Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (27.12.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

AYGAD YOLUNA IŞIKDAĞ İLE DEVAM EDİYOR 

Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği (AYGAD) Olağan Genel Kurulu yapıldı. Dernek genel merkezinde yapılan kongrede başkan değişmezken, yönetim kurulu üyelerine yeni isimler katıldı.

Yapılan kongrede; divan üyeleri seçildi, gündem okundu ve seçime gidildi. Seçim öncesinde Başkan Işıkdağ şu sözlerine yer verdi;  “Bizim sizlere ihtiyacımız var. Birlik olmaya, mücadelemizde daha emin adımlar ile yürümek için maddi olarak değil, manevi ve fikren yanımızda olmanıza ihtiyacımız var. Katılımcı bir sistem ile derneğimizin sesi daha gür çıkacak ve daha başarılı çalışmalar imza atacağız. Pandemi nedeni ile yapamadığımız projelerimiz de oldu. Yeni bir döneme merhaba diyoruz. Yeni yönetimimizde kadın gazetecilerimizin de olduğu daha katılımcı bir anlayış ile yolumuza devam edeceğiz. Mesleki açıdan her zaman önceliğimiz eğitim oldu. Bu dönemde de çalışmalarımız devam edecek ve yabancı dil ile ilgili önemli bir adım atacağız” dedi.

Vural Dağtekin ise gündem dışı yaptığı konuşmada; “Bizler bu mesleği severek, isteyerek ve gönülden yapıyoruz.  Bizler sahada yaptığımız işlerde rekabet edebiliriz. Ancak bu mesleği daha iyi yapabilmek adına olmalıdır. Kişiselleştirmemeliyiz.  Bizler meslek mücadelemizi daha fazla yaygınlaştırmalı ve doğru anlatmalıyız. Dayanışma adına birlikte olmalıyız.”

Yapılan kongre sonucuna göre;

Başkan: Ahmet Işıkdağ

YÖNETİM ASİL
1.Vural Dağtekin
2.Bilal Parlak
3.Tahsin Kara
4.İbrahim Temel
5.Nevin Özbar
6.Sevilay Dursun
7.Süleyman Hilmi Eren
8.Kenan Baylan
9.Fırat Aydınay
10.Halil Yaşar
11.Olgun Kızıltepe
12.Necmettin Sezen
13.Yasemin Eryıldız

YÖNETİM YEDEK ÜYELER
1.Bülent Çimen
2.Kasım Kılıç
3.Burhan Işıkdağ
4.Hakan Yetişkin
5.Halil Topal
6.Abdullah Kaptan
7.Gizem Çelik
8.Yusuf Özgür Bülbül

DENETİM ASİL
1. Müslüm İnan
2.Hava Güney
3.Gülay Kılıç

YEDEK
1.Emrullah Beşiroğlu
2.Seçil Eskioğlu
3.Erdem Talaş

DİSİPLİN ASİL
1.Kubilay Öztürk
2.Enver Tuksal
3.Yaşar Kaba

DİSİPLİN YEDEK
1.Taha Doğukan Yıldırım
2. Musa Has
3.Tevfik Erk


TERCİH 4. DÖNEM BAŞKANI ERDOĞAN ERDEN’DEN YANA OLDU 

Anadolu Yakası Bosna Sancak Derneği genel kurulunda yapılan seçimde toplam 660 oy kullanılıp, 3 oyun geçersiz kabul edildi. Diğer adayın İbrahim Mavisu olduğu seçimde; beyaz liste Erdoğan Erden 468, sarı liste189 olarak sonuçlandı.


LGS SINAV TARİHİ BELLİ OLDU 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı televizyon programında eğitim gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Özer, LGS kapsamında 8. sınıf öğrencilerine yönelik merkezi sınavın 5 Haziran 2022’de düzenleneceğini açıkladı.

Bakan Özer’in açıklamalarından satır başları:

“MEB olarak en önem verdiğimiz mesleki eğitim”

”Meslek eğitimi ülkelerin kalkınmalarında en önemli araç. Eğer siz mesleki eğitimi dizayn etmezseniz, mezunların iş hayatına girdiklerinde eksikleri ortaya çıkar. Bizim MEB olarak en önem verdiğimiz tür mesleki eğitim. Özellikle burada yaptığımız en önemli kırılma noktası. İşverenlerin bu eğitimlerin her noktasında olması. Tüm sektör temsilcilerinin hepsini eğitim her noktasına dahil ettik. Sürekli bir yenilenme içerisindeyiz. Mesleki eğitimin kalitesiyle ilgili işverenlerle birlikte planlıyoruz. İşverenler başarılı öğrencilere burs takviyesinde bulunuyorlar ve mezun olduklarında istihdam sağlıyorlar.

