Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (26.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK”

 

53 YIL ARADAN SONRA KAR YAĞDI 

Türkiye’yi genelinde görülen kar yağışı, 53 yıl sonra Alanya’yı da etkisi altında aldı. Saat 11.00 sıralarında aniden başlayan dolu ve kar yağışı görenleri hayrete düşürdü. Vatandaşlar, dükkan altlarına sığınırken esnaf ise dışarı çıkarak kar topu oynadı. Cadde ve sokaklar 10 dakika süren kar ve dolu yağışı ile beyaza bürünürken merkezde bulunan sera ve narenciye ağaçları zarar gördü.

“Sahil beyaz örtüyle kaplandı”
Karla karışık yağan dolu, turistlerin gözdesi Alanya plajını 10 dakika içerisinde beyaz örtüyle kapladı. O sırada sahilde yürüyen bir vatandaş ise şaşkınlık içerisinde Alanya’da böyle bir şeyle karşılaşmadığını belirterek, “Şu yaşıma kadar gördüğüm en tuhaf şeyi yaşıyorum. Her yer bembeyaz” dedi.


KARAYOLLARI’NDAN GÜNCEL YOL DURUMUYLA İLGİLİ AÇIKLAMA 

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), Türkiye’deki önemli karayolu güzergahlarındaki güncel yol durumunu açıkladı.

KGM tarafından yapılan yazılı açıklamada, “İstanbul’a Anadolu ve Trakya yönünden araç kısıtlamaları kaldırılmıştır. Kuzey Marmara ve Tem Otoyolları tüm araçlar için çift yönlü olarak ulaşıma açılmıştır. TAG (Tarsus-Adana-Gaziantep) Otoyolu Ankara istikameti yağış ve yol durumuna göre tır trafiğine kontrollü olarak verilmektedir. Muğla-Kale Yolu ulaşıma açılmıştır. Keçiborlu-Uluborlu Yolu ulaşıma açılmıştır. Kağızman-Ağrı Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Akçakoca-Düzce Yolu Kabalak Mevkii zincir takılı olmayan tır trafiğine kapatılmıştır. Taşkent-Sarıveliler Yolu ulaşıma kapatılmıştır. Kulu-Şereflikoçhisar-Aksaray Yolu ulaşıma kapatılmıştır” denildi.


İSTANBUL’DA ŞEHİRLER ARASI OTOBÜS SEFERLERİ NORMALE DÖNDÜ

İstanbul’da etkili olan kar yağışı hayatı durma noktasına getirirken, kar nedeniyle yollarda çok sayıda araç mahsur kalmıştı. Yolların kapanmasının ardından otobüs seferlerinin kısıtlanması saat 09.00’a kadar uzatılmıştı. Otobüs terminallerinin bekleme salonu ve misafirhanelerinde mahsur kalan vatandaşların bekleyişi seferlerin yeniden açılmasıyla sona erdi. 15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda yeniden başlayan seferler havadan görüntülendi.
2 gündür yolların açılmasını beklediğini söyleyen İrem Aslan, “Ankara’ya gidecektim. Evde kaldım, bekledim yolların açılmasını. Bugün saat 09.00 itibarıyla açılmış, bekliyoruz” dedi. Otobüs şoförü Necati Özdemir ise, “3 gündür buradayım, bekliyorum. 18 saat mahsur kaldım” şeklinde konuştu.

Günlerdir seferlerin açılmasını beklediğini söyleyen Fevzi Şener, “Böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Bu kadar kar nedeniyle yollar kapanacaksa belediyenin yapmış olduğu çalışmalardan kimse memnun değildir. Ben 3 gündür burada bekliyorum. Bu insanlar ne olacak? İzmir’e gidecektim” dedi.


İETT ÇALIŞMADI, EKRANLAR İPTAL YAZISIYLA DOLDU 

Kar yağışından dolayı özel araçlarla yola çıkılmaması uyarıları yapılan İstanbul’da toplu taşıma araçlarının hizmet verememesi vatandaşları zor duruma soktu.

Özel araçlarla sokağa çıkılmaması uyarısı yapılan İstanbul’da iptal olan İETT seferleri vatandaşı dondurucu soğukta zorladı. Otobüslerin durağa varış dakikalarını gösteren ekranlarda iptal yazıları dikkat çekti. Öte yandan metrobüs duraklarına inen merdivenlerin de kar ve buzdan arındırılmaması tehlikeye kapı açtı.


