Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (27.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK”

 

ASGARİ ÜCRETE VERGİ DETAYLARI AÇIKLANDI 

Asgari ücretin vergi dışı bırakılmasına ilişkin esaslar belirlenirken, yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı, bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine, sporculara yapılan ödemeler de istisnadan yararlanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığının Gelir Vergisi Genel Tebliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle, Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile getirilen asgari ücretin vergi dışı tutulmasına ilişkin düzenlemenin uygulama esasları belirlenirken, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe giren asgari ücret istisnası uygulamasına yönelik örneklere de yer verildi.

Yapılan düzenlemeye göre, 2022 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı olan 5 bin 4 liradan sadece sigorta kesintileri yapılacak, gelir vergisi ve damga vergisi kesilmeyecek. Asgari ücretliye net 4 bin 253,40 lira ödenecek.

Asgari ücretin üzerinde ücret alanların ise asgari ücrete isabet eden ücretlerinden gelir ve damga vergisi alınmayacak.

Ücret gelirleri asgari ücretin üzerinde olan çalışanların ücretlerinin, asgari ücret matrahı kadarlık kısmı gelir vergisinden istisna edilecek. Yine brüt asgari ücret tutarına isabet eden kısmı da damga vergisinden istisna tutulacak.

Örneğin brüt ücreti 8 bin lira olan bir çalışandan istisna nedeniyle 638,01lira gelir vergisi, 37,98 lira damga vergisi alınmayacak.

Ücret ve ücret sayılan ödemeler

Yönetim ve denetim kurulu üyelerine ödenen huzur hakkı, bilirkişilere, resmi arabuluculara, eksperlere, spor hakemlerine, sporculara yapılan ödemeler de istisnadan faydalanabilecek.

İstisna aynı ayda yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerin toplamına bir kez uygulanacak. Maaş ödemesinin yanı sıra aynı dönemde yapılan ve ücret olarak değerlendirilen prim, ikramiye, huzur hakkı, mesai ücreti, döner sermaye ücreti, ek ders ücreti gibi ödemeler de dikkate alınarak istisna uygulanacak. Bu kapsamda, ilgili ayda yapılan ücret ve ücret sayılan ödemelerin toplamına bu istisna bir kez uygulanabilecek.

Birden fazla işverende çalışanlarda istisna en yüksek ücrete uygulanacak. Yıllık beyanname verilmesi gerektiği durumda da istisnadan faydalanılabilecek.

Kısmi zamanlı çalışıp, tam zamanlı çalışmayan örneğin aylık 15 gün çalışan bir çalışana 4 bin 253,40 liralık istisna tam olarak uygulanacak.

Teşvik uygulamalarında öncelikle istisna uygulanacak

Serbest Bölgeler Kanunu, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu, Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun kapsamında uygulanan teşviklerde, çalışanların ücretlerine öncelikle istisna uygulanacak ve istisna sonrası kesilen vergi tutarı işveren lehine muhtasar beyannamede tahakkuktan terkin edilecek.

Basit usul mükelleflerin yanında çalışan ve diğer ücretli olarak vergilendirilenler de istisnadan faydalanacak. Taksici, dolmuşçu, terzi, kuaför gibi basit usule tabi mükelleflerin yanında çalışan ve diğer ücretli olarak vergilendirilen çalışanlara uygulanan diğer ücret vergileme usulü kaldırılırken, bu ücretliler de 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren genel hükümleri tabi olacak.

Bu kapsamda bulunan çalışanlar, artık vergi karnesi almayacak ve karnelerini vergi dairesine ibraz ederek vergilerini tarh ve tahakkuk ettirmeyecek.

Bunlardan asgari ücretli olarak çalışanlar istisna nedeniyle vergi ödemeyecek. Daha yüksek ücret alanlar ise istisnayı aşan ücretlerini yıllık beyanname ile beyan edecekler.