“Öğrenciler mesleki eğitime yöneldi”

Kat sayı sorunu da mesleki eğitimlerde büyük sorun yarattı. Şimdi gelinen noktada görüyoruz ki mesleki eğitimde öğrenciler yönelmeye başladılar. Ankara Fen lisesiyle aynı puanda ASELSAN mesleki lise öğrenci aldı. Mesleki eğitimde bir dönüşüm başladı. 99 kat sayısındaki uygulama 10 yılın üzerinde uygulandı. Ve bu travma yavaş yavaş toparlanıyor.


BU YAPAY ZEKA SUÇLARI İNCELEYECEK 

Çin’deki bilim insanlarının suçlamaları incelemek için yapay zeka kullanan bir ‘savcı’ makinesi üzerinde çalıştıkları açıklandı. Araştırmacılara göre, sistem yüzde 97 doğrulukla bir suçlamada bulunabiliyor.

Management Review’da yayımlanan bir makaleye göre, bilim insanları yüzde 97 doğruluğa ulaşan bir yapay zeka makinesi üzerinde çalışmalara devam ediyor.

Makine, 2015’ten 2020’ye kadar 17 binden fazla vakadan derlenen bilgiler kullanılarak eğitildi.

Yayımlanan araştırmaya göre makine, kredi kartı sahtekarlığı, hırsızlık kavga başlatma ve sorun çıkarma dahil olmak üzere Şanghay’ın en yaygın sekiz suçu için doğru bir şekilde suçlamada bulunabilir.

Yoğun bölge savcılığı olan Şanghay Pudong Halk Savcılığı tarafından geliştirildiğini ve test edildiğini bildirdi.

TRT Haber’de yer alan bilgilere göre gazete, sistemin bir masaüstü bilgisayarda bile çalışabileceğini kaydetti.

Sistem 206 halihazırda kullanılıyor

Projenin baş bilim insanı Shi Yong’a göre, sistem potansiyel olarak savcıların günlük iş yükünü omuzlayabilir ve daha zorlu görevlere odaklanmaları için onları serbest bırakabilir.

Çin Bilimler Akademisi’nin büyük veri ve bilgi yönetimi laboratuvarındaki Shi ve ekibi, teknolojinin yakında daha az yaygın suçları tanıyacak ve bir şüpheliye karşı birden fazla suçlamada bulunacak kadar güçlü hale gelecek yükseltmeler yakalayacağını söyledi.

SCMP, Çinli savcıların 2016 yılında yapay zeka kullanmaya başladığını belirterek, birçok avukatın artık kanıtların gücünü, tutuklama koşullarını değerlendiren ve hatta bir şüphelinin halka ne kadar tehlike teşkil ettiğini inceleyen “Sistem 206” olarak bilinen bir yapay zeka aracı kullandığını da sözlerine ekledi.

Ancak araştırmacılar, mevcut tüm yapay zeka araçlarının “suçlama ve önerme cezalarının karar verme sürecine katılmadıkları” için sınırlı olduğunu belirtti.


Deniz Ambulansı
Edinilen son dakika haberine göre Büyükada’da rahatsızlanan 1 yaşındaki bebek, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün can kurtarma botuyla Pendik’te bekleyen ambulansa yetiştirildi.

Büyükada’da rahatsızlanan 1 yaşındaki bebek, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün can kurtarma botuyla Pendik’te bekleyen ambulansa yetiştirildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Büyükada’da rahatsızlanan 1 yaşındaki bebek ve ailesi, KEGM-3 hızlı tahlisiye (can kurtarma) botumuzca Pendik Marina’da hazır bekleyen ambulansa teslim edildi” İfadeleri kullanıldı.


 4 ARACIN FARLARININ ÇALINMASIYLA İLGİLİ YAKALANAN ŞÜPHELİ 

Pendik'te araçların farlarını çalan hırsız, parmak izinden yakayı ele verdi

İstanbul’da otodan hırsızlık yaptığı belirlenen 3 şüpheliden biri tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, “otodan hırsızlık” suçuyla ilgili Pendik’te yürütülen çalışmalar kapsamında, Esenyalı ve Çamçeşme mahallelerinde 4 aracın farlarının çalınması üzerine çalışma başlatıldı.

Etraftaki güvenlik kameralarını inceleyen ekipler, hırsızlık suçunu işleyen 3 şüpheliyi tespit etti.

