Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (24.12.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

UYUŞTURUCU BAĞIMLILIĞI PANİĞİ! 

Uyuşturucu operasyonları… 588 kilo uyuşturucu madde ve 546 bin hap ele geçirildi İstanbul’da uyuşturucu kaçakçılarına yönelik son 17 günde 9 ayrı ilçede düzenlenen operasyonlarda, yarım tona yakın uyuşturucu madde ve 546 bin hap ele geçirildi.

İçişleri Bakanı Soylu’nun iki gün önce duyurduğu o operasyonun görüntüleri ortaya çıktı. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şubesince düzenlenen operasyonda farklı adreslere de baskın düzenlendiği öğrenilirken, ele geçirilen uyuşturucu maddelerin sergisi yapıldı. Buna göre 3 Aralık ile 20 Aralık tarihleri arasında Şişli, Avcılar, Küçükçekmece, Kartal, Başakşehir, Bağcılar, Pendik, Çatalca ve Esenyurt’ta uyuşturucu ticareti yapan şahıslara yönelik operasyonlar düzenlendi. Operasyonlar kapsamında 28 şüpheli yakalanarak gözaltına alındı. Baskın yapılan adreslerde ve tırda yapılan aramalarda 238 kilo eroin, 199 kilo esrar, 30 kilo bonzai, 21 kilo 900 gram metamfetamin maddesi ile 546 bin ecstasy uyuşturucu hap ele geçirildi. Balkan rotasını kullanan uyuşturucu kaçakçılarının, Sırbistan’dan yurda soktuğu tespit edilen bir tıra, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan itibaren takip edilerek otoyolda operasyon düzenlendiği öğrenildi. Toplam 488 kilo 900 gram uyuşturucu madde ile 546 bin hapın ele geçirildiği operasyonlarda, yakalanan 28 kişi hakkında “uyuşturucu veya uyarıcı madde imal veya ticareti” suçundan işlem yapıldı. Polisteki ifade işlemleri sona eren şüphelilerin 17’si adliyeye sevk edildi. Adli makamlara sevk edilen zanlıların 5’i, adli kontrol hükümleri uygulanarak salıverildi. 12 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilirken, geri kalan 11 şüphelinin ise emniyetteki ifade işlemlerinin sürdüğü aktarıldı.


ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTLERİNE YÖNELİK OPERASYON BAŞLATILDI 

İçişleri Bakanlığı, organize suç örgütlerine yönelik 389 şüphelinin yakalanması amacıyla 27 ilde eş zamanlı “Tırpan” Operasyonu’nun başlatıldığını bildirdi.

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Daire Başkanlığı ekiplerince 21 Mayıs’ta yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği sahil şeridi ve turistik illeri kapsayan 8 ilde, ardından 5 Ekim’de 9 ilde yerel ve bölgesel organize suç örgütü faaliyetlerinde bulundukları ve bu suç örgütlerine silah temin ettikleri belirtilen suç gruplarına yönelik “Sahil Rüzgarı 1 ve Sahil Rüzgarı 2” operasyonlarının gerçekleştirildiği kaydedildi.

Her iki operasyonda 357 şüpheli hakkında işlem yapıldığı belirtilen açıklamada, devam eden süreçte baskı, cebir, tehdit ve şiddet yöntemlerini kullanarak kendilerini devlet erklerinden üstün göstermeye çalışan mafya tipi organize suç örgütleri ve bunlara silah temini sağlayan suç gruplarına yönelik “Tırpan” adı verilen operasyonun başlatıldığı duyuruldu.

Açıklamada, operasyonun KOM Daire Başkanlığı koordinesinde Adana, Ankara, Antalya, İstanbul, İzmir, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Mersin, Muğla, Aydın, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Çanakkale, Denizli, Düzce, Elazığ, Gaziantep, Karabük, Konya, Malatya, Mardin, Rize, Samsun, Şanlıurfa ve Tekirdağ olmak üzere 27 ilde eş zamanlı gerçekleştirildiği bildirildi.

“Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “örgütün faaliyetleri kapsamında yağma”, “tefecilik” ve “tehdit” suçlarına ilişkin 13 organize suç örgütü ile bu örgütlere silah sağlayan 28 suç grubunda faaliyet gösterdikleri tespit edilen 389 şüpheli hakkında ilgili Cumhuriyet başsavcılıklarınca gözaltı ve yakalama kararı verildiği kaydedildi.

Anlaşmazlıklarda aracı olmuşlar

Operasyona ilişkin  alınan  bilgiye göre, söz konusu suç örgütü üyelerinin yüksek faizle borç verip ödeyemeyenlerin mal varlıklarına cebir, şiddet ve tehditle haksız şekilde el koydukları ve silah ticareti yaparak örgüte menfaat sağladıkları tespit edildi.

Üçüncü şahıslar arasındaki anlaşmazlıkları örgütün “korkutucu gücünü” kullanarak çözdükleri ve “komisyon” adı altında para talep ettikleri saptanan zanlıların, turizm bölgelerindeki eğlence mekanlarına ortak olmak bahanesiyle “çökmeye” çalıştıkları ve sahiplerine silah zoruyla senet imzalatarak haksız kazanç sağladıkları belirlendi.

Şüphelilerin ayrıca çek-senet tahsilatı yaptıkları ve illegal kumarhane işlettikleri tespit edildi.


GALERİCİLERİN YENİ BAŞKANI HÜSEYİN ERDEM 

Marmara Motorlu Araç Satıcıları Derneği 4. Olağan Genel Kurulu geçtiğimiz Perşembe akşamı Pendik Green Park Hotel’de yapıldı.

Eski Başkan Erdoğan Bayrak’ın tekrar aday olmadığı ve tek listenin bulunduğu kongrede dernek başkanlığına Pendik Erdem Otomotiv’in işletmecisi Hüseyin Erdem seçildi.

Erdem, derneğin kuruluşundan bu yana yönetimde yer almış, başarılı çalışmaları ve aktivitesi ile takdir gören bir isim.

Kongrede bir teşekkür konuşması yapan Erdem;

“ 11 yıl önce kurduğumuz bu dernek, sektörde yer alan arkadaşlarımızın da desteği ile bu güne kadar önemli işlerin altına imza attı. Yeni dönemde arkadaşlarımız başkanlık görevini bana verdiler.

Ben de asil – yedek ayırmaksızın tüm yönetim kurulu arkadaşlarım ve meslektaşlarımla birlikte hareket ederek; sektörün ve sektörde yer alan esnaflarımızın daha iyi şartlarda hizmet etme imkanına erişmesi için gayret sarf edeceğiz.

Bu süreçte ‘şeffaflık’ ilkesine özen göstererek hareket edeceğiz. Birlikte hareket etmeyi başardığımız sürece güç kazanacağımıza ve her türlü sorunun üstesinden gelebileceğimize inanıyorum” sözlerine yer verdi. Yeni yönetim şu isimlerden oluştu

YÖNETİM KURULU ASİL

Hüseyin Erdem

Tuğrul Nazlı

Fahrettin Gençalioğlu

Hacı Mehmet Altındaş

Sedalet Uğur

 

DENETİM KURULU ASİL  

Aytekin Karal

Mustafa Demir

Ahmet Özyurt

 

YÖNETİM KURULU YEDEK

Fatih Sarıhan

Abdurrahman Çavuşoğlu

Akif Ersoy

Ergin Kelle

Aykut Bakşi

 

DENETİM KURULU YEDEK

Murat Ar

Ali Çalışkan

Hüseyin Okumuş

 

FEDERASYON DELEGELERİ

Hüseyin Erdem

Fahrettin Gençalioğlu

Tuğrul Nazlı

 

YÜKSEK İSTİŞARE KURULU

Halim Berber

Faruk Uğur

Osman Genç

Mustafa Sarıoğlu

Mustafa Aslanoğlu

Halit Bakşi

Yakup Bıyık

Tunç Batıgün

Yaşar Terzi

Mustafa Çavuşoğlu

Suat Korkutacak

Volkar Akar


HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI AÇIKLADI 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılma hesaplarından Türkiye’de yerleşik gerçek kişilerin faydalanabileceğini, uygulamadan birden fazla kez yararlanılmasının mümkün olacağını ve alt/üst limitin olmayacağını duyurdu.