KAR KÜREME ARAÇLARI YOLLARDA 

Pendik Belediyesi ekipleri yoğun kar yağışına karşı kapanan yolları açmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kar küreme araçlarıyla yolları açan ekipler bir yandan da açılan yollara tuz döküyor. Aynı çalışma yayalar için de gerçekleştiriyor. Kaldırımlara tuz döken ekipler kar nedeniyle kapanan kaldırımlardaki karları temizlemeye çalışıyor. Belediye ekipleri sokak hayvanları için de seferber oldu. Olumsuz hava şartlarından etkilenmemesi için sokak hayvanlarına mama verildi.

Yolda kalanlara çay ve çorba ikram edildi

Dün başlayan ve şiddetlenen kar yağışı sonucu İstanbul-Ankara TEM otoyolu geçici süre trafiğe kapandı. Karayolları Genel Müdürlüğü ekipleri kapanan yolları açmaya çalışırken Pendik Belediyesi ekipleri de yolda mahsur kalan vatandaşlara çay ve çorba ikram etti. Belediye Başkanı Ahmet Cin’in talimatıyla mobil ikram aracıyla Ataşehir-Gebze arasında devam eden ikram, sabah saatlerine kadar devam etti.


PENDİK’TE İBADETHANELERİN ÖNLERİ TEMİZLENİYOR 

Pendik’teki ibadethanelerin önlerinde kar küreme ve tuzlama çalışmaları devam ediyor.


BUGÜN PENDİK İLÇESİNDE VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı HİKMET ATA

Mahalle YENİ MAH.

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ 16:15 (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yeri BAYBURT

  • Adı Soyadı MIKDAT EKER

Mahalle YENİŞEHİR MAH.

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama CENAZE NAMAZI SAAT 14:00’DE (SARIYER KİLYOS MEZARLIĞINDA)

Defin Yeri SARIYER

Doğum Yeri ALACA

  • Adı Soyadı MEHMET KARAKOCA

Mahalle ORHANGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – KASTAMONU

Defin Yeri KASTAMONU

Doğum Yeri MİRAHOR

  • Adı Soyadı SELMA BAŞCI

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama KAVAKPINAR CEMEVİ – 12:00’DE (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yeri YILDIZELİ

  • Adı Soyadı FATMA TÜRKER

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – DÜZCE

Defin Yeri DÜZCE

Doğum Yeri YIĞILCA

  • Adı Soyadı EMZADE GÜRCAN

Mahalle ESENYALI MAH.

Ölüm Tarihi 26 Ocak 2022

Defin Tarihi 26 Ocak 2022

Açıklama ESENYALI YENİ (BEĞENDİK) CAMİİ – 12:00 (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri BOZÜYÜK


ÖĞRETMENLERİN DİKKATİNE!!! 

Bilim ve Sanat Merkezleri Öğretmen Alım Süreci için yapılacak Bilgilendirme Toplantısın 26 Ocak Çarşamba günü Dr. Başak Kök tarafından sunulacaktır.

Canlı yayın adresi: Zoom uygulaması araclığı meeting ID: 823 9588 1826 ile yapılacak. Tüm öğretmenler bekleniyor.


PANDEMİ DÖNEMİNDE REFLEKSOLOJİ UYGULAMALARI 

Pandemi Dönemi Refleksoloji Uygulamaları 26 Ocak Çarşamba günü Uzman Klinik Refleksolog  Bilal Yalçıner tarafından, Mehmet Akif Ersoy SM’de saat 14:00’te sunulacaktır.


SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ  

Eğer klasik bitki çaylarına göre daha tatlı ve kolay içimli çaylardan hoşlanıyorsanız bol meyveli kış çayına her daim favorileriniz arasında yer verebilirsiniz. Yoğun meyve tadı, hoş kokusu ve rahatlatıcı etkisiyle ön plana çıkan bu kış çayının malzemelerini de tıpkı diğer birçok bitki çayında olduğu gibi marketlerde, pazarlarda veya aktarlarda bulabilirsiniz.

●             2 tane kabukları soyulmuş limon

●             1 tane portakal

●             1 tane mandalina

●             Yarım ayva

●             1 kabuk tarçın

●             5 – 6 tane karanfil


HOŞ GELDİN KADINIM 

Nazım Hikmet’in elbette her şiiri birbirinden güzel. İçinden seçim yapıp, kıyaslamak da haliyle çok zor. Ama Hoş Geldin Kadınım şiirinin yeri bambaşkadır. Bir erkek kadınına aşkını daha nasıl anlatabilir ki? Aşkı en derin duygularla, yalın ifadelerle ve teslimiyet ruhuyla anlatan harikulade bir şiir. Üstadın bu şiiri bestelenerek, birçok şarkıcı tarafından da okunmuştur.


NAZIM HİKMET RAN KİMDİR?

Nazım Hikmet Ran Kimdir?

