Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

CHP MECLİS ÜYESİ HAYRİYE UYANIK’TAN FAALİYET RAPORU’NA ELEŞTİRİLER GELDİ

2019 Yılı Faaliyet Raporu görüşmelerinde CHP grubu adına söz alan Meclis Üyesi Hayriye Uyanık, uygulamalar ve hizmet anlayışı noktasında  belediye yönetimine eleştiriler yöneltti.

BELEDİYE ŞİRKETLERİ DENETLENEMİYOR

Pendik Belediyesi’nin ukdesindeki PENTAŞ, PENYAPSAN ve Personel AŞ.’nin denetleme dışında bırakıldığını; bu yüzden de yıllık elde ettikleri karları nasıl ve nerde kullandıklarının; aldıkları ihaleleri, sonrasında kimlere pas ettiklerinin bilinemediğini ifade eden Hayriye Uyanık, “Bu anlayış sonucunda, kaynakların iyi niyetli kullanılıp kullanmadığını görme şansımız elimizden alınmış oluyor” dedi.

PERSONEL ALIMI

Belediyeye personel alımı ile ilgili olarak da eleştiriler getiren Uyanık, “Öncelikle taşeron işçiler kamuoyuna ‘kadroya alınacak’ şeklinde lanse edilmiş olmasına karşın, bu işçilerin hukuki durumlarında bazı iyileştirmeler yapılmakla birlikte; halen düşük ücretlerle ve kadrosuz olarak çalıştırılmaktadırlar. Personel alımı da sınav sistemi ile değil daha çok ‘sözleşmeli’ olarak yapılmaktadır. Bu da ‘yandaş’ eleman alımının önünü açmaktadır” dedi.

ARSA SATIŞLARI

Uyanık; arsa satışları ile ilgili olarak da, “Pendik Belediyesi’nin gelir elde etmek için kamu yararına kullanılması gereken arsaların satışını gerçekleştirmesi yanlış bir uygulamadır. Şirketlere satışı gerçekleştirilen bu arsalardan dolayı sosyal donatı alanlarımız kısıtlı kalmaktadır” sözlerine yer verdi.

KİRA GELİRLERİ

CHP Meclis Üyesi Hayriye Uyanık, belediyeye ait mülklerin ucuz fiyatlarla kiraya verildiğini, kira artışlarının da yeterli oranda yapılmadığını ifade ederek, “Belediyemiz bu noktada da zarara uğratılmaktadır” dedi.

İHALELER ŞAİBELİ

Belediyenin özellikle büyük ihaleleri ‘torba ihale’ şeklinde gerçekleştirdiğini ve bu ihaleleri yüksek oranda PENTAŞ, PENYAPSAN gibi belediye şirketlerinin kazandığını belirten Uyanık, “Diğer belediyelerde belediye şirketlerinin ihale kazanma oranı ortalama olarak %22.02 civarında iken bu oran Pendik’te %47.7 civarında gerçekleştirilmiştir. Bu durum da; ihalelerin özel olarak belli adreslere yönlendirildiği şaibesine yol açmaktadır” ifadelerinde bulundu.

ECRİMİSİL GELİRLERİ DÜZENLİ TAHSİL EDİLEMİYOR

Belediyenin 107 farklı yerden ecrimisil yoluyla gelir elde ettiğini belirten Uyanık; “Bu gelirler zabıta müdürlüğü tarafından düzenli tahsil edilememekte. Bu yüzden de gelir kaybı yaşanmaktadır” dedi.

DERNEKLER ARASINDA AYIRIM

Belediye yönetiminin eşitlik ilkesine aykırı davranarak ilçedeki dernekler arasında ayırım yaptığını, bazı derneklere hatırı sayılır maddi destekler verilirken bazıları ise görmezden gelindiğini de ifade eden Uyanık, Bosna Sancak Derneği’nin de bu çerçevede haksızlığa maruz kaldığını öne sürdü.

CHP Meclis Üyesi Hayriye Uyanık tüm eleştirilerini örnek tablolar göstererek ve yer yer de isimler rakamlar vererek sundu.SREBRENİTSA KATLİAMI UNUTULMADI

Boşnak kökenli olan Uyanık, Srebrenitsa’da 11 Temmuz 1995 tarihinde sırf Müslüman oldukları için Sırplar tarafından katledilen 8 binden fazla Boşnak için bir anma konuşması da yaptı.

Uyanık “Orada olan kardeşlerimizi unutmayacağız. Yapılan katliamları da unutturmayacağız. Soykırımları unutmayın. Unutulan soykırımlar tekrarlanır. Her biri kahramanca şehit olan Boşnak kardeşlerimizin ruhları şad olsun” dedi.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x