Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (16.12.2021) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

1.    BALYALI: “AKP DÖNEMİNDE KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTA DÖNÜŞMÜŞ”

CHP İstanbul İl Meclis Üyesi Tarık Balyalı, KİPTAŞ tarafından 2015’te yapımına başlanan ve hasılat paylaşımı ile gerçekleştirilen Loca Mahal Konut Projesi’nde KİPTAŞ’ın 124 milyon lira zarar ederken yüklenici firmanın 600 milyon lira hasılat aldığını söyledi.

İBB Meclisi’nin Aralık ayı oturumlarının ilk birleşiminde, daha önce Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım ile CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı arasında polemiğe neden olan İBB şirketi KİPTAŞ’ın Loca Mahal Projesi tekrar gündem oldu.

Önce CHP’li Meclis Üyesi Filiz Öztürk Çelik Zeytinburnu Sümer Mahallesi’nde kentsel dönüşüm alanında şu an Ümraniye Belediye Başkanı olan İsmet Yıldırım’ın KİPTAŞ Genel Müdürü olduğu dönemde başlayan Loca Mahal projesi ile ilgili soru önergesi verdi.

Soru önergesine, AKP’li meclis üyeleri konunun yargıya yansıdığını söyleyerek tepki gösterdi.

“SİGORTACILIKTAN VAZGEÇİP İNŞAAT İŞİNE GİRDİ”

Tartışma sırasında söz alan CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı proje ilgili yeni bilgiler açıkladı.

Projenin mülkiyet sorunu olduğunu belirten Balyalı, şöyle konuştu:

* Ortalama 770 milyon lira hasılat bekleniyordu. Bu projeyi yapan inşaat firması aslında sigortacılık yapan bir firmaydı. Ama bu proje gündeme geldiğinde sigortacılıktan vazgeçip inşaat işine girdi.

* Daha önceki tartışmada firma sahibinin dönemin KİPTAŞ genel müdürü ile bir akrabalık ilişkisi olduğunu söylemiştim.

* İsmet Yıldırım da cevap verip ‘benim böyle bir akrabam yok’ demişti. Doğru söylüyor, o gün itibari ile yoktu.

* Bu proje 2015 yılında başladığında firma ihaleyi aldığında sahipleri başka iki kişiydi. Ama iş ilerleyip bizim dönemimizde mülkiyet ve Milli Emlak ile ilgili bütün sorunlar çözüldükten sonra firmanın yüzde 100’ünün sahibi genel müdürün yeğeni oldu.

Balyalı, hasılat paylaşımı kapsamında KİPTAŞ’a kalan ve satıp gelir edeceği 96 dairenin borçtan dolayı Milli Emlak’a devredildiğini ve firmanın yönetimindeki değişikliğinde de bu gelişmenin ardından olduğunu söyledi.

“KİPTAŞ PROJEDE ZARAR ETTİ”

Balyalı, şöyle konuştu:

* Öyle ilginç bir proje ile karşı karşıyayız ki hasılat paylaşımı diyorsunuz ama ortada KİPTAŞ adına hasılat paylamışı yok.

* KİPTAŞ’ın zarar ettiği bir proje var. KİPTAŞ bu projeye 2015 yılından bugüne kadar 324 milyon lira para harcamış.

* Ne yazık ki elinde var olan 33 dairenin bedeli dahil olmak üzere 220 milyon lira hasılata sahip olacak. Ve proje bittiğinde net zararı 124 milyon lira olacak.

* Bir yandan firmaya bakıyoruz, zarar etmiş mi diye. Bu hasılat paylaşımı sadece firmaya yaramış.

* 600 milyon lira civarında hasılata sahip firma. Kamu adına görev yapan meclis üyeleri olarak KİPTAŞ’ın uğradığı bu zararın hesabını sormak zorundayız.

“İSTANBULLULAR HESAP SORAR”

Balyalı şöyle devam etti:

* Loca Mahal projesinin bütün sorunları bizim dönemimizde çözüldü ve teslimler başladı. Bu proje sürekli irdelenmek zorunda.

