Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (13.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

TUZLA HALK EĞİTİM MERKEZİ HIZ KESMEDEN ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR 

Yaptığı yerel, ulusal ve uluslararası projelerle dikkat çeken Tuzla Halk Eğitimi Merkezince, 13 Ocak Perşembe günü proje tanıtım toplantısı düzenledi. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, İstanbul İl Milli Eğitim Hayat Boyu Öğrenme Şube Müdürü Mustafa Öztürk, TRT Spikeri-Spor Sunucusu Cüneyt Ersan ve çok sayıda basın mensubunun yoğun katılım sağladığı toplantı Halk Eğitimi Merkezi binasında gerçekleştirildi. Toplantıda haklarında ayrıntılı sunumlar gerçekleştirilen hayata geçirilen projeler ve çalışmalar gazetecilerden tam not aldı.

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi, yılda ortalama 350 uzman öğretmeni ile 250 farklı alanda 300 kurs merkezinde 1750 kurs açarak yaklaşık 40 bin kursiyerine hizmet vermektedir.

Tuzla Halk Eğitimi Merkezi ‘’Açık Ortaokulda ve Açık Lisede’’ toplamda 15 bin kadar açık öğrenim öğrencisine hizmet vererek Tuzla İlçesinin eğitim kalitesinin artışına büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca üniversiteye hazırlık için destekleme ve yetiştirme kurslarına katılan öğrencilerden her yıl %75 üzerindeki bölümü çeşitli üniversiteleri kazanmaktadır.

Tuzla Halk Eğitim merkezinde  düzenlenen basın toplantısında Halk Eğitim Müdürü Metin ÇANGIR ‘’Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü’’ kutladı. ÇANGIR  yaptıkları çalışmaları yerel, ulusal ve uluslararası basın mensuplarıyla paylaştı.

HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ULUSLARARASI PROJELER

 • ERASMUS+ KA2 UMUT ÜLKESİNDE YAŞAMLARI YENİDEN KURMAK PROJESİ (Ulusal Ajans, koordinatör)
 • ERASMUS+ KA2 CEVHERLERİN KEŞFİ (Ulusal Ajans, ortak)
 • ERASMUS+ KA1 ADIM ADIM KODLAMA VE YENİLİKÇİ  DİJİTAL EĞİTİM PROJESİ (Ulusal Ajans, koordinatör)
 • UMUTLU MÜLTECİLER (Avustralya Büyük Elçiliği, koordinatör)
 • ERASMUS+ KA1 YETİŞKİN EĞİTİMİNDE SIĞINMACILARIN SOSYAL BÜTÜNLEŞMESİ ve ÇOK KÜLTÜRLÜLÜK (Ulusal Ajans, koordinatör)
 • ERASMUS+ KA2 ŞİDDETLİ RADİKALLEŞMEYE KARŞI ONARICI DİYALOG (Ulusal Ajans, ortak)
 • ERASMUS+ KA1 GERİ DÖNÜŞTÜR DÜNYAYI DÖNÜŞTÜR (Ulusal Ajans, ortak)
 • ERASMUS+ KA2 MESLEKİ BECERİLERİN ARTIRILMASI (Ulusal Ajans, ortak)

HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN ULUSAL PROJELER

 • POTANSİYELİMİ KEŞFET, GELECEĞİMİ AYDINLAT PROJESİ (İSTKA, işbirlikçi)
 • YAPABİLDİĞİM KADAR VARIM (İSTKA, işbirlikçi)
 • Yetenek Vadisi (İSTKA, işbirlikçi)
 • NESLİMİZ TARİH YAZAN BÜYÜKLERİNİ TANIYOR (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)
 • BAĞIMLI OLMA SAĞLIKLI OL PROJESİ (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)
 • 7 BÖLGE 7 RENK BENİM GÜZEL ANADOLUM (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)
 • ANADOLU DÜNYA DOLU (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)
 • GENÇLER BİZE İYİ GELECEK (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)
 • DEPREM VE SALGIN HASTALIKLARLA MÜCADELE (Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü, ortak)

SAĞLIKÇILARA TOPLU ULAŞIM VE İSPARK HAKKINDA MÜJDE!!! 