Ekipler, araçlardaki parmak izi incelemesinden kimliğini tespit ettikleri şüphelilerden E.Z’yi ikametinde yakaladı.

Hakkında “otodan hırsızlık” suçundan adli işlem başlatılan E.Z., sevk edildiği adli makamlarca tutuklandı.


TIRNAKÇILIK YAPAN HIRSIZ, BİN PİŞMAN OLDU! 

Esnaf, tırnakçılık yapan hırsızı pişman etti! Fırçayla saldırıp son vuruşu uçan tekmeyle yaptı

Pendik’te müşteri gibi girdiği markette tırnakçılık yöntemi ile hırsızlık yapmak isteyen 2 kişi esnaf tarafından dövüldü. Hırsızı fırça ve uçan tekme ile döven esnaf, “Kendimi tutamadım.” dedi. Olay anı kameralar tarafından kaydedildi.

FIRÇAYLA VURUP UÇAN TEKME ATTI

Kameraları inceleyerek durumu fark eden market sahibi Fevzi Buğanlı, hırsızlarla tartışmaya başladı. 2 kişinin eksik para üstü iddiasıyla ısrarla para istemesi üzerine Buğanlı önce fırçayla vurdu sonra tekme attı. 2 kişinin yediği dayak güvenlik kamerasına yansıdı. Kavgayı gören çevre esnafı, kavgayı ayırarak iki şüpheliyi polise teslim etti.

“GÖRÜNTÜLERDE VERDİĞİM PARANIN YARISINI CEBİNE ATIYOR”

Market sahibi Fevzi Buğanlı, “Normalde kasaya kardeşim bakıyordu. Onun işi vardı bir yere gitti. Onun yerine ben baktım. Birisi geldi. 200 lira uzattı. Fiyatları bilmediğim için ürünün ne kadar olduğunu sordum. Para üstünü verdim. Marketten çıktığı sırada paranın eksik olduğunu söyledi. Şüphelendim. Kamera görüntülerini inceledim. Kamera görüntülerinde verdiğim paranın yarısını cebinin içerisine koyuyor. Bana eksik verdiğini söylüyor.


BUGÜN NE PİŞİRSEM? NE YEMEK YAPSAM DİYENLER İÇİN:

Her gün bugün ne pişirsem, ne yemek yapsam diye düşünüp duranlar için Kabak Mantısı tarifini sizler için hazırladık.

Kabağı hiç böyle denediniz mi?  Düşük kalorisi, enfes lezzeti, iştah açan görüntüsüyle herkese hitap eden 4 kişilik kabak mantısı tarifi: 

Kabakların dışını çizin ve içini oyun. 2 adet kabak

Kıymaya yenibahar, tuz ve karabiber serpin 5 dakika yoğurun. 150 gram kıyma,  tatlı kaşığı toz yenibahar, Yeteri kadar tuz,  Yeteri kadar toz karabiber

Kabakların içini kıymalı harç ile doldurun. Doldurduğunuz kabakları halka şeklinde dilimleyin. Tencereye kabakları dizin.

Üzerine tuz ve karabiber serpin. Bir parmak sıcak su ekleyin ve pişmeye bırakın. Yeteri kadar tuz,  Yeteri kadar toz karabiber

Tereyağını kızdırın, pul biberini ilave edin. çorba kaşığı tereyağı,  Yeteri kadar pul biber

Haşlanmış kabak mantılarını yoğurt ve tereyağı ile servis edin. Arzu edilen kadar hafif çırpılmış yoğurt

Hazırlanma Süresi: 20 Dakika – Pişirme Süresi: 30 Dakika – Zorluk Seviyesi: Kolay – Kalori: 83,3 k.kal*


 ŞİİR DİNLETİSİ – METİN YAZICI 

29 Aralık Çarşamba günü Metin Yazıcı tarafından düzenlenen şiir dinletisi 19:00’da tüm şiir sevenleri ile bir araya gelecek


GEBELİK TAKİBİ NEDİR? 

Gebelik takibi nedir? Sağlıklı bir gebelik ve sonrasında nelere dikkat edilmelidir? – opr. Dr. Aysel İbrahimli tarafından, 28 Aralık Salı günü 13:30’da seminer verilecektir.