* Neden bu ilişkili kişiler, projenin tüm sorunları çözüldükten sonra bu şirketin yüzde 100 hissesine sahip oldu?  Sigortacılık yapan bir şirket iştigal konusunu değiştirdikten sonra 770 milyon lira hasılat beklentisi olan projeyi nasıl aldı?

*Yüzde 6 teminatın nasıl kendisinden yüzde 3 oranında kesildi? Bu firmanın kimlerin adına kurulduğu meselesini sorgulamak bizim görevimiz. Sormazsak İstanbullular bize hesap sorar.

2020’DE SAHİBİ DEĞİŞTİ

Balyalı’nın gündeme getirdiği şirket, Şaheser Konut İnşaat A.Ş. Uzunlar Sigorta Aracılık Hizmetleri Limited Şirketi adıyla 1996 yılında kuruldu.

2009 yılında adı Şaheser Turizm Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi olarak değiştirildi. 2015 yılında Şaheser Konut İnşaat A.Ş olan üç ortaklı şirketin tek sahibi 23 Ekim 2020 itibariyle Osman Özdemir oldu.

Balyalı, Özdemir’in İsmet Yıldırım’ın yeğeni olduğunu açıkladı. 20 blok, bin 262 konut ve 77 ticari birimden oluşan projenin, tamamlanan 690 konut ve 64 dükkânlık bölümünün hak sahiplerine anahtar teslimi için 17 Ağustos 2021’de düzenlenen tören de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilmişti.


2.    ŞAHİNYILMAZ: BİR ÜST LİGE HAZIRLANIYORUZ

Pendikspor Başkanı ve yöneticileri Pendikspor tesislerinde yerel basın mensupları ile bir araya geldi.

Takımın genel durumu ve şirketleşme aşamasının tamamlanması ile ilgili bilgiler veren Başkan Mustafa Şahinyılmaz şu sözlere yer verdi.

“Bu sezon şampiyonluğa oynayacak güçlü bir kadro kurduk. Şu ana kadar aldığımız neticelerle hedefimize emin bir şekilde ilerliyoruz.

Hiçbir maçımız kolay geçmiyor. Ligdeki tüm rakiplerimiz bize karşı özel bir motivasyonla oynuyorlar.

Ligin 2. yarısına hazırlanırken, kadromuza güç katacak ve ihtiyaç duyduğumuz noktalarda eksikliklerimizi tamamlayacak transferler gerçekleştireceğiz.

Yapacağımız transferler sadece bu sezon için değil, gelecek sezon çıkmaya hedeflediğimiz PTT ligi için de işimize yarayacak transferler olacak.

2.yarı için 2 Ocakta Antalya da 10 günlük bir kamp yapacağız. Bu kamp yeni transferlerle birlikte kaynaşmayı sağlayacaktır.

Tüm bunların yanı sıra alt yapıya da önem veriyoruz. Amacımız kısa vadeli değil, kalıcı başarılar elde etmek. Bunun için gerekli her türlü yatırımı yapmaktayız.

Yaşadığımız bu süreçte camiamızı bir arada görmek bizi mutlu ediyor. Taraftarımız, yerel basınımız, yönetimimiz, takımımız, belediyemiz hep bir arada olmamız bizi güçlendiriyor.

Şirketleşme sürecini yüzümüzün akıyla tamamlamış bulunuyoruz. Genel kurulda şirketleşme ile ilgili kürsüden bazı vaatler vermiştik.

Bu sözlerimizin tamamını tuttuk. Pendik’in değerlerini muhafaza edecek tüm maddeleri tüzüğümüze koyduk. Pendikspor A.Ş yapılanması Mahmut Türkoğlu %70 , Mustafa Şahinyılmaz %25, Pendik Belediyesi şirketlerinden insan kaynakları yönetim A.Ş. %5 olarak oluştu.

3 yıl boyunca kulüp başkanı benim 3 yıl sonra tekrardan bir planlama yapılacak. Ancak yine Pendikspor Derneği genel kurul toplantıları yapılacak. “

Şahinyılmaz bilgilendirici konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Toplantı soru cevap ve karşıklıklı sohbetle sona erdi.


