Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (23.12.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

AMBULANS İÇİNDEKİ HASTAYI RİSKE ATTILAR 

Pendik’te yoldaki sıkışık trafikten kaçmak için emniyet şeridine giren araç sürücüleri ilerleyemeyince emniyet şeridi trafik akışına kapandı.

Anadolu Otoyolu Pendik mevkiinde akşam saatlerinde yaşanan olayda, yoğun trafikten kaçmak isteyen sürücülerin emniyet şeridini kullanmasıyla emniyet şeridi de trafik akışına kapandı. Seyir halinde olan bir ambulans sürücüsü, yoğun trafikten kaçmak için emniyet şeridine girse de ilerleyemedi. Emniyet şeridini kullanan otomobil sürücüleri nedeniyle ambulans yolda ilerleyemedi. Ambulans sürücüsünün korna ve siren çalmasına rağmen önde ekleyen araçlar emniyet şeridini boşaltmadı. İlerlemeye çalışan ambulanstaki sağlık ekibi, emniyet şeridini kullanan şoförler yüzünden zor anlar yaşadı.


YERLİ AŞI ACİL KULLANIM ONAYI ALDI! 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yerli ve milli aşı için tarihi duyuruyu Şanlıurfa’daki tesislerden yaptı: Turkovac acil kullanım onayı aldı. Dolum, etiketleme ve ambalajlama yapılıyor. Gelecek hafta sonundan itibaren hastanelerde yaygın kullanıma geçmiş olacağız

Yerli Kovid-19 aşısı Turkovac için acil kullanım onayı alındığı, Başkan Erdoğan’ın video konferansla katıldığı törenle Şanlıurfa’dan Türkiye’ye ve dünyaya duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki üretim tesisinde Turkovac’ın dolum, etiketleme ve ambalajlama işlemlerini kamuoyuyla paylaşarak “Yerli inaktif Kovid-19 Turkovac aşımız bugün itibarıyla acil kullanım onayı almış durumda” sözleriyle müjdeyi duyurdu.

Bakan Koca, Başkan Erdoğan’a hitaben yaptığı açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Şanlıurfa’da üretim yapılan merkezlerimizden birindeyiz. 50 yıl sonra Türkiye hücreden başlayarak Türk bilim insanlarımız tarafından yüzde 100 yerli olarak geliştirilen bir aşıyı geliştirmiş oldu. Aynı zamanda 24 yıl aradan sonra, yerli aşımız üretilmiş oluyor. Böylece Kovid-19 aşısı üreten bugün itibarıyla 9 ülkeden biri olduk.

Şu an dolum tesislerinin olduğu alandayız. Şu an dolum, etiketlenme ve ambalajlanma olan noktadayız. Dolum tesislerinde dolumu, etiketlenmesi ve ambalajlanması burada yapılıyor, üretim bugün başlamış oldu. Sayın Cumhurbaşkanım, işaret ettiğiniz üzere yıl bitmeden acil kullanım onayı ve üretimi Turkovac’ın başlamış oldu. Bu başarı liderliğinizde bütün milletimizin başarısıdır” dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK AŞI MERKEZİ GELİYOR:
Koca, Başkan Erdoğan’ın “Vatandaşımız hastanelerde kendi aşımızı ne zaman olacak?” diye sorması üzerine, “Tetkikleri halen yapılıyor olacak. Gelecek hafta tetkiklerinin biteceğini ümit ediyoruz. Gelecek hafta sonundan itibaren başta şehir hastanelerimiz olmak üzere yaygın kullanıma geçmiş olacağız” diye yanıtladı. Bakan Koca ayrıca, Ankara’da havaalanı yakınlarındaki yerde 50 bin metrekare kapalı alanı bulunacak dünyanın en büyük kapasiteli aşı Ar-ge ve üretim merkezi projesinin gelecek yıl bitirilmek üzere ihale sürecinin başladığını da söyledi.

MİLLETİMİZE VE TÜM İNSANLIĞA HAYIRLI OLSUN
Başkan Recep Tayyip Erdoğan de törende özetle şunları söyledi: Turkovac’ın seri üretime geçişinin mutluluğunu yaşıyoruz. Aşının geliştirilmesinde ve üretiminde görev alan herkesi tebrik ediyorum. Dünyayı iki yıldır kasıp kavuran Kovid-19 salgınına karşı bilinen en etkili tedbir olan aşının, Türkiye’de üretilebilir hale gelmesi önemli.


PENDİK GÜNE BEYAZ ÖRTÜYLE UYANDI 

İstanbullular güne beyaz örtüyle uyandı

İstanbullular güne beyaz örtüyle uyandı Beyaza bürünen İstanbul havadan görüntülendi İstanbul’da gece saatlerinden itibaren aralıklarla devam eden kar yağısı belli noktalarda etkisini gösterdi.

