Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (18.02.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

: 18 Şubat Tarihine Ait Son Yerel Olaylar ve Gündem Gelişmeler


 ÖNCE UYARDI SONRA YUMRUK YUMRUĞA KAVGA ETTİ 

Minibüs şoförünü önce uyardı sonra yumruk yumruğa kavga etti!

Tuzla – Pendik arasında çalışan minibüse güzergah üzerinde binen kimliği belirsiz bir yolcu, minibüs şoförüne ücret ödemek istediği sırada minibüs içerisinde dengesini kaybederek sendeledi. Dengesini kaybeden yolcu şoföre aşırı hızlı kullandığını söyledi. Şoför, trafik kurallarına göre hız limitini aşmadan minibüsü kullandığını belirtti. Duruma sinirlenen kimliği belirsiz yolcu seyir halindeyken, “aşırı hız yaptın” diyerek direksiyon başındaki minibüs şoförüne yumruklar savurdu.

Aldığı yumruk darbelerine rağmen direksiyon hakimiyetini kaybetmemeye çalışan şoför minibüsü yol kenarına çekerek kendini dışarı attı. Minibüs içerisindeki yolcular büyük panik yaşarken, diğer yolcuların araya girmesiyle kavga son buldu. Kavgada kendisini kaybeden yolcu, minibüs camlarına kafa atarak, otomatik kapının açılmasıyla kaçtı. Dehşet dolu dakikalar minibüsün güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

“İNSANLARIN PSİKOLOJİSİ BOZULDU”

Tuzla Şoförler ve Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Tahsin Kırıcı, ” Yolcu, güzergah üzerindeki durakta minibüse biniyor. Minibüs hareket halindeyken yolcu, minibüs şoförüne sataşarak, aşırı hız yapıyorsun diyor. Şoför kurallara uyarak, hızlı gitmediğini belirtiyor. Duruma sinirlenen yolcu minibüs seyir halindeyken direksiyon başındaki şoföre yumruklar savuruyor. Kendini kurtarmak isteyen şoför kazaya mahal vermemek için aracı kenara çekerek ön kapıdan iniyor. Saldırgan yolcu ise camlara kafa atarak diğer yolcuların araya girmesiyle minibüsten iniyor. Yetkililerden bu tarz olayların son bulması, şoförlerimizin can güvenlikleri için önlemler almasını istiyoruz. Son zamanlarda insanların psikolojisi bozuldu. Herkes birbirine saldırır hale geldi, önlem alınmasını istiyoruz” diye konuştu.


BU KADAR CESARETE NE DEMEK GEREK? 

Bu kadar cesarete ne demek gerek? 2 gün arayla aynı apartmanı soydular: Güvenlik kameraları görüntüledi

Pendik’te hırsız, apartmanın bodrumundaki elektronik malzemeleri çuvala koyup ticari taksiyle götürdü. Hırsızlık anlarında apartmana girmek isteyen apartman sakini ise, elinde çuvalla çıkan hırsıza apartman kapısını açarak bilmeden yardım etmiş oldu.Olaydan iki gün sonra apartmana giren başka bir hırsız ise bodrum katta bulunan semaveri çaldı. Hırsızların apartman girdiği ve ellerinde çaldıkları eşyalarla ayrıldıkları anlar güvenlik kameralarına saniye saniye yansıdı.

Olay, Pendik Kavakpınar Mahallesi’nde geçtiğimiz günlerde gerçekleşti.EV EŞYALARINI VE ELEKTRİKLİ MALZEMELERİ ÇALDIİddiaya göre, ticari taksi ile apartmanın önüne gelen hırsız, çevrede bulunan güvenlik kameralarına aldırış etmeden apartmana girdi. Bodrum katta bulunan depoya yönelen hırsız depo kapısını kırıp içerde bulunan ev eşyaları ve elektrikli malzemeleri çuvala koyup dışarı çıkardı. Hırsızlığın yapıldığı saatlerde apartman sakinlerinden biri kapıda hırsızla karşılaştı. Hırsızı tanımayan apartman sakini, elinde çuval olan hırsızın çıkması için kapıyı tuttu. İçeri giren apartman sakini hırsızlığı anlayınca peşinden koştuysa da yetişemedi. Yaşanan bu hırsızlık olayından 2 gün sonra başka bir hırsız yine aynı apartmana girdi. Depo kapısını kıran hırsız içerde bulunan semaveri çaldı. Apartman sakinleri yaşanan hırsızlık olayına isyan etti.