3.   PENDİK’TE BİR TRAFİK KAZASI DAHA

Pendik'teki trafik kazasında 1 kişi yaralandı

Pendik’te iki aracın çarpışması sonucu yaralanan kişi hastaneye kaldırıldı.

Yeşilbağlar Mahallesi Yeryüzü Sokak ile Tayfun Sokak kesişiminde, Mustafa Arslan idaresindeki 34 GA 3843 plakalı hafif ticari araç, Soner Gören’in kullandığı 34 ZR 5737 plakalı minibüsle çarpıştı.

Kazada yaralanan Mustafa Arslan, olay yerine çağrılan sağlık ekiplerinin ilk müdahalesinin ardından hastaneye sevk edildi.


4.  FATMA GÖZEN ERALP OKULUNDAN ŞAMPİYON ÇIKTI

Resim
Fatma Gözen Eralp Ortaokulu Masa Tenisi Takımı İstanbul Şampiyonu Tozkoparan Spor Salonunda gerçekleşen Okul Sporları Ortaokullar Arası Yıldız Erkekler Masa Tenisi Turnuvasında  takım olarak İstanbul Birincisi oldu. Öğrencileri ve okulu tebrik ediyor, başarılarının devamlarını diliyoruz.

5.    PENDİK SEMİNERLERİNE DEVAM EDİYOR

Pendik Yönetici Seminerleri

Pendik Yönetici Seminerleri”

Rol, Statü ve Yetkinlik Bakımından Müdür Yardımcılığı”

Konulu Seminer Gerçekleşti.


6.   “CAN TAŞIYORUM” PROJESİ OKUL SERVİS ŞOFÖRLERİ EĞİTİM SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ.

Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Pendik Kent Konseyimiz tarafından “Can Taşıyorum” sloganıyla gerçekleştirilen Okul Servis Şoförleri Eğitim Semineri Şube Müdürümüz Sn. Mahmut Aşıkoğlu’nun katılımıyla Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleşti.


7.   MİCROSOFT’TAN ÖDÜL ALAN ÖĞRETMEN

Bingöl’de görev yapan sınıf öğretmeni Tigan, Kovid-19 salgını sürecinde Türkiye’nin farklı bölgelerindeki 3 bin öğretmene çevrim içi aktardığı birikimi ve tecrübeleri ile Microsoft’un “Yılın En Başarılı Kadın Eğitimcisi” ödülüne layık görüldü.

Bingöl’de görev yapan sınıf öğretmeni Baran Tigan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde Türkiye’nin farklı bölgelerindeki yaklaşık 3 bin öğretmene çevrim içi aktardığı bilgi birikimi ve tecrübeleri ile Microsoft’un “Yılın En Başarılı Kadın Eğitimcisi” ödülüne layık görüldü.

Babası da 1992-1997 yılları arasında Bingöl’de sınıf öğretmeni olarak görev yapan Tigan, ilkokul eğitimini bu kentte tamamladı. 17 yıl önce İstanbul’da öğretmenliğe başlayan Tigan, 7 yıl süren görevinin ardından 2011 yılında Bingöl’ün Bahçeli köyündeki ilkokula atandı.

İki yıl görev yaptığı bu okulda öğrencilerin teknolojik imkanlardan faydalanabilmesi adına çalışmalar yürüten Tigan, okula internet bağlanmasına vesile oldu.

Yüzlerce öğretmene ulaştı

Daha sonra kent merkezindeki 75. Yıl İlkokulunda göreve başlayan Tigan, geçmişten bu yana kendisini geliştirdiği bilişim alanında öğrencilere fayda sağlayabilmek için Aktif Öğrenme Sınıfı ve Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı’nın (FCL) açılmasını sağladı.

Burada, serbest etkinlik sürecinde verdiği eğitimlerle, öğrencilerin potansiyellerini ve yetenekleri ortaya çıkararak, günlük hayatta karşılarına çıkacak problemleri çözebilecekleri çeşitli projeler üretti. Etkinlikler sayesinde öğrencilerin diğer derslerinde de başarılı olmasını sağlayan Tigan, sosyal medya üzerinden de bu eğitimleri paylaştı.