Bakanlıktan kur korumalı TL mevduatları ve katılma hesaplarına ilişkin uygulama esasları konusunda açıklama yapıldı.

Buna göre, Türkiye’de yerleşik gerçek kişiler (yurt dışında işçi, serbest meslek ve müstakil iş sahibi Türk vatandaşları dahil Türkiye’de kanuni yerleşim yeri bulunan gerçek kişiler) faydalanabilecek, uygulamadan birden fazla kez yararlanılması mümkün olacak ve alt/üst limit bulunmayacak.

Kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılma hesapları, bankalar nezdinde bu nitelikte açılacak TL vadeli mevduat ve katılma hesapları şeklinde olacak.

Söz konusu hesaplar, 3, 6, 9 ve 12 ay olmak üzere 4 farklı vadede açılacak.

Bankaların, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabına uygulayacağı asgari faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca (TCMB) belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmayacak. Bankalarca uygulanacak azami faiz oranı ise asgari faiz oranının en fazla 300 baz puan üstünde belirlenebilecek. Azami faiz oranı Bakanlıkça güncellenebilecek ve güncelleme tarihi ile sonrasında açılacak hesaplar için geçerli olacak. Bu uygulama, Katılım Bankaları açısından katılım bankacılığı esasları çerçevesinde yapılacak.

Bu hesaplarda esas alınacak vade başı/vade sonu kuru olarak, TCMB’nin saat 11.00’de açıkladığı USD/TRY, EUR/TRY ve GBP/TRY döviz alış kurları kullanılacak.

Vade sonunda kur farkı desteği

Vade sonunda kur farkı desteğinin tamamı hesap sahibine aynı gün ödenecek. Vade sonunda kur farkından kaynaklı bankalara ödeme yapılması gerekmesi halinde, bankalar tarafından ödenecek tutara ilişkin talepler TCMB’ye iletilecek. Hazine tarafından ödenecek kısım TCMB tarafından bankalara aynı gün aktarılacak.

Vadeden önce hesap kapatma

Vadeden önce hesabın kapatılması halinde, hesabın kapatıldığı tarihte saat 11.00’de TCMB tarafından ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan yüksek olması durumunda Hazine tarafından kur farkına ilişkin ödeme yapılmayacak.

Hesabın kapatıldığı tarihte saat 11.00’de TCMB tarafından ilan edilen kurun vade başında esas alınan kurdan düşük olması durumunda, hesabın vadeden önce kapatıldığı tarihte saat 11.00’de TCMB tarafından ilan edilen döviz alış kurundan hesap bakiyesi güncellenecek. Aradaki fark banka tarafından Hazine’ye aktarılmak üzere TCMB’nin ilgili TL hesabına aktarılacak.

Uygulama esaslarında değişiklik yapmaya Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili olacak.


 PENDİK İLÇESİ (24 ARALIK) VEFAT EDENLER 

  • Adı Soyadı SELMA GÜZELSU

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama KAVAKPINAR MERKEZ CAMİİ – ÖĞLE (KAVAKPINAR KOCA MEZ)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri BAYAT

 —————————————————–

  • Adı Soyadı MELEK ÇALIKOĞLU

Mahalle VELİBABA MAH.

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama ATAŞEHİR AKSEKİLİ MEHMET USLU CAMİİ – ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ.)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri CEVİZLİK

 —————————————————–

  • Adı Soyadı BERGÜZAR DORUK

Mahalle AHMET YESEVİ MAH.