“HIRSIZI TANIMADI RAHAT ÇIKSIN DİYE KAPIYI TUTTU”Güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde Hırsız ile apartman giriş kapısında karşılaşan apartman sakini hırsızı tanımadığı için elleri çuvalla çıkan hırsıza bilmeyerek yardım etti. Hırsızın rahat çıkması için kapıyı tutan apartman sakini bodrum kata indiğinde durumu anladı. Hırsızın peşinden koştu ama yetişemedi.Apartman sakini Ali Nas,” Ticari taksi kiralayıp buradan giriş yapıyor. İçeride 15-20 dakika kaldıktan sonra çaldığı malzemeleri çuvallara koyup çıkış yapıyor. Hırsız çıkarken bizim apartman sakinlerinden birisi ‘de içeri girmek istiyor, kapıda karşılaşıyorlar. Hırsızı tanımadığı için rahat çıksın diye kapıyı tutuyor. Apartmana girince durumu anlıyor peşinden koşuyor ama yetişemiyor. 2 gün sonra gene bir hırsız buraya geliyor. Gene aynı şekil içeri giriyor. Bodrum katta bulunan depoyu patlatıp içerde bulunan semaver ve mutfak malzemelerini çalıp gidiyor. Yetkililerden yardım istiyoruz. Son günlerde bu olaylar bu bölgede çok fazla arttı “dedi.2 GÜN ÜST ÜSTE AYNI APARTMANI SOYDUAynı apartmanda iki günde yaşanan iki hırsızlık olayına ilişkin görüntülerde güvenlik kamerasına yansıdı. Görüntülerde bir şahıs apartmana doğru ilerliyor, ardından elinde çalıntı eşyalarla binadan ayrılıyor. Daha sonra başka bir şahıs binaya giriyor. Bebek arabası ile yürüyen bir şahıs ise binadan çıkan hırsıza yardım etmek için kapıyı tutuyor, daha sonra durumu fark ederek hırsızın peşinden koşuyor.


PENDİK’TE 4 KATLI APARTMANDA ÇIKAN YANGINDA BİR KİŞİ ÖLDÜ 

Pendik'te 4 katlı apartmanda çıkan yangında bir kişi öldü

Pendik'te 4 katlı apartmanda çıkan yangında bir kişi öldü

Pendik’teki 4 katlı apartmanda çıkan yangında mahsur kalan bir kişi hayatını kaybetti.Pendik’teki 4 katlı apartmanda çıkan yangında mahsur kalan bir kişi hayatını kaybetti.Bahçelievler Mahallesi Saydam Sokak’ta 4 katlı binanın giriş katındaki dairede henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.Haber verilmesi üzerine olay yerine polis, itfaiye ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi.

Polis çevrede güvenlik önlemi alırken, itfaiye ekipleri alevlere müdahale ederek yangını söndürdü.Yangında dumandan etkilenen bir kişiye sağlık görevlilerince olay yerindeki ambulansta müdahale edildi.Yangının kontrol altına alınmasının ardından itfaiye ekipleri içerde mahsur kalan Ahmet Uçar’ın hayatını kaybettiğini belirledi.Olay yeri inceleme ekipleri yangının çıktığı dairede inceleme yaparken, Uçar’ın cansız bedeni morga kaldırıldı.Uçar’ın dairede yalnız yaşadığı öğrenildi.


