Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (10.01.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN 

Kamuoyuna haber ve bilgi akışını tarafsız bir biçimde yansıtmak, toplumsal sorunları dile getirmek, demokrasi ve gelişime katkı sağlamak için gece gündüz demeden, zaman zaman zor şartlar altında uğraş veren kıymetli meslektaşlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü kutlu olsun.


BAŞKAN CİN GAZETECİLER GÜNÜ’NDE YEREL BASIN MENSUPLARI İLE BULUŞTU

Pendik Belediyesi Pendik yerel basınının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

Pendik Belediyesi’nin Aydos Spor Kompleksinde düzenlenen kahvaltılı toplantıda Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, Gazetecilerin Gününü kutlarken belediyenin yatırımları ve sosyal yardımları ve pandemi dönemi çalışmalarını anlattı. Pandemi dönemindeki yardımlardan bahseden başkan, pandemide vatandaşı rahatlatacak tedbirler alındığını söyledi. Kentsel dönüşüm ve gecekondu sorunu ile ilgili çözüm önerilerini ve yapılan çalışmaları anlattı.

Programın sonunda Belediye başkanı Gazeteciler günü ile ilgili hazırlanan hediyeleri takdim etti ve toplu hatıra fotoğrafı çekildi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: 1 MİLYON GENCİMİZİN İSTİHDAMLARINI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ 

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının iş birliğinde gerçekleştirilen Organize Sanayi Bölgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Projesi’nin, ülkenin temel ihtiyaçlarından birini daha giderdiğini ifade eden Erdoğan, ülkede üretim ve istihdamın lokomotifi haline gelen organize sanayi bölgelerinin bu projeyle eğitim alanında sorumluluk üstlendiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığını, projeye destek veren resmi, özel tüm kuruluşları gönülden tebrik eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Millet olarak uzun yıllardır kabuğumuzu kırmanın mücadelesini veriyoruz. Kültür ve medeniyet değerlerimizden kopmadan, özümüze, benliğimize yabancılaşmadan dünyada hak ettiğimiz konuma gelmenin gayretindeyiz. Her ne kadar 2002’den itibaren tarihimizin en büyük ivmesini yakalamış olsak da Türkiye’nin kalkınma, sanayileşme ve üretim kabiliyetini artırma mücadelesi çok daha eskilere dayanır. Osmanlı’nın ilk önce askeri sahada hayata geçirdiği, daha sonra topluma, siyasete, eğitime, ekonomiye teşmil ettiği ıslahat ve reform çalışmalarının temelinde eski ihtişamını yeniden kazanma arayışları vardır. Bu süreçte yaşanan kesintisiz savaşlar sebebiyle çabalarımız sekteye uğrasa da modernleşme, sanayileşme ve kalkınma hamlelerimizi bir şekilde sürdürmeyi başardık.”

Erdoğan, muasır medeniyetler seviyesinin, Cumhuriyet’in kurucu kadroları için askeri, beşeri ve üretim boyutu da olan bir ekonomik hedefi ifade ettiğini aktardı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün teşvikiyle toplanan İzmir İktisat Kongresi’nde alınan kararlara bakıldığında bu hedefi çok net biçimde görebildiklerini anlatan Erdoğan, ancak kongrede alınan kararların tam anlamıyla hayata geçirilemediğini, genç Cumhuriyet’in başlattığı kalkınma atılımlarının da henüz emekleme safhasındayken belli çevrelerin sabotajıyla engellendiğini dile getirdi.

