Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (08.02.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK”


KAVAKPINAR MAHALLESİ’NDE NAZIM İMAR PLANI ASKIYA ÇIKARILDI 

Kavakpınar Mahallesi, Gülyalı Caddesi ile Havaalanı Yolu arasında kalan bölgeye ait 1/5000 ölçekli nazım imar planı 04.02.2022-07.03.2022 tarihleri arasında Büyükşehir Belediyesinde askıya çıkarıldı. Plana itirazı olanlar Büyükşehir Belediyesine dilekçe ile başvuracak.

Kavakpınar Mahallesi’nde Gülyalı Caddesi ile Havaalanı Bağlantı Yolu arasında kalan bölgenin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nce onaylanmasının ardından Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında ve internet sitesinde 1 ay süreyle askıya çıkarılarak ilan edildi. Pendik Belediyesi onaylı 1/5000 ölçekli imar planlarına göre 1/1000 ölçekli uygulama imar planı çalışmalarına ise devam ediyor. Çalışmalar tamamlandığında Pendik Belediye Meclisi ve Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından karar alınarak onaylanacak. Hak sahiplerine imar tapuları, imar planlarının kesinleşmesinin ardından Pendik Belediyesinin imar uygulaması yapmasıyla birlikte teslim edilecek.


PENDİK’TE “AKILLI” TEKNOLOJİYE GEÇİLİYOR 

Pendik Belediyesi, akıllı şehircilik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de LoRa sistemini ilk defa kullanıma alan Pendik Belediyesi, şehri izleyerek kritik bölgelerde oluşabilecek olumsuzluklara daha hızlı müdahale ediyor. Sensörlerle anlık ölçümler yaparak rögar su taşkını ve gizli buzlanma gibi riskler anında ekiplere bildiriliyor.

LoRa Sistemini Türkiye’de ilk defa kullanıma alan Pendik Belediyesi, akıllı teknolojiler ile nesneler arasında uzun menzilli iletişimi kolaylaştıran LoRa network altyapısıyla kritik bölgelerde oluşan olumsuzluklara daha hızlı müdahale etmeye ve şehri izlemeye başladı. Sistem üzerinden şehrin farklı noktalarına yerleştirilen cihazlarla birimlere anlık iletiler gidiyor ve ölçümler gönderiliyor. Cihazlar belirlenen bölgelere konulduktan sonra yapay zeka aracılığıyla ölçümlerden aldığı verileri işleyerek belediyedeki ilgili birimlere bildiriyor. Veriler Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) canlı olarak izleniyor. Bu şekilde bölgede oluşabilecek olumsuz durumlar önceden tespit edilerek önlem alınabiliyor.

Anlık ölçümlerle ekipleri uyarıyor

Sistem şehrin kritik noktalarına yerleştiriliyor. Bu sayede şehrin sel ve su baskınlarının yaşandığı kritik noktalara hızlı müdahale edilebiliyor. Su taşma riski taşıyan rögar kapaklarına takılan sensörler yardımıyla kritik su seviyesine ulaşıldığında birimlere haber veriliyor. SMS ve kaydı alarak anında uyarı alan ekipler harekete geçerek oluşabilecek olumsuzluklara karşı önlem alıyor. Bu sayede ön görülebilir durumların dışında oluşabilecek tıkanma, yağmur dışı taşmalar vb. senaryolar yaşanmadan gerekli müdahale yapılarak engelleniyor. Başlangıç olarak Aydos Orman Caddesi yoluna konulan sensörlerle ise asfalt sıcaklığı anlık olarak ölçülüyor. Bu sayede yolda oluşabilecek gizli buzlanma riski ilgili birimlere anında bildiriliyor ve önlemler alınıyor.

İlçe geneline yayılacak “Akıllı Şehir” teknolojisi

Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan akıllı sistem LoRa; internet, elektrik veya kablo gereksinimi duymadan çalışıyor. LoRa sisteminin ilerleyen zamanlarda ilçe geneline yayılarak 7 bölgede kullanıma geçmesi amaçlanıyor.


TÜRK KADINLAR BİRLİĞİ TARAFINDAN ESENLER TURGUT REİS İLKOKULU’NUN 67. EĞİTİM ÜNİTESİ AÇILIŞI YAPILDI

Türk Kadınlar Birliği desteği ve organizasyonu ile Profesör Doktor İsmail Petorak anısına, eşi Cavidan Petorak tarafından Ana Sınıfı tamamlanıp, sevgili öğrencilere armağan edildi. Esenler Turgut Reis İlkokulu’nun 67. Eğitim ünitesi açılışı, Pendik Kaymakamı Doktor Hülya Kaya ile gerçekleştirildi.