POLİS AKADEMİLERİ FİZİK YETERLİLİK SINAVI HAZIRLIK KURSU İÇİN KAYITLAR BAŞLADI 

Ücretsiz ve kontenjanlı olan kursa kayıtlar mobil uygulama üzerinden yapılacak. Kurs 22 Şubat 2022 Pazartesi Saat: 10.00’da başlayacak.  Kayıtlar; kadın için 30, erkek için 30 olmak üzere kontenjanla sınırlı olacak.

Hazırlık kursuna katılabilmek için bu şartları gerçekleştirmiş olmanız gerekiyor;

Polis Akademisi Başkanlığı’nın açıklamış olduğu başvuru şartlarına uygunluk, Polis Akademisi Başkanlığı’na başvurusunu tamamlanmış olması.

Kadın kursiyerler için, Çamlık Mah. Piri Reis Cad. No: 2 adresinde yer alan Aydos Spor Merkezi’nde Salı ve Perşembe günleri saat 15:00 – 16:00’da gerçekleşecek.

Erkek kursiyerler de;  Aydos Spor Merkezi’nde  Pazartesi – Çarşamba günleri saat 15.00 – 16.00’da eğitimlerini yapacak.

Kayıt için mobil uygulamaları;

Pendik Belediyesi Mobil Uygulama (Android Cep Telefonları İçin)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.spexco.pendikbelediyesi

Pendik Belediyesi Mobil Uygulama (İOS Cep Telefonları İçin)

https://apps.apple.com/tr/app/pendik-belediyesi/id1456715223?s=09

Mobil Uygulamayı indirdikten sonra Başvurular-Etkinlik Başvuru’dan kayıt yaptırabilirsiniz.


YAYALAR 13. BÖLGE İMAR UYGULAMASI ASKIYA ÇIKTI 

Uygulama planı, 03.09.2022 tarihine kadar Pendik Belediyesi  Merkez Bina 2. Kat Emlak ve İstimlâk Müdürlüğü ile Çamçeşme Mahalle Muhtarlığı İlan Panosunda görülebilir.

Pendik Belediye Encümeni’nin 02/06/2021 tarih ve 446 sayılı Encümen Kararına istinaden Yayalar (Çamçeşme) Mahallesi; 9583 ada, 1-2 parseller; 9584 ada, 1 parsel; 9585 ada, 1 parsel; 9586 ada, 1-2 parseller; 9587 ada, 1 parsel sayılı taşınmazları kapsayan alanda 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18.maddesi uyarınca ‘Yayalar 13.Bölge İmar Uygulaması’  çalışmaları tamamlanmış olup; İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümeni’nin 29/12/2021 tarih ve 6106-6089 sayılı Encümen Kararı ile onaylandı.

Söz konusu imar uygulamasına ilişkin askı paftası, 07/02/2022-09/03/2022 tarihleri arasında 1 (bir) ay süreyle Çamçeşme Mahalle Muhtarlığında ve Pendik Belediyesi Merkez Bina 2. katındaki Emlak ve İstimlak Müdürlüğü ilan panosunda askıya çıkarılmış olup; askı süresi içinde varsa taleplerini Emlak ve İstimlak Müdürlüğüne yapmaları gerekiyor.


ELEKTRONİK ATIK TOPLAYAN HER OKULA HEDİYELER VERİLECEK 

Okullar arası atık elektrikli ve elektronik eşya toplama kampanyası başladı. Haziran ayına kadar sürecek kampanyada 1,5 ton üzeri atık toplayan her okula tablet hediye edilecek.

Pendik Belediyesi okullara yönelik çevresel farkındalık oluşturacak kampanyalara öncülük etmeye devam ediyor. Son olarak Sıfır Atık Projesi kapsamında yeni bir kampanya daha hayata geçti. Okullar arası atık elektrikli ve elektronik eşya toplama kampanyası şubat ayı itibarıyla başladı. Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen yarışmada öğrenciler, öğretmenleri eşliğinde bozulmuş, çöpe atıldığında doğaya zarar verecek elektrikli ve elektronik aletleri toplayacak.