Bu sürecin bir tarafında eğitim ve öğretimin de olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Eğitim-öğretim meselesinde ayağı bu topraklara basan, medeniyet birikimimizle barışık, özgürlükçü bir sistem yerine maalesef formatlayan, dayatmacı, evlatlarımızı belli kalıplara hapseden modeller tercih edildi. Köy enstitüleri gibi denemeler asli amacı dışında milletimizin değerlerine karşı ideoloji yükleme aracı haline getirildiği için hüsranla sonuçlandı. Milletimizin kültürünü ve inancını yaşatma vasıtası olarak gördüğü bunun için de ilk günden itibaren sıkı sıkıya sarıldığı imam hatip okulları da tehdit olarak değerlendirildi. Kendi mecrasında önemli mesafe kateden endüstri meslek ve teknik liseleri ise bu okulların, ülkenin kalkınması ve gelişmesindeki rollerini umursamayanlar tarafından ağır darbelere maruz bırakıldı. Özellikle darbe ve vesayet dönemlerinde eğitim sistemimiz, yapılan antidemokratik müdahalelerle iyice çıkmaza sürüklendi. Evlatlarımıza kendilerini korkusuzca ifade edebilecekleri, ideallerinin peşinden gidebilecekleri, hayallerini özgürce geliştirebilecekleri imkanlar sunulmadı. 28 Şubat zihniyetinin adeta bir hançer gibi eğitim sistemine sapladığı katsayı uygulamasının olumsuz etkilerini bugün bile hissediyoruz.”

Erdoğan, göreve geldiklerinde her alanda olduğu gibi eğitimde de sorunlarla boğuşan bir Türkiye manzarasıyla karşılaştıklarını belirtti.

O dönemde ülkenin tepesinde kara bulutların dolaştığını, insanların geleceğe dair umutlarının giderek zayıfladığını kaydeden Erdoğan, “Sanayicimizden, öğretmenlerimize, emeklilerimizden gençlerimize kadar toplumumuzun tüm kesimleri adeta kan ağlıyordu. Hemen kolları sıvadık ve milletimize Türkiye’yi dört ana sütun üzerinde yükseltme sözü verdik. Bunların da eğitim, sağlık, adalet emniyet olduğunu ifade ettik. Milletimize olan diğer taahhütlerimiz gibi hamdolsun bu sözümüze de hep sadık kaldık.” sözlerini sarf etti.


“ENGELSİZ PARK PROJESİ” ÖDÜL ALDI 

Pendik Belediyesinin “Engelsiz Park Projesi” Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) düzenlediği yarışmada ödüle layık görüldü. Belediye Başkanı Ahmet Cin ödülü, törene katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan alarak “Engelsiz Pendik sloganıyla sosyal belediyecilik anlayışı noktasında çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

Pendik Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliğinin (TBB) Engelsiz Şehirler Fikir ve Proje Yarışması’nın ödül törenine ev sahipliği yaptı. Aynı zamanda yarışmaya “Engel-siz Parkı” Projesiyle katılan Pendik Belediyesi ödül almaya layık görüldü. Ödülü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’dan alan Belediye Başkanı Ahmet Cin: “Engelsiz Pendik sloganıyla sosyal belediyecilik anlayışı noktasında çalışmalarımız devam edecek.” şeklinde konuştu.

2030 yılını hedef göstererek “Hedefimiz engelsiz bir Türkiye.” dedi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın da katıldığı ödül töreninde konuşan Emine Erdoğan ev sahipliği için Pendik Belediyesine teşekkür ederek yarışmaya katılım gösteren tüm belediyeleri tebrik etti. Uluslararası başarılara imza atmış, okullarda üstün başarı göstermiş, sanattan spora birçok alanda iftihar kaynağı olmuş engelli kişilerin olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan: “Dünya tarihinde, bilimde çığır açan, dünyaya yön veren nice engelli insan var. Buradan anlıyoruz ki insanın sonsuz potansiyeli engellenemez. Yeter ki gerekli desteği sağlayalım.” dedi. Konuşmasında 2030 yılını hedef gösteren Erdoğan “Öteki olmamak, toplumda bir yerimizin olduğunu hissetmek ve ihtiyaçlarımızın hayatta karşılığını bulması hepimizin hakkı. Engelli vatandaşlarımızın hayatın her alanına tam erişimini sağladığımızda, engellilik halinin hafiflediğini hep beraber göreceğiz. 2030 için hedefimiz engelsiz bir Türkiye.” şeklinde konuştu.

Engelsiz Park Projesi nedir?
Tüm engel gruplarının kullanabileceği bir park projesi. Projede, parkın içerisine farklı engel gruplarının kullanımına uygun şekilde ve renklerde parkur alanlarının yapılması planlanıyor. Parkın yaklaşık 1.500 metrekarelik bir alan üzerine kurulması ve imalatına bu yıl başlanması hedefleniyor.