Asgari geçim indirimi uygulanmayacak

Tebliğde, istisnanın kapsamı ve uygulamasına ilişkin detaylı bilgilere yer verilirken, buna göre, asgari ücretin aylık brüt tutarından işçi sosyal güvenlik kurumu primi ve işsizlik sigorta primi düşüldükten sonra kalan tutarına isabet eden ücretleri gelir vergisinden istisna edilirken, istisnayı aşan ücret gelirinin vergilendirilmesinde, hizmet erbabının ilgili aydaki gelirine ilişkin verginin hesaplanacağı gelir dilim tutarları ve oranları, istisna kapsamındaki tutarlar da dikkate alınarak belirlenecek.

İstisna nedeniyle alınmayacak vergi, ilgili ayda aylık asgari ücret üzerinden hesaplanması gereken vergiyi aşmayacak.

Yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yapılan ücret ödemelerinde asgari geçim indirimi uygulanmayacak.

Asgari ücretle çalışan ve istisna uygulaması nedeniyle vergi ödemeyecek olan hizmet erbabı da dahil olmak üzere vergi indiriminden faydalanmak üzere başvuruda bulunanların engellilik indirimine ilişkin işlemleri önceden olduğu gibi Gelir İdaresi Başkanlığınca değerlendirilerek sonuçlandırılacak. Asgari ücretli olarak çalışan ve bu nedenle ilgili ayda istisna nedeniyle vergi ödemeyecek hizmet erbabı, engellilik indiriminden faydalanamayacak olmakla birlikte onaylanan başvuruları üzerine şartları dahilinde emeklilik başvurularını yapabilecek. Asgari ücretin üzerinde ücret alan ve vergi indirimine hak kazanan hizmet erbabının, gelir vergisi matrahının yeterli olması halinde, hem engellilik indiriminden hem de istisnadan faydalanması mümkün olacak.


SİLAHLI BIÇAKLI KAVGA 

Mehmet Akif Mahallesi Cami Caddesi üzerinde meydana geldi. İddiaya göre, aralarında husumet bulunan E.A ile F.Z. karşılaştıkları sokakta tartıştı. Tartışmanın kavgaya dönüşmesiyle F.Z., bıçakla E.Y.’yi karnından yaralarken, E.A. da silahla ateş ederek F.Z.’yi yaraladı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralılar, ilk müdahalelerinin ardından, E.A Sancaktepe İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi, F.Z. ise Marmara Pendik Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. İki yaralının tedavilerinin sürdüğü hayati tehlikelerinin olmadığı öğrenildi.


TEMİZLEME ÇALIŞMALARI NE DURUMDA?

Pendik’te Yaya ve araç trafiği akışının rahat bir şekilde sağlanması için meydan, sokak ve kaldırımlarda kar temizleme çalışmalarını sürdürülüyor.


SÜRÜCÜLER ZOR ANLAR YAŞADI! 

İstanbul Anadolu Yakası’nı etkisi altına alan kar yağışı, trafikteki sürücülere zor anlar yaşattı. Kar yağışına hazırlıksız yakalanan bazı sürücüler kaza yapmaktan son anda kurtulurken, bazı sürücüler ise kayarak diğer araçlara çarptı. Pendik Köprüsü mevkiinde dörtlülerini yakarak duran bir otomobil sürücüsü arkadan gelen araçların kaza yapmasına sebep oldu. Kazadan sonra bir şey olmamış gibi yoluna devam etti. Ataşehir Örnek Mahallesi’nde sürücüsünün kontrolünden çıkan bir Özel Halk Otobüsü metrelerce sürüklendi. Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi’nde kar yağışını fırsat bilen bir vatandaş kayak takımlarını giyinerek sokak arasında kaydı. Yakacık, Çavuşbaşı, Kurtköy ve Çekmeköy’de yolların beyaza bürünmesiyle araçlarıyla drift yapan sürücüler tehlikeli anlara sahne oldu. Yakacıkta drift yaparak ilerlemeye çalışan lüks cip sürücüsü, aracın etrafında ittirmeye çalışanlara çarpmaktan kılpayı kurtuldu. Ataşehir’de yokuş aşağı inemeyen bir taksi sürücüsüne çevredekiler sağdan ve soldan iterek destek oldu.


