Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (21.12.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

1.   “YUNUS EMRE VE TÜRKÇE DÜŞÜNMEK”

Pendik Belediyesi Yunus Emre’nin Vefatı’nın 700. Yılı etkinlikleri kapsamında panel düzenledi. “Yunus Emre ve Türkçe Düşünmek” Paneli’ne katılan akademisyenler Yunus Emre’nin yazdığı eserlerde anlatmak istediklerini dile getirdi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın da katıldığı panelin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Ahmet Cin, Yunus Emre’nin sözlerinin çağları aşan niteliğe sahip olduğunu belirterek “Yunus Emre’yi kelimelerle, cümlelerle ifade etmekte şahsen zorlanırım. Çağları aşan sözleri hepimiz için önemli bir rehber niteliğinde olmuştur.” dedi. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da Yunus Emre’yi Türkçe ile özdeşleştirerek “Türkçe bir kültürü ifade ediyor. Yunus Emre, tüm Türk coğrafyasının temsilcisidir” şeklinde konuştu.

“Yeni ‘Yunuslara’ ihtiyaç var”

Panele katılan akademisyenlerden Prof. Dr. Ekrem Demirli, yeni Yunus’lara ihtiyacın olduğunu vurgulayarak “Yunus Emre’yi seviyoruz.Ama onun makamını dolduran şairler daha fazla olmalı. Modern insana bir şeyler söyleyecek yeni ‘Yunuslar’ lazım.” dedi. Konuşmacılardan Prof. Dr. Abdurrezzak Tek de Yunus Emre’nin amacının elde ettiği hakikatleri aktarmak olduğunu ifade ederek “Eserlerindeki her dizede bunu görmek mümkün.” şeklinde konuştu.

“Yunus, en önemli kişisel gelişim kitabını yazdı”

Akademisyenlerden Doç. Dr. Dursun Ali Tökel ise Yunus Emre’nin Risaletün Nushiyyesi eserine değindi. Bu eserini kişisel gelişim kitabına benzeten Tökel: “Dünyada en çok kişisel gelişim kitapları satılıyor. Yunus, Risaletün Nushiyyesi’yle en önemli kişisel gelişim kitabını yazmıştır.” dedi


2.   ENGEL TANIMAYAN SPORCULAR PENDİK’TE BİR ARAYA GELDİ 

Engel Tanımayan Sporcular Pendik’te Bir Araya Geldi

Pendik Belediyesi Avrupa Komisyonu Erasmus Spor Programı’ndan “Herkes İçin Spor, Spor İçin Herkes” Projesi’yle hibe alan Türkiye’deki ilk belediye oldu. Hibe kapsamında düzenlenen Sport for All etkinliğinde Portekiz ve Romanya’dan gelen engelli sporcular farkındalık maçı yaptı.

Pendik Belediyesi, Avrupa Komisyonu Erasmus Spor Programı kapsamında Sport for ALL for Sport: Gathering Popularity for Disabled Sport/Herkes İçin Spor, Spor İçin Herkes: Engelli Sporuna Taraftar Kazandırma Projesi’yle hibe alan Türkiye’deki ilk belediye oldu. Proje kapsamında engelli sporuna ve sporcusuna taraftar kazandırmak adına etkinlikler düzenlendi. Koca Yusuf Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Proje Okulu’nda gerçekleştirilen kapanış etkinliğinde lise öğrencileri ve Engelsiz Basketbol Takımı, Portekiz ve Romanya’dan gelen engelli sporcularla maç yaptı. Farkındalığın artırılması ve engelli sporlarına taraftar kazandırılması için düzenlenen maçta öğrenciler engelli basketbolunda kullanılan tekerlekli sandalyelerle sahaya çıktı. Basketbol turnuvası sonrasında engelli sporcular alana kurulan koordinasyon parkurunda hızlarını ve hünerlerini gösterdi.

Farkındalık etkinlikleri 3 ayrı ülkede yürütüldü
3 ayrı ülkeden katılımcıların da dahil olduğu spor etkinliklerinin yanı sıra proje kapsamında farklı tarihlerde aile bilgilendirme ve Erasmus+ Programı bilgilendirme seminerleri, 2 Nisan Otizm Farkındalık ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. 2020’de başlayan ve Portekiz Lousada Belediyesi, Romanya Sportiv Experienta Multisport Spor Kulübü ve İstanbul Kent Üniversitesi’nin de ortak olduğu projeden bugüne kadar Türkiye’de 3 bin 700 kişi yararlanarak farkındalık oluşturdu.


3.   PENDİK E-SINAV MERKEZİ AÇILDI 

Pendik E-Sınav Merkezi Yeni Mahalle’de açıldı. Konuya ilşikin Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sosyal medya hesaplarından bir paylaşım yaptı.