İstanbul’da gece saatlerinden itibaren aralıklarla devam eden kar yağısı nedeniyle bazı bölgeler adeta beyaza büründü. Daha önce yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı şehir merkezlerinde de etkisini gösterdi. İstanbul Pendik’te de aralıklarla devam eden kar yağışı nedeniyle evlerin çatılarını ve yeşil alanlar beyaza büründü. Kar yağışının etkili olduğu bölgeler havadan drone ile görüntülendi.


PENDİK’TE YÜKLÜ HAFRİYAT KAMYONUN‘DAN FACİA 

Pendik’te freni boşalarak yokuş aşağı kayan toprak yüklü hafriyat kamyonu, duvara çarpıp devrildi.

Pendik‘te freni boşalarak yokuş aşağı kayan toprak yüklü hafriyat kamyonu, duvara çarpıp devrildi. Kazada tonlarca toprak, kamyon kasasından yola döküldü.

Kaza Pendik Orhangazi Mahallesi Kavak Sokakta saat 12.00 sıralarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, yokuş aşağı durduğu sırada freni boşalan toprak yüklü 21 EC 778 plakalı Ford markalı Naim Dağeli yönetimindeki hafriyat kamyonu kaymaya başladı. Kayan kamyon, duvara çarpıp devrildi. Kazada tonlarca toprak yola döküldü. Sürücü, kazayı hafif sıyrıklarla atlattı. O anlarda mahalleli korku dolu anlar yaşadı. Öte yandan kazanın yaşandığı sokak trafiğe kapatıldı.


PENDİK’TE “AKILLI” KONTEYNER DÖNEMİ BAŞLIYOR 

Pendik Belediyesi İstanbul KalkınmAjansı’ndan aldığı hibeyle akıllı konteyner projesini hayata geçiriyorKent genelinde 40 noktaya yerleştirilecek akıllı konteynerler güneş enerjisiyle çalışma, kendinden sıkıştırma, dolduğunda ekiplere haber verme gibi akıllı ve çevreci özelliğe sahip olacak.

Çevre ve tasarruf konusunda teknolojiye yatırımlarını sürdüren Pendik Belediyesi “Akıllı Atık Konteyner” Projesini hayata geçiriyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan (İSTKA) aldığı hibeyle üretilecek konteynerler güneş enerjisiyle çalışacak. Kendinden sıkıştırma özelliğine sahip olacak akıllı konteynerler “WEB tabanlı sistemle” takip edilecek. Dolduğunda ekiplere haber verecek. Böylece çöp kamyonları periyodik yerine yalnızca dolduğunda konteynerleri alarak yakıt tasarrufu sağlayacak. Bu sayede havaya daha az karbon salınmış olunacak. Proje ortakları ÇEVKO, Pendik Kaymakamlığı ve İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi de üretim sürecine destek verecek.

Özel ve kamuya ait kurumlar bilgilendirilecek

Akıllı konteynerlerdan maksimum kapasitede verim alınması için geri dönüştürülebilir atıklar konusunda daha fazla hassasiyet gösterilmesi gerekiyor. Bunun için Pendik Belediyesi özel ve kamuya ait kurumları bilgilendirecek. Muhtarlar, okul yöneticileri ve de özellikle site sakinleri için toplantılar düzenlenerek geri dönüşüme destek olunması istenecek. Önümüzdeki yaz hizmete girecek akıllı konteynerler tam kapasite çalıştığında geri dönüşüm sürecine önemli derecede katkı sağlayacak.


BAŞKAN CİN HANGİ MAHALLEYİ ZİYARETTE ?

Resim

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin mahalle ziyaretlerine devam ediyor. Çamçeşme mahallesini ziyaret eden Cin, esnaf ziyaretlerini devam ediyor.


2021 YILI GOOGLE TREND ARAMALARINDA NELER VAR?


 PENDİK İLÇESİ (22 ARALIK) VEFAT EDENLER 

  • Faik Tosun

Doğu mahallesi sakini Faik Tosun vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun inşallah .Cenazesi öğle namazında Sahil Camisinde kaldırılacaktır. Tüm sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyoruz.