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama FATİH MAH FATİH CAMİİ – ÖĞLE (AYDINTEPE MEZ)

Defin Yeri AYDINTEPE

Doğum Yeri BAĞRA

 —————————————————–

  • Adı Soyadı REMZİ EREN

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – KARABÜK

Defin Yeri KARABÜK

Doğum Yeri SAFRANBOLU

 —————————————————–

  • Adı Soyadı NEŞET EVCİLER

Mahalle ÇAMLIK MAH.

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama ÜSKÜDAR SELİMİYE CAMİİ – ÖĞLE (ÇAVUŞBAŞI MEZ)

Defin Yeri ÇAVUŞ

Doğum Yeri NEVŞEHİR

 —————————————————–

  • Adı Soyadı MUSTAFA ALBAYRAK

Mahalle ESENLER MAH.

Ölüm Tarihi 24 Aralık 2021

Defin Tarihi 24 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – TRABZON

Doğum Yeri YOMRA


İŞTE O ÖNEMLİ FİLOZOF

KARL MARX

1836’da nişanlandığı Jenny von Westphalen ile 1843’de evlendi. 1844-1857 yılları arasında Marx çiftinin yedi çocuğu olsa da bunlardan yalnızca üçü uzun süre hayatta kalabildi.

Marx bir süre Köln’de gazete editörü olarak çalıştıktan sonra 1843’te eşi Jenny ile birlikte Paris’e taşındı. İlk günden itibaren kentteki işçiler ve sol düşünürlerle sıkı ilişkiler geliştirdi. Orada hayatı boyunca arkadaşı olacak olan devrimci Friedrich Engels ile tanıştı. Fransa’dan sınır dışı edildikten sonra iki yıl boyunca Brüksel’de kaldı ve bu süreçte Engels ile dostlukları pekişti.

Marx ve Engels 1848’de yayınladıkları Komünist Manifesto ile insanlık tarihinin sınıf mücadeleleri tarihi olduğunu ve bu mücadelenin işçi sınıfının zaferiyle sonuçlanacağını söyledi.

Aynı yıl Avrupa’yı sarsan toplumsal hareketler, iktidarları tehdit eden bir boyuta ulaştı. Avrupa’da daha iyi hayat şartları ve siyasi reform talebiyle başlayan toplumsal hareketler çoğu ülkede başarısızlıkla sonuçlandı ve bastırıldı. Fakat aynı zamanda Avrupa toplumlarında önemli izler de bıraktı.

MARX’IN DÜŞÜNCE DÜNYASI

Marx’ın toplum, ekonomi ve siyaset hakkındaki teorileri -bir bütün olarak Marksizm- insan toplumlarının sınıf savaşımı-üretimi kontrol eden yönetici sınıf ile üretim için gereken emeği sağlayan mülksüz bir emekçi sınıf arasındaki çatışma- ile ilerlediğini iddia etmektedir. Marx, devletlerin yönetici sınıf tarafından idare edildiğini ve devletin ortak kamu çıkarı adına hareket eder gibi yapıp yönetici sınıfın çıkarları doğrultusunda yönetildiğini düşünmekte ve daha önceki sosyoekonomik sistemler gibi kapitalizmin de kendi yıkımına ve yeni bir sistem olan sosyalizmin onun yerini almasına neden olacak iç gerilimler ürettiğini öngörmektedir.

Kapitalizmin içinde burjuvazi ve proletarya arasındaki sınıf çelişkilerinin çalışan sınıfın siyasi zaferi ve bunun sonucu kurulacak sınıfsız bir toplum;komünizm:özgür üreticiler birliği tarafından yönetilen bir toplumun ortaya çıkacağını iddia etmektedir. Marx düşüncelerinin hayata geçmesi için etkin bir mücadele verdi; emekçi sınıfın kapitalizmin yıkılması ve sosyo ekonomik bir değişimin geçirilmesi için düzenli bir devrim hareketini yürütmek zorunda olduğunu savundu. Marx insanlık tarihindeki en etkileyici figürlerden biridir. Dünya çapında birçok entelektüel, işçi sendikaları ve siyasi parti onun temel çalışmalarından farklı biçimlerde etkilenmişti