BOSNA SANCAK DERNEĞİ NİCE 30 SENELERE 

İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu olarak, derneğimizin kuruluşunun 30. yılı dolayısıyla tertiplediğimiz toplantıda kurucu üyelerimiz ve eski başkanlarımızla buluştuk. Derneğimizin kuruluşuna dair anılarını dinleyip, geleceğe dair fikir alışverişinde bulunduk.

Unutulmayacak emek ve hizmetleri için kendilerine teşekkür ederek, plaket takdim edildi.


IŞIKDAĞ’DAN BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Maltepe’de bir kahvaltı programı düzenleyerek basın camiasını biraraya getiren Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği AYGAD, bir kez daha birlik ve beraberlik mesajları verdi.

AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, meslekte eğitim çıtasını yükselterek gazeteciliğin saygınlığını ve itibarını daha üst seviyelere taşımak istediklerini kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde olağan kongresi yaparak yeni yönetimiyle güven tazeleyen Anadolu Yazarlar ve Gazeteciler Derneği AYGAD, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Maltepe’de düzenlediği kahvaltı organizasyonda basın camiasını biraraya getirdi.

Anadolu yakasında her ilçeden AYGAD üyesi ve yöneticisi Yerel Basın temsilcilerinin katıldığı programda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Basın camiasının sorunları ve mesleki çalışma şartlarının tartışıldığı programda konuşan AYGAD Başkanı Ahmet Işıkdağ, meslekte eğitim çıtasının çok daha üst seviyelere taşınması gerektiğini ifade etti.

AYGAD üyesi her gazetecinin en az bir yabancı dil bilmesi hususunda projeleri olduğunu söyleyen Başkan Işıkdağ, planladıkları kültürel geziler ve sanatsal faaliyetlerle de gazetecilerin ufkunu farklı boyutlara taşımayı hedeflediklerini kaydetti. Eğitim çalıştayları yaptıkları fakat bunların yetersiz olduğunu sözlerine ekleyen Işıkdağ, şunları söyledi:

“10 Ocak Gazeteciler Günü’nün anlam ve önemini burada uzun uzun anlatmaya gerek duymuyorum. Ancak mesleğimizin 2022 yılına girdiğimiz şu günlerde maalesef istenilen konumunda olmadığını görüyorum. Bunun en büyük nedenlerinden biri basında eğitim çıtasının düşük olması. Geçmişte bu çıtanın daha yüksek olduğunu biliyoruz. AYGAD’ın bu anlamda en büyük hedeflerinden biri eğitim çıtasını yükseltmek ve bu sayede mesleğin saygınlığını, itibarını en azından eski konumuna getirmektir. Göreve geldiğimizden itibaren bununla ilgili çalıştay ve kültür sanat eğitimleri gibi bazı çalışmalar yaptık. Fakat bunlar yine de yetersiz. Meslekte tam manasıyla birlik ve beraberliği sağlayamıyoruz. Bu konuda biraz daha özveri istiyorum. Mesleği farklı manada olumsuz şekilde kullananlardan arınmamız gerekiyor. Yeniliklere açık olmalıyız. AYGAD basın camiasının önemli bir çatısıdır. Lütfen bu derneğimize sahip çıkalım. Güçbirliğini hep birlikte oluşturabiliriz. Sizlerin desteği ile daha büyük ve önemli işler başaracağımıza inanıyorum.”

Programda daha sonra gazeteciler ve bugüne kadar AYGAD’da kuruculuk ve başkanlık yapmış isimler söz alarak mesleğin durumuna ilişkin değerlendirmelerde bulundular.


Engelli vatandaşa polisten yardım eli

Engelli vatandaş, elektrikli sandalyesinin şarjı bitince yolda kaldı. Polis memuru engelli şahsı görünce yanına gitti. Polis daha sonra engelli vatandaşı gideceği yere kadar götürdü. O anlar, çevredeki bir vatandaşın cep telefonu kamerasına yansıdı.