Sağlıkçılara toplu ulaşım ve İSPARK ücretsiz olmaya devam edecek

İBB Meclis Toplantısı’nda Cumhur İttifakı’nın teklifiyle gündeme alınan salgın dolayısıyla sağlık çalışanlarının toplu ulaşım ve İSPARK otoparklarından ücretsiz yararlanmalarına ilişkin madde görüşüldü.

Toplantıda, tüm sağlık çalışanlarının İstanbulkart entegrasyonuna dahil olan toplu ulaşım araçlarından ve İSPARK AŞ’ye ait otoparklardan 30 Hazirana kadar ücretsiz yararlanmasını içeren gündem maddesi oy birliğiyle kabul edildi.

Meclisten geçen tekliften tüm sağlık kurumlarında çalışan memur, işçi, intern doktorlar, sözleşmeli çalışanlar, İBB ve ilçe belediyelerindeki sağlık çalışanları, Adli Tıp Kurumu ile İBB Mezarlıklar Müdürlüğü çalışanları faydalanabilecek.


SATRANCIN TEMEL PRENSİPLERİNİ ÖĞRENİYORLAR

Pendik Belediyesi Satranç Kursu’yla çocuklara satranc sevgisini aşılarken aynı zamanda bu oyunun temel prensiplerini de öğretiyor.

Pendik Belediyesinin düzenlediği Satranç Kursları başladı. İlk gün yoğun ilgi gören kursa 22 kişi katılarak satranç oynamanın ilk adımlarını öğrendi. 4 hafta boyunca devam edecek olan kurslar salı ve perşembe günleri gerçekleştiriliyor. 6-8 ve 9-11 yaş aralığındaki çocukların katılabildiği eğitimlerde satrancın temel prensipleri, taşların görevi, taşların dizilişi ve açılışta uyulması gereken adımlar gibi temel bilgiler öğretiliyor


KAMUOYU’NUN DİKKATİNE! 

Sokak hayvanlarına yönelik katliamla ilgili şikayetimiz üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından haklarında soruşturma başlatılan şüphelilerden ikisi tutuklandı.


DENİZ ULAŞIMI KULLANACAKLAR DİKKAT 

Deniz ulaşımı kullanacaklar dikkat

Marmara Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle Bursa Deniz Otobüsleri bazı seferlerini iptal etti.

Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO), bugün Marmara Denizi’ndeki olumsuz hava koşulları nedeniyle bazı seferlerini iptal etti.

İptal edilen seferler şunlar:

07:00 tarihindeki Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

08:30 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)

09:30 tarihindeki Bursa (Mudanya) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

09:30 tarihindeki Bursa (Mudanya) – Armutlu (İhlas)

10:00 tarihindeki Armutlu (İhlas) – İstanbul (Eminönü/Sirkeci)

10:30 tarihindeki İstanbul (Eminönü/Sirkeci) – Bursa (Mudanya)


FERİBOTLARA FIRTINA ENGELİ 

Feribotlara fırtına engeli

Güney Marmara’da etkili olan fırtına dolayısıyla Erdek-Marmara Adası arasında planlan tüm feribot seferleri iptal edildi.

Marmara’da etkili olan ve saatteki kızı 85 kilometreyi bulan fırtına deniz ulaşımını olumsuz etkiliyor. Gestaş’ tan yapılan açıklamada 12.01.2022 Çarşamba (bugün) Güney Marmara Adalar Hattı’nda, planlı tüm seferlerin, olumsuz hava koşullarından dolayı iptal edildiği açıklandı. Ayrıca 13.01.2022 Perşembe (yarın) Avşa’dan saat 06:00, Ekinlik’den saat 06:30, Marmara’dan saat 07:00 ve Balıklı (Paşalimanı) Adasından 08:00 seferlerin de yapılamayacağı duyuruldu.