4.   BEKLENEN KAR GELECEK Mİ ? 

İstanbul Valiliğinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, kentte 16-21 Aralık tarihleri arasında beklenen hava durumu tahminleri konusunda bilgi verilerek, “Vatandaşlarımızın hava durumunun etkileyeceği durumlara karşı dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı.

YÜKSEK BÖLGELERE KARLA KARIŞIK YAĞMUR YAĞACAK

Bu uyarının ardından İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tahminlerine göre, İstanbul’da hava bugün ve yarın çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, Silivri, Çatalca, Arnavutköy ilçelerinin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmurlu geçecek. 21 Aralık Salı günü ise kentte hava parçalı çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı olacak. Kar yağışı Arnavutköy, Ataşehir, Bağcılar, Başakşehir, Çatalca, Çekmeköy, Esenler, Pendik, Sancaktepe, Silivri, Sultangazi ve Ümraniye ilçelerinde etkisini gösterecek.


5.   BAŞKAN BU HAFTA HANGİ OKULDA? 

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin okul ziyaretlerine devam ediyor. Bu hafta Kaynarca Şevket Sabancı Anadolu Lisesi öğrencileriyle bir araya gelerek sohbet etti.


6.   PENDİK MUHTARLARINDAN MİSAFİRPERVERLİK 

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Fevzi Çakmak Mahalle Muhtarlığı Muhtarı Yıldıray Oktay’ı ziyaret ederek, bölgede gerçekleşilen çalışmaları konuştu.


7.    İYİLİK TIRLARI ANKARADAN UĞURLANDI 

Özel gereksinimli çocukların eşit eğitim imkanlarına erişebilmesi için ‘Özel Çocuklara Özel Materyaller’ projesi kapsamında hazırlanan eğitim materyallerini Türkiye’nin 7 bölgesine götürecek 7 tır Ankara’dan uğurlandı.

Emine Erdogan ile Bakan Özer’in katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenen törenle “7 Tır ile 7 Bölgeye Özel Eğitim Materyalleri” programı kapsamında özel çocuklara özel materyaller gönderildi.


8.   MERHUM ŞAİR SEZAİ KARAKOÇ ANISINA 

13’üncü İstanbul Edebiyat Festivali, merhum Şair ve Yazar Sezai Karakoç temasıyla Atatürk Kültür Merkezi’nde başladı. 


9.    “DÜŞÜN VE GEREKLİ DEĞİLSE TÜKETME” 

ÖZEL EĞİTİM MESLEK OKULU ÖĞRENCİLERİ, TARIM ATÖLYELERİNDE KULLANDIKLARI KOMPOSTU KENDİLERİ ÜRETİYOR

Millî Eğitim Bakanlığı, çevre bilinci konusunda farkındalığın artırılması için çok yönlü çalışmalar ve projeler yürütmeye devam ediyor.

Bakanlık bu kapsamda “Düşün ve Gerekli Değilse Tüketme”, “Daha Az Tüket”, “Değerlendir ve Yeniden Kullan”, “Değiştir ve Farklı Amaçla Kullan”, “Dönüştür ve Doğaya Geri Kazandır” gibi ilkelerden hareketle öğrencilerin atık oluşumunu nasıl engelleyecekleri konusunda farkındalıklarını artırmak amacıyla bünyesinde tarım alanı bulunan 33 özel eğitim meslek okuluna kompost makinesi gönderdi.
Okullardaki tarım atölyelerine kurulan bu makinelerle öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında organik atıkları komposta dönüştürerek toprağa karıştırıyor. Böylece hem tarım alanlarında kullanılan toprak zenginleşiyor hem de öğrenciler, çevre bilinci geliştirerek doğanın korunmasına destek sağlıyor.

10.  PENDİK İLÇESİ (20 ARALIK) VEFAT EDENLER 

  • Erdem Barutçugil

Merhum Özdemir Barutçugil ile merhume Faika Barutçugil in oğulu Erdem Barutçugil vefat etmiştir.  Cenazesi bugün (22Aralık) Pendik çarşı camiinden ikindi namazına müteakip (Tavşantepe mezarlığı) kaldırılacaktır.