4 KİŞİNİN ÖLÜMDEN DÖNDÜĞÜ KAZA 

 

Pendik’te park halindeki otomobile buz tutan yoldan kayarak inen otomobil park halindeki otomobile çarptı. Otomobil etrafında konuşan 4 kişi ölümden döndü. Çarpmanın etkisiyle park halindeki otomobilin vurduğu 1 kişi yaralandı. Kaza anları cep telefonu kamerasına saniye saniye yansıdı.

Kaza, akşam saatlerinde Pendik Ahmet Yesevi Mahallesi’nde meydana geldi. Havanın soğuması sonrası buz tutan yolda duramayan otomobil yol kenarında park halinde bulunan otomobile çarptı. Park halinde bulunan otomobil etrafında konuşan 4 kişi ölümden döndü. Park halindeki otomobile arkadan vurma sonrası otomobil önünde bulunan bir kişiye çarptı. Çarpmanın etkisiyle adam yere düştü. Kazada otomobil önünde bulunan 1 kişi yaralanırken 3 kişi yara almadan kurtuldu.


KAZA YAPAN SÜRÜCÜ ŞOKA GİRDİ 

Tuzla Evliya Çelebi Mahallesi Rauf Orbay Caddesi’nde Süleyman Kızıltoprak, cadde üzerinde aracıyla seyir halindeyken kontrolünü kaybederek önce kaldırıma vurdu daha sonrada boş arsada bulunan iş makinesine çarptı.

“KEŞKE BEN ÖLSEYDİM”

Kazayı vatandaşların 112 acil çağrı merkezine haber vermesi üzerine olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Kazada şoför ve yolcu koltuğunda oturan bir kişi yaralandı. Şoför Süleyman Kızıltoprak kaza sonrası şoka girerek “Keşke ben ölseydim” diyerek sitem etti. Şoka giren sürücü itfaiye ekipleri tarafından sakinleştirilerek sağlık ekiplerine teslim edildi.

SAĞLIK DURUMU İYİ

Yaralıların ilk müdahaleleri ambulansta yapıldıktan sonra Tuzla Devlet Hastanesine kaldırıldı. Yaralıların durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Polis kaza ile ilgili çalışma başlattı.


53 YIL ARADAN SONRA KAR YAĞDI 

Türkiye’yi genelinde görülen kar yağışı, 53 yıl sonra Alanya’yı da etkisi altında aldı. Saat 11.00 sıralarında aniden başlayan dolu ve kar yağışı görenleri hayrete düşürdü. Vatandaşlar, dükkan altlarına sığınırken esnaf ise dışarı çıkarak kar topu oynadı. Cadde ve sokaklar 10 dakika süren kar ve dolu yağışı ile beyaza bürünürken merkezde bulunan sera ve narenciye ağaçları zarar gördü.

“Sahil beyaz örtüyle kaplandı”
Karla karışık yağan dolu, turistlerin gözdesi Alanya plajını 10 dakika içerisinde beyaz örtüyle kapladı. O sırada sahilde yürüyen bir vatandaş ise şaşkınlık içerisinde Alanya’da böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirterek, “Şu yaşıma kadar gördüğüm en tuhaf şeyi yaşıyorum. Her yer bembeyaz” dedi.


İSTANBUL’DA ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS SEFERLERİ NORMALE DÖNDÜ

İstanbul’da etkili olan kar yağışı hayatı durma noktasına getirirken, kar nedeniyle yollarda çok sayıda araç mahsur kalmıştı. Yolların kapanmasının ardından otobüs seferlerinin kısıtlanması saat 09.00’a kadar uzatılmıştı. Otobüs terminallerinin bekleme salonu ve misafirhanelerinde mahsur kalan vatandaşların bekleyişi seferlerin yeniden açılmasıyla sona erdi. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yeniden başlayan seferler havadan görüntülendi.
2 gündür yolların açılmasını beklediğini söyleyen İrem Aslan, “Ankara’ya gidecektim. Evde kaldım, bekledim yolların açılmasını. Bugün saat 09.00 itibarıyla açılmış, bekliyoruz” dedi. Otobüs şoförü Necati Özdemir ise, “3 gündür buradayım, bekliyorum. 18 saat mahsur kaldım” şeklinde konuştu.