Tigan, Kovid-19 salgını sürecinde başlayan uzaktan eğitimle ilgili öğretmenlerin çevrim içi programları kullanımına ilişkin İl Milli Eğitim Müdürlüğünün de onayıyla gönüllü olarak eğitim vermeye başladı.

Bu süreçte web-2 araçları, P4C, STEM ve yaratıcı yazarlık gibi birçok program üzerine eğitim veren Tigan, bu sayede Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 3 bin öğretmene ulaştı.

Özellikle köy okullarında görevli öğretmenlere destek veren Tigan, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yaklaşık 15 ildeki köy okullarına bilim setleri de gönderdi.

Meslektaşlarının ısrarı ile Microsoft’un “Kadın Liderler Yarışması”na başvuran Tigan, yaptığı çalışmalarıyla eğitime kattığı değer sayesinde Yılın En Başarılı Kadın Eğitimcisi seçildi.

Tigan, öğretmenlere çevrim içi eğitim vermeyi sürdürüyor.

Okul sonrası zamanlarda çocuklara yönelik bilim seansları düzenledi

Baran Tigan, AA muhabirine, mesleğinde geçirdiği her bir yılın diğerleri ile aynı olmaması için gayret gösterdiğini söyledi.

Öğretmenlik yaptığı süre boyunca öğrencilerinin yeteneklerini açığa çıkarmaya çalıştığını dile getiren Tigan, onların kalplerini kazanmayı hep önemsediğini ifade etti.

Tigan, öğrencilerle iyi bağ kurduktan sonra öğretimin çok kolay bir şekilde gerçekleştiğine işaret ederek, “1992-1997 yıllarında babam Bingöl’de sınıf öğretmeniydi. Ve o zaman yaşanan terör olayları nedeniyle iyi bir eğitim alamadım. Karşıma çıkan her öğrencimin hayatına özenle dokunmam gerektiği öğretisini o zaman yaşayarak öğrendim. O zaman köy okullarında internet yoktu.” dedi.

Bingöl’de görev yaptığı köye internet bağlantısı, projeksiyon gibi imkanları İstanbul’dan sağladığını, kent merkezindeki 75. Yıl İlkokulunda ise Milli Eğitim Müdürlüğünün ve velilerin desteğiyle aktif öğrenme sınıfı açtığını belirterek, okul sonrası zamanlarda çocuklara yönelik bilim seansları düzenlediğini aktardı.

Tigan, bilim setleriyle çocukların potansiyellerini ortaya koyabilecekleri, günlük hayatta karşılarına çıkacak problemleri çözebilecekleri kendi robotlarını üretmeye başladığını kaydetti.

“Her alanda düşünme becerilerini geliştirmeye başladık”

Bu çalışmaları yürütürken öğrencilerin hayal dünyalarının çok geniş olduğunu fakat düşünme ve üretme konusunda sıkıntılar yaşadığını gördüğünü dile getiren Tigan, “Çocukların düşünme becerilerini artırmak için felsefe eğitimi aldım, çocuklarla felsefe seanslarına başladım. Bu sayede çocuk, projesini üretirken daha yaratıcı ve özgün düşünce ortaya koymaya başlıyor. Her alanda düşünme becerilerini geliştirmeye başladık. Serbest etkinlik ve ders dışı zamanlarda bu çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Mesela matematik derslerinde çocuklar özgün düşünmeye başlıyor. Daha önce öğrencilerimle hikaye kitabı da çıkarmıştım.” ifadelerini kullandı.

“İyiliğin yayılarak artması, çok büyük mutluluk”

Tigan, bu çalışmalarını sosyal medyadan paylaştığında, birçok öğretmene ilham olduğunu aktararak, şöyle devam etti:

“Özellikle salgın sürecinde destek isteyen çok öğretmen oldu. Pandemi sürecinde okullar tatil olur olmaz uzaktan eğitime başladım. Çünkü çok önceden uzaktan eğitim araçlarını kullanıyordum. Öğretmenlere birçok programın nasıl kullanıldığını öğrettim. Daha sonra web-2 araçları üzerine öğretmenlere eğitim vermeye başladım. Yaratıcı yazma, P4C, STEM gibi alanlarda eğitimlerimiz devam ediyor. Yaklaşık 3 bin öğretmene eğitimler verdik.

Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de katkılarıyla birçok eğitim düzenledik. Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yaklaşık 15 kentte, benden destek isteyen öğretmenlere bilim setleri gönderdim. En son set gönderdiğimiz Ağrı’da da öğrenciler üretmeye başladı. Bu da bizim için çok büyük mutluluk. Çünkü iyiliğin yayılarak artması, paylaşılması benim için çok büyük mutluluk ve gurur.”

Meslektaşlarının ısrarı ile katıldığı Microsoft’un yarışmasında “Yılın en başarılı kadın eğitimcisi” seçildiğini aktaran Tigan, bundan sonraki süreçte “Bilim Seferberliği” projesi ile birçok okula bilim setleri ulaştıracaklarını kaydetti.

Tigan, “Çocukların hayalleri sınırsız, fakat imkanları sınırlı. Bu konuda çocuklara destek olmak en büyük umudumuz. İkinci sınıf öğrencilerimle TEKNOFEST’e katılmayı planlıyorum. Çok güzel projeler oluşturuyorlar çocuklar. Çocukların böyle bir yarışmada bulunmalarını çok arzu ediyoruz.” diye konuştu.

75. Yıl İlkokulu Müdürü Mehmet Avcı da okullarında öğretmen Baran Tigan öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürü Rahmi Güney ve İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yusuf Tokuş’un desteğiyle Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı (FCL) açtıklarını, çocukların bu sınıfta kendilerini geliştirme imkanı bulduğunu aktardı.

Öğrencilerin robotik kodlamayı öğrenerek, öz güvenlerinin de arttığını dile getiren Avcı, “Baran Tigan kendisini bu anlamda yetiştirmiş bir öğretmenimiz. Hem çocuklara hem de diğer illerdeki öğretmenlerimize büyük katkısı oluyor.” şeklinde konuştu.


8.  HAİTİ’DE PATLAMA SONUCU ÖLENLERİN SAYISI 75’E ÇIKTI

Haiti’nin kuzeyindeki Cap-Haitien şehrinde akaryakıt taşıyan kamyondaki patlama nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükseldi.

BOGOTA Bölge basınında yer alan habere göre, salı günü meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yaşamını yitirenlerin sayısı arttı.

Yetkililer, ölü sayısının 15 artarak 75’e çıktığını, sağlık durumları kritik 56 kişinin tedavilerinin devam ettiğini bildirdi. Haiti Başbakanı Ariel Henry, yaşanan trajedi nedeniyle ülke genelinde üç günlük resmi yas ilan edildiğini duyurdu. Ölü sayısının daha da artabileceği bilgisi paylaşılırken patlamanın etkisiyle 20 evin de küle döndüğü kaydedildi. 


9.   20 BİN SÖZLEŞMELİ SAĞLIK PERSONEL ALINACAK

Sağlık Bakanlığı’nın atayacağı 20 bin sözleşmeli sağlık personeli ile ilgili ilan, Resmi Gazete’de yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre;

Sağlık Bakanlığı’nın taşra teşkilatı hizmet birimlerinde istihdam edilmek üzere Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacak merkezi yerleştirme ile 20 bin sözleşmeli sağlık personeli alınacak.

Ortaöğretim, ön lisans ve lisans düzeylerinde tercih yapılabilecek sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarının bulunduğu KPSS-2021/10 Tercih Kılavuzu, ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden yayınlanacak.

Tercihler bugün başladı

Adaylar, tercihlerini 16-22 Aralık tarihlerinde tercih kılavuzunda belirtilen kurallara göre ÖSYM’nin internet sitesi üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresini girerek yapabilecek.

ÖSYM’ye veya Sağlık Bakanlığına posta yoluyla gönderilen veya elden verilen tercih listeleri geçerli olmayacak.

20 bin kadrodan 10 bin 348’i hemşire

Atama yapılacak 20 bin kadrodan 10 bin 348’i hemşire, bin 600’ü ebe ve 6 bin 604’ü çeşitli branşlardaki sağlık teknisyeni-sağlık teknikeri olacak.