1901 yılında doğan Türk şair ve yazardır. Hapis ve sürgünlerde yaşamını devam ettirmiş, 1963 yılında Rusya’nın Moskova şehrinde hayatını kaybetmiştir. Zatülcenap hastalığına 1920 yılında yakalandı ve askerlikten muaf tutuldu. Bu yıllarda hececiler olarak bilinen şairler arasında ünlenmeye başladı. Bahriye Mektebinde olduğu sırada hocası Yahya Kemal Beyatlı idi. Ona yazdığı şiirleri gösteriyor, eleştirilerini alıyordu. 1920 yılında Alemdar Gazetesi tarafından düzenlenen şiir yarışmasına katılıp birincilik elde etti. Aldığı ödül ününün artmasına neden oldu.

Nazım Hikmet Ran Hayatı

İstanbul işgal altında olduğu esnada heyecan dolu direniş şiirleri yazmaya başlayan Nazım Hikmet, 1921 yılında arkadaşı Vala Nurettin’le Ankara’ya gitti. İstanbul gençliğinin Milli Mücadele içerisinde olması için şiir yazdılar. Yazdıkları şiir beğenildiği için Bolu iline öğretmen olarak atanmışlardır. Ancak Bolu’da işler beklendiği gibi gitmedi ve bu iki arkadaş tepki görmeye başladılar.

Peşlerine gizli polislerin takılması sonucunda, Moskova şehrine gitmek için yola çıktılar. Nazım hikmet Ran’ın ilk şiir kitabı Azerbaycan ülkesinde basıldı. 1924 yılında Türkiye’ye gizliden giriş yaptı. 1925 yılında Şeyh Sait ayaklanması ile başlayan soruşturmalar kendisini de etkiledi. 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sürgün ve hapis dönemleri bu süreden sonra başladı.

Nazım Hikmet Şiirleri ve Eserleri

Şiirleri;

– 835 Satır, Jakond ile Sİ-YA-U, Varan 3, 1+1=1, Sesini Kaybeden Şehir, Benerci Kendini Niçin Öldürdü, Gece Gelen Telgraf, Portreler, Taranta Babu’ya Mektuplar, Simavne Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı.

Tiyatroları;

– Bir Ölü Evi, Unutulan Adam, Kafatası.

Diğer Alanlarda Eserleri;

– Sovyet Demokrasisi, Alman Faşizmi ve Irkçılığı, İt Ürür Kervan Yürür, Şeyh Bedrettin Destanına Zeyl, Milli Gurur.

Sonradan Eserleri;

– Saat 21-22 Şiirleri, Dört Hapishaneden, Rubailer, Ferhad İle Şirin, Sabahat, Memleketimden İnsan Manzaraları (1965 sonrası basılan eserler.)


PENDİK İLÇESİ HAVA DURUMU 

 


PENDİK İLÇESİ NÖBETÇİ ECZANELER 


BUGÜN SATIŞ YAPMAYA BAŞLAYIN! 

www.pegazone.com

Bugün satış yapmaya başlayın!

Çevrimiçi mağaza kurun

Tam istediğiniz gibi bir siteye sahip olun

Kendi etki alanınız

Satışlarınızın %100’ünü tutun www.pegazone.com


PENDİK’İN HER DÖNEMİNDEN FOTOĞRAF KARELERİ PENDİKGUİDE KARŞINIZDA! 

www.pendikfotograflari.com

Pendik Kızılay Çadırlarından selamlar. Eski günlere geri götüren fotoğraflar Pendikquide’da 🙂

946’da Pendik’te ‘Kızılay Gençlik Kurumu Pendik Sağlık Kampı’ ismiyle açıldı.

Kızılay’a tahsis edilen zeytin ağaçlarının bulunduğu geniş arazi içinde, çadırlar kurulur ve burada ilkokullardan seçilen yaklaşık 300’den fazla öğrenci ağırlanırdı.

Bu kamp, her yıl Haziran ve Eylül ayları arası düzenlenirdi.
Kamp süresince çocuklara; eğlenceden spora çeşitli faaliyetler yaptırılırdı.
Böylece çocuklar, temiz havadan, denizden ve güneş ışığından yaz boyunca doyasıya faydalanırdı.

İlerleyen yıllarda bu kamp, 23 Nisan etkinlikleri çerçevesinde yabancı öğrencileri ağırlamaya başladı.
Daha sonraki yıllarda sadece genç öğrencileri ağırladı. Alanı daralınca tesis haline getirip, havuz başında sadece yabancı genç öğrencileri ağırladı.
Ve ismi Türk Kızılayı Pendik Gençlik Kampı olarak değiştirildi.
Şimdilerde adını Türk Kızılayı Pendik Dr. Kemal Demir Gençlik Kampı olarak biliyoruz.


 

📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x