Günlerdir seferlerin açılmasını beklediğini söyleyen Fevzi Şener, “Böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Bu kadar kar nedeniyle yollar kapanacaksa belediyenin yapmış olduğu çalışmalardan kimse memnun değildir. Ben 3 gündür burada bekliyorum. Bu insanlar ne olacak? İzmir’e gidecektim” dedi.


PENDİKSPOR ARADIĞI 10 NUMARAYI BULDU 

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Pendikspor devre arasındaki altıncı transferini yaptı. Eyüpspor’dan Gökcan Kaya ile anlaşan Pendikspor şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Pendikspor’dan yapılan açıklamada; “Ara transfer döneminde çalışmalarını sürdüren takımımız, Eyüpspor’dan Gökcan Kaya ile sözleşme imzaladı. Gökcan Kaya’ya ‘Ailemize hoş geldin’ diyor, Pendikspor formasıyla başarılar diliyoruz.” denildi.”


26 OCAK’TA NELER OLDU, HANGİ OLAYLAR YAŞANDI? 

Bugün 26 Ocak 2022, peki tarihte bugün neler oldu? hangi olaylar yaşandı? Sizler için inceledik ve bazı olayları aktarıyoruz.

İşte 26 Ocak’ta yaşanan önemli olaylar…

1699 – Osmanlı Devleti, Karlofça Antlaşması’nı imzaladı.

1700 – Kuzey Amerika’nın batı sahillerinde 9 şiddetinde deprem (Kaskadya depremi) meydana geldi.

1911 – Pilot Glenn H. Curtiss, ilk deniz uçağını uçurdu.

1926 – Televizyonun icadı.

1948 – Millî Korunma Mahkemeleri kaldırıldı.

1953 – Gümrük İşbirliği Konseyi ilk toplantısını gerçekleştirdi.

1962 – Ay’a bilimsel cihazlar götürmek üzere fırlatılan Ranger 3 uydusu, Ay’ın ancak 35.000 km kadar uzağından geçebildi.

1966 – İstanbul’un çeşitli semtlerinde köylü pazarları kurulması çalışmalarına başladı. Amaç, halkın daha ucuz sebze ve meyve yiyebilmesiydi.

1970 – Necmettin Erbakan ve 17 arkadaşı, Millî Nizam Partisi’ni kurdu.

1972 – Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam dosyası, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildi.

1973 – Fikir suçundan cezaevinde bulunan Çetin Altan, Doğan Koloğlu, Alpay Kabacalı, İrfan Derman ve Yaşar Kemal yargılandı.

2001 – Gucerat’da (Hindistan) deprem: 20.000’den fazla kişi öldü.

2011 – TÜİK, enflasyon sepetini güncelledi. 2011 TÜFE sepeti 445 kalemden oluştu. Güncelleme sonucunda 2011 sepetine tramvay ücreti ve Süper Loto girdi, yünlü kumaş, kadın mantosu ve atık çöp ücreti sepetten çıkarıldı.

İçeriğimizi; Gazeteci Norman Cousins’in sözü ile sonlandırıyoruz.

“Tarih çok büyük bir erken uyarı sistemidir.”


BUGÜN PENDİK İLÇESİNDE VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı GÜLŞAT ERGİN

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama CENAZE NAMAZI KOZLU – 12:00 (KOZLU MEZ)

Defin Yeri KOZLU

Doğum Yeri İSPİR

  • Adı Soyadı KEZBAN GÖKMEN

Mahalle SANAYİ MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – KARABÜK

Defin Yeri KARABÜK

Doğum Yeri SAFRANBOLU

  • Adı Soyadı YASEMİN AYŞE AYIKLAR

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama KÜÇÜKYALI VARNALI GALİBBEY CAMİİ – İKİNDİ (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri ADANA

  • Adı Soyadı EBRU FİLİZ

Mahalle BATI MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama TUZLA ORHANLI MERKEZ CAMİİ – 15:30 (ORHANLI MEZ)

Defin Yeri ORHANLI

Doğum Yeri PENDİK

  • Adı Soyadı HÜSNÜ ÇERKEŞLİ

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama DUMLUPINAR YEŞİL CAMİİ – 12:00 (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri HACIOĞLU

  • Adı Soyadı HASAN HÜSEYİN YÜKSEL

Mahalle FATİH MAH.

