Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

ÇANAKKALE’NİN NİŞANCI KADINLARINI YAZDI

Bahri Dündar, üç ayrı roman çalışmasına daha başlamış bulunuyor. Bahri Dündar’ın ‘Gelibolu Bülbülleri ve Çanakkale / 60. Tepe Nişancı Kadınları’ adını verdiği tarihi romanı çıktı

BİR DÖNEM PEFHEM ve AKFEM derneklerinde başkanlık yapan Dündar, halen UYGAD (Uluslar arası Yazarlar ve Gazeteciler Derneği) yönetim kurulu üyesi.
Bu romanı için yaklaşık 10 yıl araştırma yaptığını ve Kurmay Başkanlığı arşivi dahil olmak üzere, birçok vesikayı incelediğini ifade eden Dündar, gazetemize yaptığı değerlendirmede; “Romanımda, bilinen hikayelerin dışında, yaşanmış tarihi olaylardan esinlenerek birçok bilinmeyen hikayeye de yer verdim.
Babaları, dedeleri Çanakkale’de savaşmış olan insanların ağzından alıntılarla da temayı canlandırdım.

Özellikle o dönem nişancı olarak Çanakkale’de görev yapan 4 kahraman Türk kadının öyküsünü gün yüzüne çıkardım” sözlerine yer verdi.
Romanının 3’lü bir seri olacağını belirten Dündar, “İkinci romanım, çalışmalarını tamamlamak üzere olduğum ‘Galiçya’ ile ilgili olacak. Üçüncüsü ise Atatürk ve Kurtuluş Savaşı hakkında” dedi.
Daha önce de çeşitli dergilerde Anadolu medeniyetleri ile ilgili tarihi ve mitolojik hikayeler yazan Dündar, şu sıralar Hitit Uygarlığı dönemini konu edinen yeni bir romanın çalışmalarını da tamamlamak üzere.

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x