—————————————————–

  • Adı Soyadı BAHİTTİN KILIÇ

Mahalle ERTUĞRULGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama ERTUĞRULGAZİ MERKEZ CAMİİ – ÖĞLE (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri KELKİT

—————————————————–

  • Adı Soyadı NECATİ ÇELİK

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – BARTIN

Defin Yeri BARTIN

Doğum Yeri HASANVEREN

—————————————————–

  • Adı Soyadı FADİME KAPICI

Mahalle DUMLUPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – ORDU

Defin Yeri ORDU

Doğum Yeri ÜNYE

—————————————————–

  • Adı Soyadı DÖNDÜ KAYMAKCI

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – KASTAMONU

Defin Yeri KASTAMONU

Doğum Yeri BOYABAT

—————————————————–

  • Adı Soyadı KADİFE SÖYLEMEZ

Mahalle SÜLÜNTEPE MAH.

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama KARTAL CEMEVİ – ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri ÇAYIRLI

—————————————————–

  • Adı Soyadı TUBA NAZLI

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 21 Aralık 2021

Defin Tarihi 21 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – KASTAMONU

Defin Yeri KASTAMONU

Doğum Yeri ARAÇ

 


 11.   BAŞ AĞRISI VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ (21 Aralık)

Baş Ağrısı Tedavi Yöntemleri Uzman Doktor Turgay ABAY tarafından, Kavakpınar AÇEM’de 21 Aralık Salı günü saat 13:30’da sizlerle.


12.   KADIN VE AİLE – SALİHA ERDİM (21 Aralık)

Saliha Erdim’in sunduğu Kadın ve Aile hakkında semineri, 21 Aralık Salı günü (15:00’te) Yunus Emre KSM’de seyircileri karşısında yerini alacak.


13.   KAYBOLAN TARİHİN PEŞİNDE (22 Aralık)

Mehmet Dilbaz’ın “İstanbul: Bir Kutlu Fethin Hikayesi” konulu semineri 22 Aralık Çarşamba günü saat 19:00’da Mehmet Akif Ersoy SM’de sevenleri ile birlikte.


14.   EBUBEKİR SİFİL – RİYAZÜ’S SALİHİN DERSLERİ (22 ARALIK)

Riyazül Salihin Dersleri, Ebubekir Sifli tarafından  22 Aralık Salı günü saat 20:00′ de Uluçınar Vakfı’nda izleyenleriyle…

Ücrete tabii tutulmadan tüm izleyenlere sunulacaktır


15.   AŞK Kİ SEVGİLİ KIZIM…

Aşk Ki Sevgili Kızım… (Tozan Alkan’ın çevirisiyle)

Aşk ki sevgili kızım, aynaya benzer en çok,
Bakmaya bayılırlar güzel ve şık bayanlar
Baktıkça düş kurarlar, mutlu olurlar.
Aynadaki görüntüleri büyüler onları,
Kötülükten, günahtan arınır yürekleri
Ruhları saydam beyaz bir sayfaya can atar.
Sakın inmeye kalkma yoksa ayağın kayar,
Tutunacak dal yoksa uçurum bekler seni
Direnemezsen kapılır kaybolursun girdapta,
Aşk ki güzeldir kızım, saf ama ölümlüdür
Senin gibi küçük yaşta akıntıya kapılanlar
Kendi yansımalarını görür, yunar, boğulur.


16.   İKİ ŞEHRİN HİKAYESİ 

GÜNÜN KİTAP ÖNERİSİ CHARLES DİCKENS’DEN

İki Şehrin Hikayesi, Fransız Devrimi’ne doğru giden süreç içerisinde Paris ve Londra’da yaşananları konu alan bir 19. yüzyıl romanı. Dickens, bu iki şehrin insanlarını, hayat şartlarını, aşklarını kendi gerçekçiğinin süzgecinden geçirerek anlatıyor.


17.   MARTİN HEİDEGGER NE SÖYLÜYOR?

“Büyük fikirleri düşünenler büyük hatalar yaparlar”


18.   MAĞAZA AÇMAK İÇİN; SEN DE MAĞAZA AÇ BUTONUNA TIKLA 

Pendik Mağaza ve Dükkanlar

www.pegazone.com

İKİNCİ EL ÜRÜNLERİNİ SAT

Evinizde kalabalık yapan eşyalarınızı, giymediğiniz kıyafetlerinizi ve birçok ürünü PEGAZONE’DA satışa sunabilirsiniz.

EL EMEĞİ ÜRÜNLERİNİ SAT

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kira ve komisyon bedeli ödemeden tamamen ücretsiz!

www.pegazone.com


19.   AÇIK HAVA TİYATROSUNU ÖZLEYENLER BURAYA

Hatırladığınızda yüzünüzde tebessüm oluşturacak görselleri ile  pendikquide sizlerle

BÜLBÜL SİNEMASI

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com


20.   PENDİK HAVA DURUMU 


21.   NÖBETÇİ ECZANELER


🎦

Hazırlayan

Rabia Hatun Bayram

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x