TÜRK SANAT MÜZİĞİ KONSERİ 

Alp Aslan tarafından yönetilen Türk Sanat Müziği Konseri 14 Ocak Cuma günü, Yunus Emre KSM’de sizlerle…


AYDOS ORMANI BEYAZA BÜRÜNDÜ

İstanbul’da kar yağışının etkili olduğu Aydos Ormanı beyaza büründü. Kentte dün başlayan kar yağışı bazı bölgelerde etkisini sürdürüyor.

Anadolu Yakası’nda aralıklarla devam eden kar yağışı, Aydos Ormanı’nı beyaza bürürken, Pendik ilçesinin yüksek kesimlerinde de karın etkili olduğu görüldü.


RAHMET VE DUA İLE

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı #RaufDenktaş‘ı vefatının 10. yılında rahmetle anıyoruz. Mekanı cennet olsun inşallah


YENİ DÖNEM KURS KAYITLARINDAN HABERİNİZ VAR MI?

Resim

 

Pendik Sanat ve Mesleki Eğitim Merkezimiz (PESEM) Yeni Dönem Kurs Kayıtları Başladı.

Kavakpınar PESEM

İngilizce Kursu A1 Seviye

Çamlık Engelsiz Yaşam Merkezi PESEM

Aşçı Çırağı Kursu

Güllübağlar PESEM

İşaret Dili Kursu


YENİ DÜZENLEME 

23 Nisan,19 Mayıs ve Namık Kemal Caddelerinde çöp toplama saatlerinde düzenleme yapıldı. Çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanan uygulamayla trafik yoğunluğu da azaltılacak.

Pendik Belediyesi, çöp toplama saatlerine yeni bir düzenleme getirdi. Pilot bölge olarak seçilen 23 Nisan, 19 Mayıs ve Namık Kemal Caddelerinde merkez esnafı her gün sabah 10-11 ile akşam 18-19 saatleri arasında çöplerini dışarı çıkarabiliyor. Uygulamayla hem çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçilmesi hem de bölgede oluşan trafik yoğunluğunun azaltılması amaçlanıyor. İlk olarak belirlenen caddelerde gerçekleştirilen düzenleme ileride özellikle kişi ve araç yoğunluğunun yüksek olduğu noktalarda da uygulanacak.


DEV SPOR KOMPLEKSİ 

Pendik Belediyesi 14. spor kompleksini Kaynarca Mahallesi’ne yapıyor. Önümüzdeki yaz tamamlanması planlanan komplekste basketbol, jimnastik, minder sporları ve fitness dışında diğer spor komplekslerinden farklı olarak kütüphane yer alacak.

Sporu bir yaşam biçimi haline getirmek için kentin dört bir yanına spor kompleksi inşa eden Pendik Belediyesi, 14. spor tesisini Kaynarca Mahallesi’ne yapıyor. Toplamda 11 bin 500 metrekarelik kullanım alanına sahip olacak dev kompleks, zemin dahil 4 kattan oluşacak. Komplekste basketbol, jimnastik, minder sporları ve fitness alanlarının yanı sıra diğer spor komplekslerinden farklı olarak kütüphane ve eğitim amaçlı sınıflar yer alacak. Kaba inşaatı tamamlanan kompleksin önümüzdeki yaz tamamlanarak hizmete sunulması planlanıyor.


PANDEMİ DÖNEMİNDE UYKU SORUNLARI ARTTI! 

Prof. Dr. Hakan Kaynak arşivleri - Fikir Liderleri

Pandemi döneminde uyku sorunları arttı. Uyku saatlerinin esnek hale gelmesi, fiziksel hareketin azalması ve ekran karşısında geçirilen sürenin uzaması pandemi dönemine has bir uykusuzluk sorununa yol açmasına neden olduğu ortaya çıktı.