MUTLU AŞK YOKTUR 

Mutlu Aşk Yoktur

İnsan her şeyi elinde tutamaz hiç bir zaman

Ne gücünü ne güçsüzlüğünü ne de yüreğini

Ve açtım derken kollarını bir haç olur gölgesi

Ve sarıldım derken mutluluğuna parçalar o şeyi

Hayatı garip ve acı dolu bir ayrılıktır her an

Mutlu aşk yoktur

Hayatı bu silahsız askerlere benzer

Bir başka kader için giyinip kuşanan

Ne yarar var onlara sabah erken kalkmaktan

Onlar ki akşamları aylak kararsız insan

Söyle bunları Hayatım Ve bunca gözyaşı yeter

Mutlu aşk yoktur

Güzel aşkım tatlı aşkım kanayan yaram benim

İçimde taşırım seni yaralı bir kuş gibi

Ve onlar bilmeden izler geçiyorken bizleri

Ardımdan tekrarlayıp ördüğüm sözcükleri

Ve hemen can verdiler iri gözlerin için

Mutlu aşk yoktur

Vakit çok geç artık hayatı öğrenmeye

Yüreklerimiz birlikte ağlasın sabaha dek

En küçük şarkı için nice mutsuzluk gerek

Bir ürperişi nice pişmanlıkla ödemek

Nice hıçkırık gerek bir gitar ezgisine

Mutlu aşk yoktur

Bir tek aşk yoktur acıya garketmesin

Bir tek aşk yoktur kalpte açmasın yara

Bir tek aşk yoktur iz bırakmasın insanda

Ve senden daha fazla değil vatan aşkı da

Bir tek aşk yok yaşayan gözyaşı dökmeksizin

Mutlu aşk yoktur ama

Böyledir ikimizin aşkı da

Louis Aragon


BÜLBÜLÜ ÖLDÜRMEK

Günün Kitap Önerisi Harper Lee’den

Bülbülü Öldürmek kitabının konusu Amerika Birleşik Devletleri’nin güneyinde yer alan bir ırkçılığı konu edinen bir kitaptır. Bülbülü Öldürmek kitabının ana fikri ise renkleri dilleri ve cinsiyetleri ne olursa olsun insanlar daima eşittir ve aynı haklara sahiptir. Irkçılık dünyadan silinmelidir.


 KARL MARX DİYOR Kİ;

Hayvan olmak istiyorsan olabilirsin elbette. Bunun için insanlığın acılarına sırt çevirmen ve yalnız kendi postuna özen göstermen yeterli.


Palyaça Jojo’yla Özgüven Draması 24 Aralık Perşembe günü gösterimi olan Animasyon Gösterimi saat 16:00’da  Velibaba AÇEM’de


“BİR HAYALİN PEŞİNDE” ÇOCUK TİYATROSU

KÜÇÜK HEZARFEN “Bir Hayalin Peşinde” – Çocuk Tiyatrosu (12:00) 25 Aralık Cumartesi günü saat 12:00 da Atatürk KM’ de


BORA SIFIR ATIKTA – Çocuk Tiyatrosu

25 Aralık Cumatersi günü Bora Sıfır Atıkta Çocuk Tiyatrosu;

12:00 Şehit Burhan Öner SK

14:30 Akşemseddin KM

17:00 Hamid Aytaç KM


 EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİZ PEGAZONE’DA SATILSIN 

 PEGAZONE  

www.pegazone.com

Evinizde kalabalık yapan eşyalarınızı, giymediğiniz kıyafetlerinizi ve birçok ürünü PEGAZONE’DA satışa sunabilirsiniz.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ SAT

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz


 

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com

HATIRLADIĞINIZDA YÜZÜNÜZDE TEBESSÜM OLUŞTURACAK FOTOĞRAFLAR PENDİKQUİDE İLE SİZLERLE

PENDİK DENİZ RESYAUTANT 


PENDİK İLÇESİ NÖBETÇİ ECZANELER 


PENDİK İLÇESİ HAVA DURUMU

🎦

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x