16 Firmanın Katılımıyla 21. İş’te Pendik Buluşmaları 10 Şubat 2022 (Perşembe) günü saat 10:00 – 16:00 arası Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.


PENDİK SPOR OKULLARI

Resim

“Pendik Okul Sporları” Hentbol Turnuvası, Küçük Kızlar-Erkekler, Yıldız Kızlar-Erkekler ve Genç Erkekler olmak üzere 5 kategoride 21 okul takımından toplam 294 sporcu öğrencinin katılımıyla devam ediyor.


ÜLKEMİZİ TEMSİL EDEN SPORCULARA BAŞARILAR 

Belçika ve Fransa’da düzenlenecek WTT Youth Contender Minikler Açık Masa Tenisi Turnuvalarında ülkemizi temsil edecek Pendik Belediye Spor Kulübü Masa Tenisi Sporcuları Hatice Elif Güveli ve Nil Başaran’a başarılar dileriz.


CİLTTEKİ DÖKÜNTÜNÜN NEDENİ İLAÇ ALERJİSİ OLABİLİR 

Ciltteki döküntünün nedeni ilaç alerjisi olabilir

İlaç alındıktan sonra dakikalar veya saatler içinde deri döküntüsü, ürtiker, kaşıntı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve sulanma, karın ağrısı gibi belirtilerin ilaç alerjisi işareti olabileceğine dikkat çeken Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, “İlaç alerjisi tipik olarak daha çok genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür, çocuklarda çok sık görülmez. Kadınlarda daha yaygındır” dedi.

İlaç alerjilerinde ilaç alındıktan sonra dakikalar içinde reaksiyonlar görülebileceği gibi, haftalar sonra da ilaca bağlı şikayetler ortaya çıkabileceğine dikkat çeken VM Medical Park Pendik Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sami Öztürk, uyarılarda bulundu.

Kovid-19 salgını döneminde reçetesiz ilaç kullanımı ve buna bağlı olarak ilaç alerjisinin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Sami Öztürk, “Pandemi döneminde ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlar ile vitamin kullanımı artmış durumdadır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar ile özellikle serumla damardan uygulanan B vitamini ilacına karşı alerjik reaksiyonlar önceki döneme göre biraz daha artmıştır. Ağrı kesiciler ile kan sulandırıcı ilaçlar reçetesiz olarak sık kullanılmaya başlanmıştır. Bu ilaçlara karşı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlar ve mide yakınmaları daha fazla görülebilmektedir” açıklamasında bulundu.

ALERJİ HERKESTE OLMAYABİLİR

İlaç alerjisinin, ilaçların istenmeyen etkilerinden biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sami Öztürk, “İlaç alerjileri, bağışıklık sistemi tarafından geliştirilen aşırı duyarlılık reaksiyonlarıdır. Bir ilaç ilk kez kullanıldığında bağışıklık sistemi önce ilacı tanır, tekrarlayan kullanımlar sonrasında da bazı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyon gelişebilir. Aynı ilaç bir kişide alerjiye neden olurken başka bir kişide alerjik reaksiyon oluşturmamaktadır” diye konuştu.

İlaç alerjilerinin gelişmesinde kullanma sıklığı, kullanma şekli, doz yüksekliği ve kişinin duyarlılığının en önemli faktörler arasında başta geldiğini ifade eden Prof. Dr. Sami Öztürk, “Teorik olarak her ilacın alerjik reaksiyon oluşturma potansiyeli vardır. Çünkü ilaçlar bağışıklık sistemi için yabancı maddelerdir” dedi.

KADINLARDA DAHA YAYGIN

İlaç alerjisinin erkeklere oranla kadınlarda daha yaygın olduğunu söyleyen Prof. Dr. Öztürk, “İlaç alerjisi geliştirme riskini artıran başlıca faktörler arasında yaş, cinsiyet, genetik özellikler, erken yaşta sık viral enfeksiyon geçirme ve ilaçla ilgili bazı kimyasal özellikler bulunur. İlaç alerjisi tipik olarak daha çok genç ve orta yaşlı erişkinlerde görülür, çocuklarda çok sık görülmez” diye konuştu.