 EBUBEKİR SİFİL – RİYAZÜ’S SALİHİN DERSLERİ

Riyazül Salihin Dersleri, Ebubekir Sifli tarafından  29 Aralık Çarşamba günü saat 20:00′ de Uluçınar Vakfı’nda izleyenleriyle…

Ücrete tabii tutulmadan tüm izleyenlere sunulacaktır


 PENDİK İLÇESİ (27 ARALIK) VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı EMİNE ERDOĞAN

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama CENAZE NAMAZI TEPEÖREN KÜLLİYEDE – ÖĞLE (TEPEÖREN MEZ.)

Defin Yeri TEPEÖREN

Doğum Yeri ÇALKÖY

 —————————————————–

  • Adı Soyadı FATMA DEMİR

Mahalle ORHANGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama FATİH MAH FATİH CAMİİ – İKİNDİ (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri KARACAÖREN

 —————————————————–

  • Adı Soyadı SEVİYE ŞORA

Mahalle GÜZELYALI MAH.

Ölüm Tarihi 27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama GÜZELYALI ÖMER HEKİM MERKEZ CAMİİ – ÖĞLE (AYDINLI MEZ)

Defin Yeri AYDINLI

Doğum Yeri KÖSTENCE

 —————————————————–

  • Adı Soyadı KAZIM TÜRKMEN

Mahalle ESENLER MAH.

Ölüm Tarihi 27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ -İKİNDİ (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri ZARA

 —————————————————–

  • Adı Soyadı ERGÜL YENDİ

Mahalle YENİŞEHİR MAH.

Ölüm Tarihi 27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama YENİŞEHİR PETEKKENT CAMİ -ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri ESKİŞEHİR

 —————————————————–

  • Adı Soyadı ÖMER BALKAN

Mahalle ÇAMLIK MAH.

Ölüm Tarih i27 Aralık 2021

Defin Tarihi 27 Aralık 2021

Açıklama YENİ ŞEHİR MAHMUT SAMİ RAMAZANOĞLU CAMİ -ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri İSTANBUL


 İŞTE O ÖNEMLİ FİLOZOF 

Konfüçyüs kimdir ? - YouTube

Büyük Çin bilgesi, filozof, siyasal yönetici ve Çin tarihinde resmi din olarak kabul edilen öğretilerin kuramcısı Konfüçyüs, M.Ö 551 yılında, Lu kentinde -şimdiki Shantung eyaletinde- doğdu. Chou hanedanlığı döneminde (M.Ö. 1027-256), Hristiyanlığın doğuşundan yaklaşık beş yüz yıl önce yaşadı. Küçük yaşlardayken babası ölünce, annesi tarafından mütevazı koşullarda büyütüldü.

Ambar bekçiliği ve kamu arazisi yöneticiliği yaptı ama asıl isteği, Chou hanedanlığının ilk zamanlarına özgü ahlak değerlerini yaymak, bu hanedanlığın kuruluş döneminde hüküm süren iki kralın, Wen ile Wu’nun ülkülerini yeniden canlandırmaktı. Ama onun dönemi zorlu bir dönemdi. Chou hanedanlığının ilk yıllarının ayırıcı özelliği olan siyasal birlik, siyasal güç, hanedanlığı oluşturan kent devletleri arasındaki çatışmalarla, hanedanlıktan olmayan devletlerin yayılmacı saldırılarıyla, dağlarla vahşi bölgelerden gelen göçebe toplulukların akınlarıyla büyük ölçüde örselenmişti.

Konfüçyüs’ün kenti Lu işgalcilerin denetimi altına girmişti. Konfüçyüs, öğretisine yetke, nüfuz sağlayacak bir kamu görevine atanmayı başaramamıştı. Bundan ötürü, benzer beklentiler taşıyıp benzer güçlüklerle karşılaşan diğerleri gibi Konfüçyüs de, küçük bir öğrenci, izleyici topluluğunun eşliğinde gittiği saraylara, yöneticilere hizmet sunarak gezginci öğreticilik yapmaya başladı.

KONFÜÇYÜSÇÜLÜK

Giriş
“Denge Felsefesi”
Ahlâk ve Jen
Bilgi ve İnsan
Adların Düzeltilmesi
Konfüçyüs ve Eski Yunan
Tarihi Serüveni
Seçmeler
Konfüçyüs’ün yaşam öyküsüyle kişiliğinin de ona atfedilen öğretilerin ayrıntılarının da doğruluğundan emin olmak olanaklı değil. Kaynaklarda, onun ölümünden sonra geliştirilmiş, kuşkusuz pek çok yönüyle izleyicileri tarafından elden geçirilmiş, zenginleştirilmiş, yeniden düzenlenmiş karma açıklamalar vardır. Mevcut bilgilerdeki kimi iç tutarsızlığa, kimi vurgu farklılığına karşın, bilgi ile ahlaksal erdem arayışına tutkuyla inanan, tüm yaşamı boyunca dürüstlüğünü koruyan, kendini sadece öğretmeye adayan bir adama ait bütünlüklü çizgileri seçmek olanaklı. Benzer şekilde, Konfüçyüs’e atfedilen yazılı özdeyişlerin ona ait olup olmadığını saptamak da olanaklı değil. Konfüçyüs’e atfedilen deyişlerle düşüncelerin çoğu ”Konuşmalar” diye bilinen bir seçkide toplanmıştır.