 

Pandemi döneminde uzun süre evde kalmak, güneş ışığından yararlanamamak, fiziksel aktivitenin azalması ve bilgisayar, telefon ve tablet ışığına maruz kalmak, uyku sorunlarının da artmasına yol açtığı öğrenildi. Acıbadem Bodrum Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, Covid-19 salgını döneminde uyku kalitesinin bozulduğundan şikayet edenlerin oranının yüzde 70’ler düzeyinde olduğunu belirterek “Pandemi döneminde istediğimiz saatte yatıp kalkma saatlerindeki esneklik ve günlük ritmin bozulması uyku kalitesini olumsuz etkiliyor. Koronasomnia olarak adlandırabileceğimiz bu durum özellikle geç yatıp geç kalkanları etkiliyor. Derin uykunun azalması da yağ ve şeker metabolizmasının bozulmasına, vücutta yağlanmaya neden oluyor” dedi. Prof. Dr. Kaynak, sağlıklı bir uyku yapılması gerekenleri anlattı.

Beyaz ışık, melatonini engelliyor

Vücudumuzun 24 saatlik günlük ritme güneş ışığı ile uyum sağladığına dikkat çeken Prof. Dr. Kaynak, “Güneş ışığı sabahları uyanmamızı ve güne adapte olmamızı sağlar. Akşam havanın kararması ile birlikte uygu için gereken melatonin hormonunu salgılanmaya başlar. Melatonin hormonu, uyku saatinin geldiğini beyindeki uyku merkezine bildirir. Beyaz ışık ise bu hormonun salgılanmasını engellediği için uyku saati sinyalinin oluşmasını da önler” diye konuştu.

Günlük rutinler içinde önemli bir yere sahip olan uyku süresinin pandemi döneminde ortadan kalkan iş ve sosyal zorunluluklar nedeniyle çok değiştiğini kaydeden Prof. Dr. Kaynak, “Gece geç yatıp geç kalmak alışkanlığı çok görülüyor. Henüz tam olarak normal hayata dönülmediği için bu durum rahatsızlık vermese de mesainin ve sosyal zorunlulukların başlaması ile birlikte geç yatıp kalmaya alıştırdığımız bedenimiz yeni duruma uyum sağlamakta zorlanabilir” uyarısında bulundu.

Uyanıklık süresi iki kat fazla algılanıyor

Sabah geç kalmanın ruh halini de olumsuz etkilediğini ifade eden Prof. Dr. Kaynak, gün içinde yatakta geçirilen sürenin de arttığını belirterek bu durumun yol açtığı sonuçlar hakkında şunları söyledi:

“Pandemi öncesi uyku için zamanımızın yetmediğinden yakınanlar fazlaydı. Covid-19 döneminde ise yatakta geçirilen süre arttı. Gün içerisinde de yatar pozisyonda daha fazla zaman geçirilir oldu. Ancak kişinin uyku süresi genetik olarak belirlenmiştir ve her birimiz için farklıdır, değiştirilemez. Bu da kendi isteğimizle uyku süremizi uzatamayız anlamına gelir. Bir başka önemli nokta da yataktaki uyku ve uykusuzluk süresini çok farklı olarak algılamamız. Örneğin, 9 saat yatakta kalıp 7 saat uyuyan kişi, 2 saatlik uyanıklık süresini 4 saat olarak, uykudaki 7 saati de 3-4 saat olarak algılar. Bu durumda insanlar, geçmişle aynı süre uyumasına karşın uyku sürelerinin daha az olduğunu hisseder ve uykusuzluk yakınmaları artar.”