ÖLÜME KADAR GİDEN BİR TABLOYA YOL AÇABİLİR

İlaç alerjisinin çok farklı belirtilerinin olduğunu dile getiren Prof. Dr. Öztürk, şu bilgileri paylaştı:

“İlaç alındıktan sonra dakikalar veya saatler içinde ortaya çıkan belirtiler deri döküntüsü, ürtiker, kaşıntı, nefes darlığı, hırıltılı solunum, burun akıntısı, gözlerde kaşınma ve sulanma, karın ağrısı olabilir. Anafilaksi, hızlı başlangıçlı ve ölümle sonuçlanabilen ciddi bir sistemik alerjik reaksiyondur. İlaç alerjilerinde en ciddi tabloyu oluşturur. Saniyeler-dakikalar içinde baş dönmesi, nefes darlığı tansiyon düşüklüğü, bilinç kaybı ile ölüme kadar giden bir klinik tabloya neden olabilir. Deri, ilaca bağlı alerjik reaksiyonlardan en sık ve en belirgin biçimde etkilenen organdır. Ciltte oluşan ilaç reaksiyonlarının en şiddetli biçimleri Stevens-Johnson Sendromu (SJS) ve Toksik epidermal nekrolizdir (TEN).”

BELİRTİ VARSA İLAÇ KULLANIMI HEMEN BIRAKILMALI

İlaç alerjisi düşünüldüğünde ilk yapılması gerekenin, o ilacı kullanmayı hemen bırakmak ve bir doktora müracaat etmek olduğunu ifade eden Prof. Dr. Öztürk, “İlaç kullanımı sonrası oluşabilecek en ufak bir alerjik reaksiyonda erken teşhis konulması ve tedavi edilmesi için ilacın bırakılarak acilen doktora gidilmesi gereklidir. Özelikle bu ilaç alerjisi reaksiyonundan sonra hangi ilaçların kullanılıp kullanılmayacağının tespit edilmesi için de doktora gidilmelidir. Bazen bir ilaca alerjik reaksiyon, çapraz reaksiyonlar nedeniyle birçok ilacın kullanılmamasını gerektirmektedir. Ayrıca alerji yapan ilacın tekrar kullanılması halinde daha şiddetli alerjik reaksiyonun oluşabileceği de unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

TEST HASTANE ORTAMINDA YAPILMALI

İlaç alerjilerinde başta ilaç alerji deri testleri olmak üzere testlerin yerinin oldukça sınırlı olduğunu belirten Prof. Dr. Öztürk, “Bazen cilt testleri hastanın ilaca karşı duyarlılaşmasına yol açabilir. Bu nedenle sadece tıbbi gereklilik halinde alerji uzmanları kontrolünde yapılmalıdır. İlaç alerjilerinde ilk yapılması gereken, alerji sonrası bir alerji uzmanına danışmak ve doktor kontrolünde ne yapılması gerektiğinin saptanarak uygulanmasıdır. Gereklilik halinde ilaç alerji testleri, alerji uzmanınca olası test yapmaya bağlı oluşabilecek alerjik reaksiyonlara karşı gerekli müdahale önlemleri alındıktan sonra, hastane ortamında uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

İLAÇLARIN ADINI BİLMEK OLDUKÇA ÖNEMLİ

Alerji yaptığı bilinen veya şüphelenilen ilaçların adının bir kenara not edilerek doktora gidilmesinin, tanı ve tedavi şekillenmesinde büyük yol gösterici olduğunu da sözlerine ekleyen Prof. Dr. Öztürk, “Teşhis için alerji deri testleri istenebilir. Aynı gün test yapılabilmesi için kullanılan alerji ve öksürük ilaçlarının bir hafta öncesinde bırakılmasında yarar vardır. Ayrıca hastanın daha önce kullandığı tüm ilaçların ve alerji ile ilgili testler başta olmak üzere tüm belgelerin doktora getirilmesinde yarar vardır” açıklamasında bulundu.