Konfüçyüs düşüncesi, 1583’te Pekin’e yerleşen Cizvit misyonerleri, Çin bilgisi ile kültürünü özümseyip bu yeni bilgilerini Avrupa’ya aktarancıya kadar Batı dünyasında bilinmiyordu. K’ung Fu-tzu adını Latinceleştiren de bu Cizvitler olmuştu ve böylece bu büyük bilge, dünyanın pek çok yerinde Konfüçyüs adıyla tanındı.


LO’YA SON MEKTUP 

parmağımı yontup sana bu mektubu yazıyorum lo.
iyice oku ve sonra dudaklarına dokundur
bırak yansınlar.
sarhoşum başım dönüyor.
zaten şarap şişelerinin burunları kanadı mı işleri tamamdır.
bir bardak dolusu, bir bardak dolusu daha derken
şişeler ölür yalnızlık kalır.
ama sen gülersen lo her taraf aydınlanır.
dişlerin pembe dilinin yoluna dizilmiş nurdan birer fener ki
hâla hatırladıkça gözlerim kamaşır.
az önce penceremi açarken,
gece uzun ipekli bir kumaş gibi dağılıyordu rüzgârda.
sen saçlarını çözünce gece olur biliyorum.
taktığın gül gökte bir ay gibi duruyordu.
fakat bir gün gelecek lo,
yavaş yavaş şafak sökecek o ipek saçlarının kıyısından.
çünkü zaman bir rüzgârdır daima eser
ve daima şişiktir yelkenlerimiz ki
hep yol almaktayız ülkesine ihtiyarlığın.
hayal gerçek ayırmadan hep seni duyuyor seni yaşıyorum lo.
bir gün göğsünün mabedine yaslandım.
kalbin bir kilisenin çanı gibi atıyordu.
bütün sevdalılar eteklerine diz çökerken
ben tepeden tırnağa mum kesildim,
iri beyaz bir mum.
bir fitil gibi saçlarımı tutuşturup senin için yandım.
başım, boynum omuzlarım yavaş yavaş eriyordu.
tam alev kalbime doğru inerken birden söndüm.
çünkü kalbimde sen vardın lo,
incinmeni istemiyordum.
aradan yıllar geçti.
mevsimler ufukta cümbüşlü bir kervan gibi akıp gitti.
geriye kalan yine yalnızlığımdı,
yine bulut bulut sargıları içinde uluyan hasta bir sonbahar.
ne bileklerimi kesebilmek cesaretini bulabildim kendimde
ne yaşama gücünü lo.
ağlama…
sakın benim için ağlama.
yoksa her taraf deniz demektir.
üstelik gözlerin eski mısır gemisine benzerler,
kirpiklerin simsiyah binlerce kürek.
ki ıslanmaya görsünler
alır başlarını giderler biliyorum.
sonra büsbütün tenha kalır ellerimin limanları
kalbime akşam çöker.
elveda lo. ey sevda bahçemde boy atan keder.
AYHAN KIRDAR

KONFÜÇYÜS DİYOR Kİ;


AİLE BÜTÇENİZE KATKI SAĞLAMAK İÇİN PEGAZONE

 PEGAZONE  

www.pegazone.com

Evinizde kalabalık yapan eşyalarınızı, giymediğiniz kıyafetlerinizi ve birçok ürünü PEGAZONE’DA satışa sunabilirsiniz.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ SAT

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz


PENDİKGUİDE KÖŞESİNİ NOSTALJİ HAVASI SARIYOR

Pendikguide köşesini nostalji havası sarıyor. Bugün Pendik’in her döneminde spora ilgisi olduğunu belirten görsel paylaştık.

Sapanbağları İdman Spor’un Efsane Kadrosu

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com


PENDİK (27 ARALIK) HAVA DURUMU 


PENDİK NÖBETÇİ ECZANELER (27 ARALIK)


📸

HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x