Toplanan atık miktarına göre hediye verilecek

Toplanan elektronik ve elektrikli atıklar Pendik Belediyesi ekiplerine verilecek. Ekipler, her okulun topladığı atık miktarını tartacak. Toplanan atık miktarına göre okullara hediyeler verilecek. 1,5 ton üzeri atık toplayan her okula tablet hediye edilecek. 1 ton üzeri atık toplayana yazıcı, 400 kilo üzerine robotik eğitim seti, 250 kilo üzerine A4 fotokopi kağıdı ve 100 kilo üzerine ise satranç seti hediye edilecek. Hediyeler okullara temmuz ayında verilecek.


AHMET YESEVİ MAHALLESİ’NDE ULAŞIM KONFORU 

Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, Ahmet Yesevi Mahallesi’nin imar planı ve uygulaması biten bölgelerinde yeni yollar açıp mevcut yolları genişletme çalışmasını tamamladı. Kaldırım imalatı da yapan ekipler, yeni yolları mevcut yollara bağlayarak bölgedeki ulaşımı konforlu hale getirdi.

Ahmet Yesevi Mahallesi Amine Hatun Camii çevresinde imar planı ve uygulaması geçtiğimiz yıl tamamlanmış, bu sürecin ardından Pendik Belediyesi ekipleri bölgede çalışma başlatmıştı. Çalışmaların tamamlanmasıyla bölgenin çehresi değişti. İmar planı kapsamında yeni yollar yapan ekipler; Kamber, Dekar, Nezih Sokaklarda da yol genişletme çalışması gerçekleştirdi. Kaldırım imalatı da yapan belediye ekipleri aynı zamanda bölgedeki okulun, ibadethanenin ve toplu konut alanlarının mevcut yollarla bağlanmasını sağladı.


BİLİYOR MUYDUNUZ? 

Son neolitik çağa tarihlenen Pendik yerleşmesine ait arkeolojik eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmekte olduğunu biliyor muydunuz ?


HENTBOL TURNUVA ŞAMPİYONLARI MADALYALARINI ALDI 

Pendik Belediyesinin düzenlediği Pendik Okul Sporları Hentbol Turnuvaları sona erdi. Ortaokul-lise yaş aralığında yarışan takımlarda kazananlara madalyaları ve hediyeleri törenle verildi.

Pendik Belediyesinin Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Pendik İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü ortaklığıyla düzenlediği Pendik Okul Sporları Hentbol Turnuvaları’nda final maçları yapıldı. 2 hafta süren turnuvalarda 21 takım ter döktü. Turnuvalarda 336 ortaokul ve lise öğrencisi madalya ve şampiyonluk için yarıştı. Küçük Kız,Küçük Erkek,Yıldız Kız,Yıldız Erkek ve Genç Erkek kategorilerinde maçlar düzenlendi. Turnuvalar sonrası ilk 4’e girerek derece yapan tüm takımlara madalyaları ve hediyeleri takdim edildi.


PENDİK’TE SU TASARRUFU: AKILLI SULAMA SİSTEMİ KURULUYOR 

Pendik Belediyesi parklara akıllı sulama sistemi kuruyor. Akıllı sistem, hava şartlarına göre çimlerin sulanmasını başlatıp sonlandıracak. Böylece tonlarca su tasarrufu sağlanacak.

Pendik Belediyesi, akıllı sulama sistemi kurmaya başladı. İlk etapta 3 parka kurulan sistemle çimlerin sulanma süreci hava şartlarına bağlı olarak nem sensörleri ve uzaktan bilgisayar aracılığıyla gerçekleştirilecek. Örneğin bir parkta çimler sulandığı esnada yağmur yağarsa sulama duracak. Ya da öğleden sonra yağmur yağacak ise sabah sulama yapılmayacak.