ALERJİ DERİ TESTİ UYGULANABİLİR

İlaç alerjisi tanısının koyulması için alerji uzmanı tarafından detaylı bir muayene ve teşhis için gereken bazı alerji testlerinin olmazsa olmaz olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öztürk, şunları söyledi:

“İlaç alerjisi teşhisinde uygulanan deri prick testi, alerji yapan ilacı bulmaya yardımcıdır. Bu testin doğru sonuç vermesi için deneyimli bir alerji uzmanı veya alerji hemşiresi tarafından yapılması gerekir. Çünkü testi yapmaktan daha çok yapılan bu testi doğru yorumlamak önemlidir. Deri prick testinde alerjisi olduğundan şüphelenilen ilaçların konsantre edilmiş özü, hastanın koluna veya sırtına damlalar şeklinde uygulanır. Ardından lanset yardımıyla damlaların cilde işlemesi sağlanır. 15 dakika beklendikten sonra damla uygulanan yerler kabarıp kızarıyorsa, bu alerji olduğunu gösterir. İlaç alerjilerinde sınırlı da olsa spesifik IgE kan tahlilleri bulunmaktadır. Gerektiğinde ilaç alerji deri testleri ile kan tetkikleri de tanı koymada yardımcıdır.”

Prof. Dr. Öztürk, ilaç alerjilerinde tedavinin, o ilacın hemen bırakılması ve antialerjik ilaçların alerjik belirtiler kayboluncaya kadar kullanılması şeklinde uygulandığını belirterek sözlerini noktaladı.


YÜZYILDA BUGÜN 3 ŞUBATTA NE OLDU? 

1900 – 2000 yılları arası Türk ve Dünya tarihinde gelişen önemli olaylardan seçmeler…

8 Şubat /

1904- Rus-Japonya Savaşı başladı.
1919- 23 Kasım 1918’de İstanbul’a vapurla gelen Doğu Orduları Başkomutanı General Franchet D’Esperey, görkemli bir törenle İstanbul’a girdi.
1921- Büyük Millet Meclisi tarafından Antep’e gazilik ünvanı verildi. Antep şehrinin adı Gaziantep oldu.
1922- ABD Başkanı Warren G. Harding, ilk radyoyu Beyaz Saray’da tanıttı.
1922- Gaziantep’te, ”Gazisancak” adlı gazetenin birinci sayısı çıktı.
1925- ABD’li piyanist, tiyatro ve sinema oyuncusu Jack Lemmon (John Uhler) doğdu.
1935- Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. dönem seçimleri yapıldı. Cumhuriyet Halk Fırkası (CHF) iktidarı devam ediyor. 17 kadın milletvekili ilk defa Meclise girdi.
1937- Orman Kanunu kabul edildi.
1951- Atatürk’ün manevi kızı ve Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen, pilot olarak Kore Savaşı’na katılmak için başvuruda bulundu. Ancak Gökçen’in bu isteği Amerikan ordusunda kadın pilot bulunmaması nedeniyle gerçekleşemedi.
1954- Gazeteci yazar Abidin Daver İstanbul’da öldü.
1956- Ünlü dolandırıcı Sülün Osman Bursa’da yakalandı.
1956- Gazetelerin sayfa sayısı sınırlandı; piyango ve ikramiyeler yasaklandı. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle gazetelerin sayfaları 6’ya indirildi.
1962- Fransa’da Gizli Ordu’nun bombalama eylemlerini protesto edenlere polis müdahale etti; 8 kişi öldü.
1962- Turizm Bankası A.Ş. çalışmalarına başladı.
1963- Irak’ta General Abdisselam Arif önderliğindeki Baasçı subaylar yönetimi ele geçirdi, Başbakan Kasım öldürüldü.
1969- TRT, köye yönelik televizyon yayınlarının izlenmesi için Ankara’nın 4 köyüne televizyon izleme merkezi kurdu.
1973- Eski Milli Birlik Komitesi üyesi emekli Korgeneral Cemal Madanoğlu ve 31 arkadaşının yargılanmasına, başlandı. Cemal Madanoğlu ve arkadaşları, Millet Meclisi’ni feshederek Anayasa’nın tamamını veya bir kısmını değiştirmeye teşebbüsle suçlanıyorlardı.
1974- Amerikan uzay istasyonu Skylab, uzayda 84 gün geçirdikten sonra dünyaya döndü.
1976- İngiltere, Strasbourg’da kendini savunmak durumunda kaldı. İngiltere hakkında IRA (İrlanda Cumhuriyet Ordusu) sanıklarına işkence ettiği iddiaları vardı.
1976- Insbruck’ta yapılan kış olimpiyatları TRT televizyonundan naklen verildi.
1977- THY grevi, Bakanlar Kurulu tarafından ikinci kez ertelendi.
1978- İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Cerrahi Kliniğinin kurucusu Ordinaryüs Prof. Dr. Ahmet Kemal Atay, İsviçre’de vefat etti.
1980- İzmir’de 55 bin işçi 1 günlük işi bırakma eylemi yaptı. Eylem yapan işçiler Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu DİSK’e bağlı sendikalara üyeydi.
1980- Tariş işçileri işletmenin bazı bölümlerini işgal etti, Çiğli İplik Fabrikası’nda işçiler fabrika kapılarını kapatarak barikat kurdu.
1985- Hisarbank, İstanbul Bankası ve Odibank’ın 66 yöneticisinin mallarına tedbir konuldu. Mallarına tedbir konulan bankacılar arasında Ömer Çavuşoğlu, Ahmet Kozanoğlu, Melih Saydam, Özer Uçaran Çiller de bulunuyor.
1986- 6 yıl aradan sonra ilk işçi yürüyüşü Balıkesir’de yapıldı. Yürüyüşe yaklaşık 5000 kişi katıldı.
1989- Boeing 707 tipi bir yolcu uçağı, Portekiz açıklarındaki Azor Adaları’na düştü: 144 kişi öldü.
1990- Amasya Yeniçeltek’te toprak altında kalan 63 işçiden umut kesildi. Madenin hava bacaları betonlandı. Bir gün önce meydana gelen grizu patlamasında ölenlerin sayısı 66’ya ulaştı.
1994- Erdal Çelik 16. Uluslararası Cavon Şarkı Yarışması’nı kazandı. Çelik yarışmaya “Like A Gift” adlı parçayla katılmıştı.
1999- Iris Murdoch (İngiliz yazar) öldü.
2000- Danıştay 10. Dairesi, FP’den İstanbul Milletvekili seçilen Merve Safa Kavakçı’nın, ‘Türk vatandaşlığının kaybettirilmesine’ ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı’nın iptali istemini oybirliğiyle reddetti.


