilde bildirdiler. Gaziantepliymişler) Evliler. İkişer çocukları var. İşe çocukları ile çıkmak zorunda olduklarını ifade ediyorlar.
Kendileri ile sohbet ettiğimizde, bu ilgimize şaşırıp önce çekingen davranıyorlar. Kendilerini sonradan ifade etmeye başlıyorlar.
“Bebelerimize süt yardımı istiyoruz. Çocuklarımız için eğitim imkanı istiyoruz. Sağlık güvencesi istiyoruz. Her gün zabıtalar ile kovalamaca oynadığımız bir yaşam istemiyoruz. Devletimizin bize sahip çıkmasını istiyoruz. Bizim de her şeyden, herkes kadar hakkımız var” diyorlar.
Çok şey mi istiyorlar…

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x