Şimdilik 3 parkta deneniyor

Akıllı sulama sistemi Velibaba Rahmet Tepesi, Çamlık Kosovalı Şehit Adem Yaşari ve Kavakpınar Parklarına kuruldu. Daha sonra  bu uygulama Pendik Belediyesi sorumluluğundaki tüm parklarda  hayata geçecek. Böylece tonlarca su tasarrufu sağlanacak.


GÜLE OYNAYA LİDER:  PENDİKSPOR  3 – TARSUS İDMAN YURDU 1  

TFF 2. Lig Beyaz Grup 25. hafta müsabakasında, Mersin deplasmanından üç puanla dönen kırmızı beyazlılar, en yakın rakiplerine 16 puan fark atarak liderliklerini sürdürdü.

Ligde kendinden emin adımlarla ilerleyen Pendikspor, şampiyonluk için artık gün sayıyor. Bucaspor ve Amedspor’un puan kaybettiği haftada 3 golle rakibini mağlup eden Pendikspor, en yakın rakibine 16 puan fark atarak liderlik koltuğunda oturuyor.

Tarsus İdman Yurdu 19. dakikada Uğur Arslan Kuru’yla 1-0 öne geçmeyi başardı.

Golün ardından Pendikspor Teknik Direktörü Osman Özköylü oyuncularını sık sık uyardı. İleriye dikine paslar yaparak çıkmaya çalışan Pendikspor, maçın 45 dakikasında aradığı fırsatı buldu. Sertaç Çam’ın ara pasıyla buluşan Taha Balcı, maça beraberliği getiren golü kaydetti 1-1.

Müsabakanın ilk yarısı bu skorla tamamlandı.

İkinci yarıya Pendikspor hızlı başladı. Görkem Bitin takımını öne geçiren golü attı 1-2. Kanatları etkili kullanan Pendiksporlu futbolcular, 88. dakikada topu sağ kanatta Serdar Cansu ile buluşturdu. Serdar’ın muhteşem ortasına Onur Eriş tertemiz bir kafa vuruşuyla yanıt verdi ve Pendikspor’un maçtaki üçüncü golünü kaydetti 1-3


18 ŞUBATTA TÜRK VE DÜNYA TARİHİNDE GELİŞEN ÖNEMLİ OLAYLARDAN;

1900 – 2000 yılları arası Türk ve Dünya tarihinde gelişen önemli olaylardan seçmeler…