Atama yapılacak sözleşmeli pozisyonların unvan, branş, sayı ve öğrenim düzeylerine göre dağılımları şöyle:

“Biyolog 6 (lisans), çocuk gelişimcisi 96 (lisans), dil ve konuşma terapisti 50 (lisans), diyetisyen 338 (lisans), ebe 1600 (lisans), fizyoterapist 390 (lisans), hemşire 8794 (lisans), hemşire 1554 (ortaöğretim), iş ve uğraşı terapisti (ergoterapist) 46 (lisans), odyolog 50 (lisans), perfüzyonist 14 (lisans), psikolog 287 (lisans), sağlık fizikçisi 27 (lisans), sağlık teknikeri – adli tıp 23 (ön lisans), sağlık teknikeri – ağız ve diş sağlığı 220 (ön lisans), sağlık teknikeri – ameliyat 66 (ön lisans), sağlık teknikeri – anestezi 1107 (ön lisans), sağlık teknikeri – çevre sağlığı 66 (ön lisans), sağlık teknikeri – diş protez 66 (ön lisans), sağlık teknikeri – diyaliz 172 (ön lisans), sağlık teknikeri – eczane 122 (ön lisans), sağlık teknikeri – elektronörofizyoloji 39 (ön lisans), sağlık teknikeri – evde bakım 98 (ön lisans), sağlık teknikeri – fizik tedavi 137 (ön lisans), sağlık teknikeri – ilk ve acil yardım 1194 (ön lisans), sağlık teknikeri – iş ve uğraşı terapisi 22 (ön lisans), sağlık teknikeri – laboratuvar 513 (ön lisans), sağlık teknikeri – odyometri 112 (ön lisans), sağlık teknikeri – ortopedi 130 (ön lisans), sağlık teknikeri – patolojik anatomi 27 (ön lisans), sağlık teknikeri – podolog 20 (ön lisans), sağlık teknikeri – radyoterapi 40 (ön lisans), sağlık teknikeri – röntgen 706 (ön lisans), sağlık teknikeri – tıbbi sekreter 1466 (ön lisans), sağlık teknikeri – yaşlı bakım teknikeri 10 (ön lisans), sağlık teknisyeni – anestezi 43 (ortaöğretim), sağlık teknisyeni – çevre sağlığı 10 (ortaöğretim), sağlık teknisyeni – ilk ve acil yardım 66 (ortaöğretim), sağlık teknisyeni – laboratuvar 43 (ortaöğretim), sağlık teknisyeni – röntgen 43 (ortaöğretim), sağlık teknisyeni – tıbbi sekreter 43 (ortaöğretim), sosyal çalışmacı 144 (lisans), toplam 11842 (lisans), 6356 (ön lisans), 1802 (ortaöğretim), genel toplam (20 bin).”


10.  MERKEZ BANKASI’NIN FAİZ KARARI ÖNCESİ DOLAR VE ALTIN REKOR KIRDI

Merkez Bankası’nın bugün saat 14.00’te açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar ve altından yeni rekor geldi. 15 lira seviyesini aşan kur 15.29 ile, altının gram fiyatı ise 877 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dün FED faiz kararı öncesinde 14,83 TL ile tarihi zirvesini yenileyen dolar, kararın ardından 14,63 TL seviyesine düşmüş ardından 14,81 TL seviyesine geri dönmüştü.
Bugün saat 14.00’da açıklanacak faiz kararı öncesi güne 14.82 TL’den başlayan dolar 15.29 ile, altının gram fiyatı ise 877 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Saat 09.20 itibarıyla dolar 15,05’ten, altının gram fiyatı ise 864 liradan işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın faiz indirmesi bekleniyor

TCMB diğer merkez bankalarının aksine bir kaç ay önce parasal gevşeme döngüsüne başlamış, Türk Lirası tarihinin en düşük seviyelerine gerilemişti. TCMB’nin bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından beklentiler faiz indirimine devam edileceği yönünde.