Emniyet Genel Müdürlüğü paylaştı

Yolda kalan engelli bir vatandaşı gideceği yere kadar götüren polis memurunun o anlarını Emniyet Genel Müdürlüğü sosyal medya hesabından, “Güvende hissetmeni sağlayacak bir el mutlaka vardır“ notu ile paylaştı.


 PENDİK’TE 6 KATLI BİNADA KORKULAR YAŞATAN YANGIN! 

Pendik'te 6 katlı binada çıkan yangın söndürüldü

Pendik’te 6 katlı binada çıkan yangın hasara yol açtı. Esenler Mahallesi Hatem Sokak’taki bir sitede bulunan binanın beşinci katındaki dairede, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Haber verilmesi üzerine olay yerine itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekiplerinin müdahalesiyle yangın söndürülürken, dairede hasar oluştu. Dumandan etkilenen ve itfaiye ekipleri tarafından kurtarılan bir kişi, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla hastaneye kaldırıldı. Yangın sebebiyle panik yaşayan bina sakinleri, itfaiye ekiplerinin yangına müdahalesini sokakta izledi.


Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi birbirinden anlamlı sergilere imza atmaya devam ediyor. Ressam Başak Kökalan’a ait, ağırlıklı olarak “Poligonal Art” (Vektörel Çizim) eserlerin yer aldığı resim sergisi açıldı. Sanatseverin yoğun ilgi gösterdiği sergide Başak Kökalan tarafından cetvelle çizilerek tasarlanmış resimler ve yağlı boya eserleri yer alıyor. Dikkat çeken eserler arasında yine vektörel çizim tekniğiyle resmedilmiş Atatürk portresi de bulunuyor. Aynı zamanda Pendik’te öğretmen olan Başak Kökalan, açılışta yaptığı konuşmada “Pendik’te 20 yıllık öğretmenim. Eserlerimle öğrencilerime örnek olmak istiyorum. Bu çalışmaların hepsi benim için çok önemli.” diyerek Pendik Belediyesine desteğinden ötürü teşekkür etti.


PENDİK’TE KAYBOLAN KÖPEĞİNİ BULANA 2 BİN 500 LİRA ÖDÜL VERECEK 

Pendik'te kaybolan köpeğini bulana 2 bin 500 lira ödül verecek

Pendik’te yaşayan Reyhan Çolak isimli vatandaş, evlerinin bahçesinde duran ve yaklaşık 4 ay önce kaybolan Labrodar cinsi köpeğini bulan kişiye 2 bin 500 lira para ödülü vereceğini duyurdu. Bella isimli köpeğinin kaybolması sonrası oğlunun zor günler geçirdiğini belirten anne Çolak, her ne kadar kayıp ilanı verse de şu ana kadar bir dönüş olmadığını belirtti. Eve çıktığı esnada evlerinin bahçesine ait kapının kapalı olduğunu söyleyen Çolak, köpeklerinin çalınmış olabileceğini de iddia etti.

 “Sokakları aradım, bulamadım”

Konuya ilişkin konuşan köpek sahibi Reyhan Çolak, “Köpek bu bahçeden gitti ya da çalındı. Sadece 10 dakikalığına yukarı çıktım ve geri geldiğimde köpeğimizi bulamadım. Tüm gün sokaklarda her yeri aradım ama hiçbir şekilde ulaşamadım. Bella’nın bu civarlarda olduğunu düşünüyorum. Herhangi bir evin bahçesinde ya da eve almış olabilirler. Barınaklara gittim. Ormanlara gittim. Yine de bulamadım. Köpeğimizi bulup bize getirene 2 bin 500 lira para ödülü vereceğiz” diye konuştu.


METEOROLOJİ’DEN ‘SARI KODLU’ UYARI! İSTANBUL’A KAR GELİYOR 

Meteoroloji, İstanbul ve Ankara’da çarşamba gününden itibaren kar yağışının beklediğini açıklanırken, 14 il için ‘sarı kod’ uyarısı yaptı.