Kaliteli uyku kriterleri

Yattıktan 5-10 dakika sonra uykuya dalmanın, gece boyunca rahat uymanın, sabah dinlenmiş kalkmanın ve günlük aktiviteleri rahat sürdürmenin kaliteli uyku göstergesi olduğunu anlatan Prof. Dr. Kaynak, sözlerine şöyle devam etti:

“Bazı uyku hastalıkları uyku süresince ortaya çıkar ve hastanın sabah yorgun uyanmak dışında hiçbir şikayet yoktur. Örneğin huzursuz bacağı olan hastaların birçoğu uyurken uykuda periyodik bacak hareketleri nedeniyle gece içinde mikro uyanıklıklar yaşar ve sabahleyin yorgun kalkıp gün içinde yorgun ve uykulu olurlar. Bu nedenle herhangi bir uyku şikayetiniz olmasa bile sabahları yorgun kalkmanın ve gün içinde yorgun olmanın uyku hastalığının belirtisi olduğunu fark edip bir uzmana başvurmak önemli.”

Uykunun bağışıklık sisteminin güçlendirmede önemli bir etkisi olduğunu ve uzun süreli uykusuzluk dönemlerinin kişiyi hastalıklara daha açık hale getirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Kaynak, “Korona döneminde de yeterli ve kaliteli uyku alınmaması, koronaya yakalanma riskini de dolaylı olarak artırabilir” dedi.


NE GÜZEL ŞEY HATIRLAMAK SENİ 

Nazım Hikmet kimdir nereli ve kaç yaşında vefat etti? - Son Dakika Magazin Haberleri

“Ne güzel şey hatırlamak seni.
Sana tahtadan bir şeyler oymalıyım yine:
bir çekmece bir yüzük,
ve üç metre kadar ince ipekli dokumalıyım.
Ve hemen fırlayarak yerimden
penceremde demirlere yapışarak
hürriyetin sütbeyaz maviliğine
sana yazdıklarımı bağıra bağıra okumalıyım…

Ne güzel şey hatırlamak seni:
ölüm ve zafer haberleri içinde,
hapiste
ve yaşım kırkı geçmiş iken…”

NAZIM HİKMET


YÜZYILLIK YALNIZLIK 

Yüzyıllık Yalnızlık-Mini Kitap | D&R - Kültür, Sanat ve Eğlence Dünyası

Yüzyıllık Yalnızlık; Buendia ailesinin, yapılan bir büyü sonucu akraba evliliği nedeniyle 100 yıl süren bir lanetle yaşamalarını konu ediniyor. Bu evlilik yüzünden domuz kuyruklu olan ailenin, lanetin sona ermesi için tüm üyelerinin ölmesi gerekiyor


KIŞ ÇAYI TARİFLERİ 

Kış Çayı Tarifleri ile Virüslere Meydan Oku!

Vücuduna güç kazandırarak bağışıklığını güçlendirebileceğin kış çayı tarifleri içerisinden dilediğini seçebilirsin. Seçtiğin kış çayını günde en fazla iki fincan tüketmen yeterli…

Tarçınlı Kış Çayı

Tarçınlı kış çayı için ihtiyacın olanlar; zencefil, adaçayı, çubuk tarçın ve limon.

Yapılışı: Birer tatlı kaşığı zencefil ve adaçayı yaprağını karıştır. Ardından bir çubuk tarçın ile yarım dilim limonu bitki karışımına ilave et. Bütün malzemeleri karıştırdıktan sonra bitkileri bir bardak kadar su içerisinde kaynat. 5-10 dakika kaynadıktan sonra demlenmesi için 2-3 dakika beklet. Demlenen kış çayını keyifle tüket ve hastalıklara diren! ☺


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ! 

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


KARTPOSTAL GÖRÜNÜMÜ İLE PENDİKGUİDE KARŞINIZDA! 

www.pendikfotograflari.com

PENDİK GAZİNOLARI

Yeşilçam dizi sahnelerini aratmayan Pendik fotoğrafları her gün ayrı bir kare ile sizlerle… Keyifli seyirler.


📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x