Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ÇARŞIDA YÜK İNDİRİP BİNDİRME SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK

Çarşı içinde mal indirip yüklemenin neden olduğu olumsuzluklara karşı “Kentsel Aktarma Merkezi Projesi” geliştirildi. Esnafı bilgilendiren Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Her zaman olduğu gibi bu projeye de esnafla birlikte karar vereceğiz. Maliyet hiçbir şekilde esnafa yansıtılmayacak.” dedi.   

Kentsel Aktarma Merkezi Projesi hakkında Mehmet Akif  Ersoy Sanat Merkezi’nde çarşı esnafına yönelik ayrıntılı bir sunum yapıldı. Sunum öncesi konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, amaçlarının çarşı içinde mal indirme işlemlerinin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak olduğunu ifade ederek “Gün içinde plasiyerler birden çok mal taşıyıp indiriyor. Bu durum trafiği engellemekle birlikte bazı esnaf da yayalar da bu durumdan şikayetçi oluyor. Kriz noktasına gelen bu durumu Kentsel Aktarma Merkeziyle çözmeye çalışacağız. Çarşı içi cadde bu duruma müsait değil. Her zaman olduğu gibi esnafımızla birlikte karar verip yapacağız. Esnafa hiçbir şekilde maliyet yansıtılmayacak.” dedi.

Sistem nasıl işleyecek?

Henüz plan aşamasında olan proje kısaca şu şekilde işleyecek. Nakliyeci ve tedarikçiler tarafından gelen mallar çarşı içine değil “Kentsel Dağıtım Merkezi”ne teslim edilecek.  Daha sonra küçük çevreci araçlar (elektrikli ya da hibrid) en uygun rotayla çarşı içine hareket edecek. Son olarak taşınan mallar perakendeciye yani esnafa teslim edilerek süreç tamamlanmış olacak.

Nostaljik tramvay gündemde

Daha sonraki aşamalarda ise çarşının mümkün olduğu kadar yayalaştırılmasına çalışılacak. Çarşı içindeki yaya ulaşımı ise nostaljik tramvay gibi hafif toplu ulaşım araçlarıyla gerçekleştirilecek. Böylece ulaşımın yanı sıra çarşının imajına değer katılacak.

İBB konuyla ilgili anket yapacak

Kentsel Aktarma Merkezi Projesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri çarşı esnafına yönelik anket düzenleyecek. Esnaftan alınan verilerle projenin uygulanabilirliği ölçülecek. Daha sonraki aşamada ise Pendik Belediyesi tarafından projeyle ilgili esnafı kapsamlı bilgilendirme süreci başlayacak.

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x