Meteoroloji’den alınan son bilgilere göre, Marmara ve Kıyı Ege ile Ege Bölgesi’nin güney kesimleri, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin ve Akdeniz kıyılarının yağışlı geçeceği bildirildi. Öte yandan İstanbul ve Ankara’da çarşamba gününden itibaren kar yağışının beklediğini açıklanırken, 14 il için ‘sarı kod’ uyarısı yapıldı.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, (Balıkesir ve Bilecik hariç) Marmara ve Kıyı Ege ile Ege Bölgesi’nin güney kesimleri, Batı Karadeniz, Orta ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, İç, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nin yağışlı geçeceği, yağışların İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Karadeniz’in iç ve yüksek kesimleri, Akdeniz’in Toroslar mevkii ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde karla karışık yağmur ve kar, Güney Ege ve Akdeniz kıyılarında gök gürültülü sağanak, diğer yerlerde yağmur ve sağanak şeklinde görüleceği, tahmin ediliyor.

İSTANBUL VE ANKARA’YA KAR GELİYOR

İstanbul’da çarşamba ve perşembe günü kar ve karla karışık yağmur beklenirken, Ankara’da ise sıcaklık ise yeni haftayla birlikte düşecek.

Başkent’te çarşamba günü beklenen kar yağışının özellikle yüksek kesimlerde etkili olacağı tahmin ediliyor.


 PENDİK İLÇESİ ( 10 OCAK ) VEFAT EDENLER

Adı Soyadı BURHAN BAŞARAN

Mahalle FATİH MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – SAMSUN

Defin Yeri SAMSUN

Doğum Yeri HAVZA

  • Adı Soyadı İSMAİL HAKKI KOÇ

Mahalle BATI MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ – 12:00 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

Doğum Yeri DİVRİĞİ

  • Adı Soyadı ETEM GENÇ

Mahalle SAPANBAĞLARI MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama 15 TEMMUZ ŞEHİTLER CAMİİ – 12:00 (TEPEÖREN MEZ)

Defin Yeri TEPEÖREN

Doğum Yeri KAYNAK

  • Adı Soyadı ZÖHRE ALBAYRAK

Mahalle ÇAMLIK MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama ÇAMLIK İBRAHİM HAKKI ERZURUMİ CAMİİ – 15:00 (AYDINLIKÖY MEZ)

Defin Yeri AYDINLI

Doğum Yeri SUŞEHRİ

  • Adı Soyadı HÜSNE SALMAN

Mahalle KAVAKPINAR MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – TOKAT

Defin Yeri TOKAT

Doğum Yeri AKARÇAY

  • Adı Soyadı İDRİS AKAR

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 10 Ocak 2022

Defin Tarihi 10 Ocak 2022

Açıklama İL DIŞI – BİLECİK

Defin Yeri BİLECİK

Doğum Yeri AKÇAKAVAK


ÇOCUKLAR İÇİN KURALLAR ve SINIRLAR NEDEN ÖNEMLİDİR? 

Çocuklar İçin Kurallar ve Sınırlar Neden Önemlidir adlı söyleşi, Psikolog ve Aile Danışmanı Fatma Cüce tarafından Salı günü saat 13.30’da Ahmet Yesevi AÇEM’de sizlerle.


VEFA KIRAATHANESİ DİNLETİLERİ 

Vefa Kıraathanesi Dinletileri 11 Ocak Salı günü 14.00’da sizler için Vefa Kıraathanesi’nde.


KİRA VE KOMİSYON BEDELİ ÖDEMEDEN TAMAMEN ÜCRETSİZ!

www.pegazone.com

El emeği ürünlerinizi Pegazone’da satışa sunabilirsiniz

Pegazone; sadece kurumsal işletmelere değil, bireysel satıcılara da olanak sağlıyor.

Aile bütçenize katkı sağlamak için el emeği ürünlerinizin satışını Pegazone’da kolaylıkla açacağınız bir mağaza ile gerçekleştirebilirsiniz.


PENDİK’İN ESKİ VE SON DÖNEMİNE AİT GÖRSELLERİN TEK ADRESİ “PENDİKGUİDE”

,

Yeşilçam filmlerini anımsatan 1970’li yıllarına ait Tren Garı yolu, Keyifli seyirler.

📸

 HAZIRLAYAN:

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x