Ölüm Tarihi 27 Ocak 2022

Defin Tarihi 27 Ocak 2022

Açıklama CENAZE NAMAZI 12:30 DA (OSMANGAZİ MEZARLIĞINDA)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri FERHENK


SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ  

Eğer klasik bitki çaylarına göre daha tatlı ve kolay içimli çaylardan hoşlanıyorsanız bol meyveli kış çayına her daim favorileriniz arasında yer verebilirsiniz. Yoğun meyve tadı, hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkan bu kış çayının malzemelerini de tıpkı diğer birçok bitki çayında olduğu gibi marketlerde, pazarlarda veya aktarlarda bulabilirsiniz.

●             2 tane kabukları soyulmuş limon

●             1 tane portakal

●             1 tane mandalina

●             Yarım ayva

●             1 kabuk tarçın

●             5 – 6 tane karanfil


VEFA KIRAATHANESİ DİNLETİLERİ 

Tüm dinleyicilerinin ve sevenlerinin davetli olduğu, Vefa Kıraathanesi Dinletileri 27 Ocak Perşembe günü saat 14.00’da Vefa Kıraathanesinde.


SOHBETLER HATIRALAR 

Sadık Yalsızuçarlar tarafından sunulan, Hakan Alvan ve Mehmet Nuri Yardımın konuk olduğu Sohbetler Hatıralar isimli program 27 Ocak Perşembe günü saat 19.00’da Mehmet Akif Ersoy SM’de sizlerle.


PENDİK İLÇESİ HAVA DURUMU 

 

 


PENDİK İLÇESİ NÖBETÇİ ECZANELER 

 


BUGÜN SATIŞ YAPMAYA BAŞLAYIN! 

www.pegazone.com

Bugün satış yapmaya başlayın!

Çevrimiçi mağaza kurun

Tam istediğiniz gibi bir siteye sahip olun

Kendi etki alanınız

Satışlarınızın %100’ünü tutun www.pegazone.com


PENDİK’İN HER DÖNEMİNDEN FOTOĞRAF KARELERİ PENDİKGUİDE KARŞINIZDA! 

www.pendikfotograflari.com

Pendik Kızılay Çadırlarından selamlar. Eski günlere geri götüren fotoğraflar Pendikquide’da 🙂

946’da Pendik’te ‘Kızılay Gençlik Kurumu Pendik Sağlık Kampı’ ismiyle açıldı.

Kızılay’a tahsis edilen zeytin ağaçlarının bulunduğu geniş arazi içinde, çadırlar kurulur ve burada ilkokullardan seçilen yaklaşık 300’den fazla öğrenci ağırlanırdı.

Bu kamp, her yıl Haziran ve Eylül ayları arası düzenlenirdi.
Kamp süresince çocuklara; eğlenceden spora çeşitli faaliyetler yaptırılırdı.
Böylece çocuklar, temiz havadan, denizden ve güneş ışığından yaz boyunca doyasıya faydalanırdı.

İlerleyen yıllarda bu kamp, 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde yabancı öğrencileri ağırlamaya başladı.
Daha sonraki yıllarda sadece genç öğrencileri ağırladı. Alanı daralınca tesis haline getirip, havuz başında sadece yabancı genç öğrencileri ağırladı.
Ve ismi Türk Kızılayı Pendik Gençlik Kampı olarak değiştirildi.
Şimdilerde adını Türk Kızılayı Pendik Dr. Kemal Demir Gençlik Kampı olarak biliyoruz.


📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
1 Yorum
Eskiler
Yeniler En çok oylananlar
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
Erol Yazıcı
3 ay önce

harika paylaşımlar

1
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x