Reuters anketine katılan 13 kurumun 12’sinin tahminleri haftalık repo faizinin 25 ile 200 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan %14 olarak şekillenmiş durumda. Bir ekonomist politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyor. Ankette 2022 yılı sonunda politika faizi tahmini için sorulan soruya cevap veren sekiz ekonomistin medyanı ise yüzde 13 oldu.


11.  ENGEL TANIMAYAN SPORCULAR BİR ARAYA GELDİ

Pendik Belediyesi Avrupa Komisyonu Erasmus Spor Programı’ndan “Herkes İçin Spor, Spor İçin Herkes” Projesi’yle hibe alan Türkiye’deki ilk belediye oldu. Hibe kapsamında düzenlenen Sport for All etkinliğinde Portekiz ve Romanya’dan gelen engelli sporcular farkındalık maçı yaptı.

Pendik Belediyesi, Avrupa Komisyonu Erasmus Spor Programı kapsamında Sport for ALL for Sport: Gathering Popularity for Disabled Sport/Herkes İçin Spor, Spor İçin Herkes: Engelli Sporuna Taraftar Kazandırma Projesi’yle hibe alan Türkiye’deki ilk belediye oldu. Proje kapsamında engelli sporuna ve sporcusuna taraftar kazandırmak adına etkinlikler düzenlendi. Koca Yusuf Anadolu İmam Hatip Lisesi Spor Proje Okulu’nda gerçekleştirilen kapanış etkinliğinde lise öğrencileri ve Engelsiz Basketbol Takımı, Portekiz ve Romanya’dan gelen engelli sporcularla maç yaptı. Farkındalığın artırılması ve engelli sporlarına taraftar kazandırılması için düzenlenen maçta öğrenciler engelli basketbolunda kullanılan tekerlekli sandalyelerle sahaya çıktı. Basketbol turnuvası sonrasında engelli sporcular alana kurulan koordinasyon parkurunda hızlarını ve hünerlerini gösterdi.

Farkındalık etkinlikleri 3 ayrı ülkede yürütüldü

3 ayrı ülkeden katılımcıların da dahil olduğu spor etkinliklerinin yanı sıra proje kapsamında farklı tarihlerde aile bilgilendirme ve Erasmus+ Programı bilgilendirme seminerleri, 2 Nisan Otizm Farkındalık ve 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri gerçekleştirildi. 2020’de başlayan ve Portekiz Lousada Belediyesi, Romanya Sportiv Experienta Multisport Spor Kulübü ve İstanbul Kent Üniversitesi’nin de ortak olduğu projeden bugüne kadar Türkiye’de 3 bin 700 kişi yararlanarak farkındalık oluşturdu.


12.  PENDİK EĞİTİM OKUMALARI  (16 Aralık) 

Savaş Ş. BARKÇİN – PENDİK EĞİTİM OKUMALARI – Okul Müdürlerine Yöneliktir.

Okul Müdürlerine yönelik olan Pendik Eğitim Okumaları, 16 Aralık (Perşembe günü) saat 10:30’da Atatürk Kültür Merkezinde ücretsiz şekilde sunulacaktır

 


13.   İRFAN GÜNLÜĞÜ  (16 Aralık) 

Haşim Şahin’in konuk olduğu İrfan Günlüğü, 16 Aralık (Perşembe günü) saat 19:00’da

Mehmet Akif Ersoy SM’de ücretsiz şekilde sunulacaktır


14.  PSİKOLOG ANLATIYOR!  (17 Aralık) 

Psikolog Feyza Nur Ergin tarafından, Çocuklarda Özgüven Eksikliği semineri, 17 Aralık Cuma günü saat 11.00’te tüm dinleyicileri ile beraber.


15.  OKULA UYUM SÜRECİ VE ÖNERİLER ( 17 Aralık 11:00’de)

17 Aralık Cuma günü Okula Uyum Süreci Ve Önerileri, Kavakpınar AÇEM’de saat 11:00’de Psikolog Aile Danışmanı Fatma Cüce tarafından sunulacaktır.


  • Adı Soyadı KAMİL İSMAİL HAKYEMEZ

Mahalle YENİŞEHİR MAH.