—————————————————–

  • Adı Soyadı YILMAZ KILINÇ

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi 23 Aralık 2021

Açıklama DUMLUPINAR KAYALIK CAMİİ – ÖĞLE (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri ÜSKÜDAR

—————————————————–

  • Adı Soyadı MUSTAFA ÇİVİ

Mahalle KURTKÖY MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi 23 Aralık 2021

Açıklama KURTKÖY MERKEZ CAMİİ – İKİNDİ (KURTKÖY MEZ)

Defin Yeri KURTKÖY

Doğum Yeri KARACURUN

—————————————————–

  • Adı Soyadı NUSRAT CEYLAN

Mahalle GÜLLÜBAĞLAR MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi23 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – GİRESUN

Defin Yeri GİRESUN

Doğum Yeri ŞEBİNKARAHİSAR

—————————————————–

  • Adı Soyadı TUĞRUL ÖZDEM

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi 23 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – ANKARA

Defin Yeri ANKARA

Doğum Yeri YAĞLIDERE

—————————————————–

  • Adı Soyadı DURSUN ÇAKIR

Mahalle BAHÇELİEVLER MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi 23 Aralık 2021

Açıklama BAHÇELİEVLER MEHMET ALİ TUNGA CAMİİ – İKİNDİ (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri BAYBURT

—————————————————–

  • Adı Soyadı FERİT ÇAMOĞLU

Mahalle ESENLER MAH.

Ölüm Tarihi 23 Aralık 2021

Defin Tarihi 23 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – ORDU

Defin Yeri ORDU

Doğum Yeri AKKUŞ


PSİKOLOG İLE KARDEŞ KISKANÇLIĞI (23 Aralık)

Psikolog ve Aile Danışmanı Gizem Aktaş tarafından sunulacak olan Kardeş Kıskançlığı semineri, 23 Aralık Perşembe Günü Dumlupınar AÇEM’de


PSİKOLOG İLE ÇOCUKLARLA DOĞRU İLETİŞİM (23 Aralık)

Klinik Psikolog, Afra Güçlü İlgar’ın ele aldığı Çocuklarla Doğru İletişim konusu 23 Aralık Perşembe günü 11.00’de  Velibaba AÇEM’de


Palyaça Jojo’yla Özgüven Draması 24 Aralık Perşembe günü gösterimi olan Animasyon Gösterimi saat 16:00’da  Velibaba AÇEM’de


“BİR HAYALİN PEŞİNDE” ÇOCUK TİYATROSU 

KÜÇÜK HEZARFEN “Bir Hayalin Peşinde” – Çocuk Tiyatrosu (12:00) 25 Aralık Cumartesi günü saat 12:00 da Atatürk KM’ de


BORA SIFIR ATIKTA – Çocuk Tiyatrosu 

25 Aralık Cumatersi günü Bora Sıfır Atıkta Çocuk Tiyatrosu;

12:00 Şehit Burhan Öner SK

14:30 Akşemseddin KM

17:00 Hamid Aytaç KM


DELİ KIZIN AŞK ŞARKISI – SYLVİA PLATH 

20. yüzyılın en önemli şairlerindenSylvia Plath şiirleriyle olduğu kadar intiharla sonlanan yaşamıyla da hep edebiyat dünyasının ilgi çekici isimlerinden biri oldu. Amerikalı şairi “Deli Kızın Aşk Şarkısı” adlı şiiriyle listemize aldık.

Yitip gidiyor dünya yumunca gözlerimi;

Ve doğuyor yeniden gözlerimi açınca.

(Ben kafamın içinde kurdum sanırım seni.)

Dans ederek gidiyor yıldızlar kızıl – mavi,

Acımasız karanlık ilerliyor dört nala;

Yitip gidiyor dünya yumunca gözlerimi.

Düşledim yatağına büyüyle çektiğini

Delice şakıyarak öptüğünü çılgınca.

(Ben kafamın içinde kurdum sanırım seni.)


BİN DOKUZ YÜZ SEKSEN DÖRT (1984) – GEORGE ORWELL.

Günün kitap önerisi George Orwell’dan

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - 1984 - George Orwell | kitapyurdu.com

Hikâyesi distopik bir dünyada geçer. … Romanın distopik dünyasında totaliter bir merkezi tek partinin yönetiminde korku, propaganda ve beyin yıkama ile halk ve hayatı manipüle edilmektedir.


 KARL MARX DİYOR Kİ;

Eğer sevgi üretmiyorsa yüreğiniz, başarılı bir üretici değilsiniz. Karl Marx 


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ! 

 PEGAZONE  

www.pegazone.com

Evinizde kalabalık yapan eşyalarınızı, giymediğiniz kıyafetlerinizi ve birçok ürünü PEGAZONE’DA satışa sunabilirsiniz.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ SAT

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


 BU FOTOĞRAFLAR YÜZÜNÜZDE TEBESSÜM OLUŞTURACAK  

Pendik’te esen mazi rüzgarları yerini pendikquied’a verdi. Sizleri eski çay bahçelerine götürecek fotoğraf kareleri burada.

Keyifli seyirler


PENDİK İLÇESİ NÖBETÇİ ECZANELER 


PENDİK İLÇESİ HAVA DURUMU 


🎦

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x