18 Şubat / Dünya Asperger Sendromu Farkındalık Günü

1913- Raymond Poincaré, Fransa Devlet Başkanı oldu.
1920- Köprülü Hamdi Bey (asker, Kuvâ-yi Milliye komutanlarından ve kaymakam) vefat etti.
1925- Abdurrahman Şeref Bey (Osmanlı Devleti’nin son vakanüvisi ve tarihçi) vefat etti.
1930- Amerikalı astronomi tutkunu Clyde Tombaugh, 33 cm’lik bir teleskopla Plüton cüce gezegenini keşfetti.
1932- Japon İmparatoru, Manzhouguo Çin’den bağımsızlığını ilan etti.
1937- İstanbul’da eşekle nakliyat yasaklandı.
1941- Anıtkabir için mimari yarışma açıldığı resmen ilan edildi.
1941- Petrol Ofisi kuruldu.
1943- Naziler, Beyaz Gül hareketi üyelerini tutukladılar.
1952- TBMM, Türkiye’nin NATO üyeliğini onayladı. Türkiye, 21 Şubat günü NATO üyesi oldu.
1960- 7 ülke, Latin Amerika Serbest Ticaret Birliğini (LAFTA) kurdu. 1980’de imzalanan yeni bir anlaşma ile ALADI adını aldı.
1960- Bedri Ruhselman (hekim, keman virtüözü ve deneysel Neo-spiritüalizm’in kurucusu) vefat etti.
1965- Gambiya, Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı.
1966- Robert Rossen (Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı) öldü.
1977- Uzay mekiği Enterprise, bir Boeing 747’nin üstünde ilk yolculuğuna çıktı.
1977- İstanbul Yükseköğrenim Derneği, (İYÖD) “amaç dışı faaliyet” gösterdiği gerekçesiyle süresiz kapatıldı.
1979- Sahra Çölü’ne kar yağdı.
1981- Şerif Yüzbaşıoğlu (besteci ve orkestra şefi) vefat etti.
1985- Başbakanlık Yüksek Denetleme Kurulu, Ziraat Bankasının hamamcılara tarım kredisi verdiğini saptadı.
1986- Tezer Özlü (yazar) vefat etti.
1987- Türkiye’de 12 Eylül sonrası yaşanan en büyük grev olan NETAŞ grevi, bugün anlaşmayla sonuçlandı.
1988- İstanbul’daki Spor ve Sergi Sarayı’nın adı, “Lütfi Kırdar” olarak değiştirildi.
1993- Gazeteci Kemal Kılıç öldürüldü. Kılıç, İnsan Hakları Derneği’nin Urfa Şubesi Yönetim Kurulu üyesiydi.
1994- Demokrasi Partisinin (DEP) Genel Merkezi bombalandı, bir kişi öldü, 2’si ağır 16 kişi yaralandı. Demokrasi Partisi (DEP) yılbaşından beri 4 kez saldırıya uğramıştı. Olayı İslami Cihat Örgütü üstlendi.
1995- Sosyaldemokrat Halkçı Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi, CHP çatısı altında birleşti. SHP’li Hikmet Çetin oy birliğiyle Genel Başkan seçildi.
1997- Tansu Çiller, TEDAŞ ve TOFAŞ soruşturmalarından aklandı. Refah Partisi milletvekilleri Tansu Çiller’in aklanmasından yana oy kullandılar.


PENDİK İLÇESİNİN (18.02.2022) VEFAT EDEN İSİMLERİ 

 • Adı Soyadı KAMİL GÜLHAN

Mahalle ERTUĞRULGAZİ MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama KİPTAŞ ŞEYH EDEBALİ CAMİİ – 12:30 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri BAYBURT

 • Adı Soyadı ALAETTİN TALAY

Mahalle KAYNARCA MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama KAYNARCA BADEMLİK CAMİİ – ÖĞLE (TAVŞANTEPE MEZ)

Defin Yeri TAVŞANTEPE

Doğum Yeri AKSOĞAN

 • Adı Soyadı AYŞE FİDAN

Mahalle YAYALAR MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – SİNOP

Defin Yeri SİNOP

Doğum Yeri VEZİRKÖPRÜ

 • Adı Soyadı EKREM KÜÇÜKKAYA

Mahalle DOĞU MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama PENDİK MERKEZ ÇARŞI) CAMİİ – 15:30 (TAVŞANTEPE MEZ)

Defin Yeri TAVŞANTEPE

Doğum Yeri ULAŞLI

 • Adı Soyadı İBRAHİM KÖYLÜOĞLU

Mahalle DOĞU MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama CENAZE NAMAZI 15:30 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri DEMİRCİLİK

 • Adı Soyadı ARİFE KILIÇ

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 18 Şubat 2022

Defin Tarihi 18 Şubat 2022

Açıklama DUMLUPINAR MERKEZ CAMİİ – 12:30 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri İMRANLI


ORHAN ÖLMEZ – TÜRK HALK MÜZİĞİ KONSERİ 

Orhan Sönmez tarafından düzenlenen Türk Halk Müziği Konseri, 18 Şubat Cuma günü 20.00’de Yunus Emre Kültür Sanat Merkezinde sizlerle.