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama SOĞANLIK SAFA CAMİİ – ÖĞLE (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri ÜSKÜDAR

 〰

  • Adı Soyadı SELVİNAZ GÜNEŞDOĞDU

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama  İL DIŞI – SAMSUN

Defin Yeri SAMSUN

Doğum Yeri SÜRMENE

 〰

  • Adı Soyadı PENPE SARITAŞ

Mahalle KAYNARCA MAH.

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama KAYNARCA BADEMİK CAMİİ – ÖĞLE (KAVAKPINAR KOCA MEZ)

Defin Yeri KAVAKPINAR KOCA

Doğum Yeri İSPİR

 〰

  • Adı Soyadı CUMA ELLO SOLMAZ

Mahalle SÜLÜNTEPE MAH.

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama SÜLÜNTEPE ERENLER CEMEVİ – ÖĞLE (İL DIŞI YOZGAT)

Defin Yeri  YOZGAT

Doğum Yeri KAMİŞCİK

 〰

  • Adı Soyadı KASIM ATMACA

Mahalle FATİH MAH.

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama İL DIŞI – KARS

Defin Yeri KARS

Doğum Yeri DİGOR

 〰

  • Adı Soyadı ŞÜKRÜYE GÜCER

Mahalle YENİ MAH.

Ölüm Tarihi 16 Aralık 2021

Defin Tarihi 16 Aralık 2021

Açıklama BAHÇELİEVLER MUHAMMEDİYE CAMİİ – ÖĞLE (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri BAYBURT18.   HAVA DURUMU 

16 Aralık Perşembe gününe ait Pendik ilçesi hava durumu


19.  DÖNERİM SANA (Gönül Gönensin çevirisi)

GÜNÜN ŞİİRİ VLADİMİR MAYAKOVSKİ 

Dönerim Sana (Gönül Gönensin çevirisi)

Sonunda limana döner bütün filolar,
bütün trenler soluk soluğa koşarlar gara;
ben hepsinden çok daha hızlı koşarım sana
büyük bir aşkla sevdiğim için
beni sana çekip sürükleyen bir aşkla.
Hani cimri şövalyesi Puşkin’in
iner ya bodrumunu gezinip seyretmeye,
sevgilim, ben de döner dolaşır sana gelirim.
Tapınır yüreğim benim için çarpan yüreğine.
Günsonu sen sevinçle dönersin ya evine,
yıkanır arınır çıkarsın ya banyodan,
ben de aynı sevinçle dönerim sana;
sana doğru koşarım evime döner gibi..
Yeryüzündeki tüm insanlar sonunda
toprak ananın koynuna dönmezler mi?
Hepimizin en son döndüğü yuva.
İşte benim yüreğimde de sanki
öyle bir şey var ki sana çekiyor beni;
daha senden ayrıldığım anda,
uzaklaşmadan içimi kavurur dönme isteği.


20.   GÜNÜN SÖZÜ FRİEDRİCH NİETZSCHE’DEN

Filozof Sözleri: Ünlü Filozofların Umut, Aşk, Hayat Ve Başarı Üzerine Sözleri

Delilik, kişide seyrek görülür; ancak gruplar, partiler, uluslar, çağlar için bir kural halindedir..


21.   KAZANCA AÇILAN KAPI KARŞINIZDA 

Pendik Mağaza ve Dükkanlar

PEGAZONE 

www.pegazone.com

Ürettiğiniz mal veya hizmetleri duyurmak,

böylece yeni müşterilerle buluşmak mı istiyorsunuz?

Her noktada herkese ulaşabileceğiniz

Pegazone pazar yerinde olun

yeni müşterilere alışın


22. PENDİKTE ESEN MAZİ RÜZGARLARI 

PENDİKGUİDE

Pendik’le ilgili binlerce fotoğraf internet üzerinden erişime açıldı. Pendik’te esen mazi rüzgarları yerini pendikquied’a verdi. Sizleri eskiye geri götürecek fotoğraf kareleri burada.

Keyifli seyirler

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com


Rabia Hatun Bayram

Hazırlayan

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x