SAĞLIĞINIZ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ  

ELMA ÇAYI

(2 KİŞİLİK)

MALZEMELER

 • 1 yeşil elma
 • 1 kırmızı elma
 • 1 çubuk tarçın
 • Yarım çay bardağı kuru çilek
 • 1 çay kaşığı karanfil
 • 3 su bardağı su

HAZIRLANIŞI

Elmaları iyice yıkayıp kabukları ve çekirdekleri ile beraber ince yarım ay doğrayın. Bir tencereye alıp üzerine çubuk tarçın, kuru çilek, karanfil ve suyu ekleyip kaynatın. Sıcak servis yapın.


KAFAMDA BİR TUHAFLIK

Alt başlığı “Boza satıcısı Mevlut Karataş’ın hayatı, maceraları, hayalleri ve arkadaşlarının hikâyesi ve 1969 ile 2012 yılları arasında İstanbul hayatının pek çok kişinin gözünden anlatılmış bir resmidir” şeklinde olan roman, ana kahramanı boza ve yoğurt satıcısı Mevlut Karataş’ın bir düğünde görüp aşık olduğu kadına yıllarca mektup yazdıktan sonra yanlış kızı kaçırmasını ve onunla İstanbul’da sürdürdüğü yaşamı konu alır.


GÜNÜN ŞİİRİ CAN YÜCEL’DEN

Yorgunluk

Kuşlar vardır, cana benzer havalarda:
Soğuksa kar, baharsa yaprak;
Bir başına büyür toprakta ömrümüz,
Güneşle yeşil elleriyle çıplak;

-Uslu ayaklarla başlamış yolculuk-
Yürünmez öyle, bazen durulur,
Ve iner erenler katına yorgunluk;
Kapanır sükun üzre kitaplar.

Nefeslerle sürüp giden yaşamamız
Bir su kenarına gelir durur;
Ekmekten, şaraptan öte nimetler vardır;
Yürünmez öyle hep, bazen susulur.

-Can Yücel


“PENDİK HAKKINDA BİLGİLENDİRME”

Pendik Otelleri Telefon Numaraları Adres ve İletişim Bilgileri

Türkiye’nin ilk planlı kasabası olma unvanına sahip olan Pendik, 1987’de Kartal’dan ayrılarak ayrı ilçe oldu.

Anadolu yakasında, Marmara denizine kıyısı olan ilçedeki kazılardan elde edilen arkeolojik eserler, İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Şehrin ikinci havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı da Pendik’te yer alıyor.

Anadolu Yakasında Yüksek Hızlı Tren İstasyonunun merkezi konumunda olan, deniz, hava, kara ulaşımının çeşitliliği nedeniyle özel bir önemi olan ilçe, aynı zamanda ülkemizin en büyük ikinci hastanesi ile üçüncü büyük marinasına da sahip.

İlçede aynı zamanda Doğa Bilim Müzesi ve Aydos Kalesi gibi ilginizi çekebilecek yerler mevcut.


BİR DOST SİZİN İÇİN BUNDAN FAZLA NE YAPABİLİR?

 PEGAZONE 

www.pegazone.com

Yılların birikimiyle hazırladığımız pegazone ile bu mega kentte iletişimi ve sosyal yaşamı kolaylaştırma adına önemli bir rol üstleniyoruz.

Dahası İstanbul genelinde önemli işkollarıyla  birlikte

işletmelerin reklam ve tanıtım bilgilerine de yer veriyor,

ihtiyaç sahiplerinin alışverişlerinizde sizleri tercih etmesini sağlıyoruz.

Üstelik bu hizmeti başka hiçbir alanda bulamayacağınız

düşük maliyet ancak geniş zamanlı etkiyle sizlere sunuyoruz…


PENDİKGUİDE 

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com

Pendik eski fotoğrafları, Pendik'in tarihi - Kartal 24

Eski Pendik resimleri | Hey gidi günler dedirtecek resimler foto galerisi 6. resim

Kartpostalı anımsatan görüntüsü ile Pendik Sahili sizlerle ♥


📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x