 SAYGI VE RAHMET İLE ANIYORUZ


  • Adı Soyadı AFET KAYMAK

Mahalle GÜZELYALI MAH.

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME MERKEZ CAMİİ – 12:30 (İL DIŞI – BAYBURT)

Defin Yeri BAYBURT

Doğum Yeri BAYBURT

  • Adı Soyadı HÜMEYRA TAŞKIN

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME ÇINARDİBİ CAMİİ – 12:30 (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri ÜSKÜDAR

  • Adı Soyadı SEÇKİN ÖZKAN

Mahalle BATI MAH.

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama VELİBABA MERKEZ (TÜRBELİ CAMİİ – 12:00 (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri ERZURUM

  • Adı Soyadı OSMAN ASLAN

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama ÇAMÇEŞME ÇINARDİBİ CAMİİ – 15:30 (YENİ ŞEYHLİ MEZ)

Defin Yeri YENİ ŞEYHLI

Doğum Yeri KEPEKLİ

  • Adı Soyadı YUSUF DURAK

Mahalle SAPANBAĞLARI MAH.

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama YUNUS MAHALLESİ KUBELLİ CAMİİ – 15:30 (AKFIRAT MEZ)

Defin Yeri AKFIRAT

Doğum Yeri SAÇLI

  • Adı Soyadı SELMA ARSLAN

Mahalle FEVZİ ÇAKMAK MAH

Ölüm Tarihi 08 Şubat 2022

Defin Tarihi 08 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – SİVAS

Defin Yeri SİVAS

Doğum Yeri ZARA


MEDENİYET SÖYLEŞİLERİ – SAVAŞ Ş. BARKÇİN – KONUK: CEVDET YAŞAROĞLU 

Medeniyet Söyleşileri 8 Şubat Salı günü saat 19.00’da Savaş Ş. Barkçin tarafından ,Mehmet Akif Ersoy SM’de  tüm dinleyicilerine sunulacaktır.


KAZANMAK İÇİN GECİKMEYİN!!!

www.pegazone.com


 PENDİKGUİDE 

Pendik

Kaldırımlar

Sokaktayım, kimsesiz bir sokak ortasında;
Yürüyorum, arkama bakmadan yürüyorum.
Yolumun karanlığa saplanan noktasında,
Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum.

Kara gökler kül rengi bulutlarla kapanık;
Evlerin bacasını kolluyor yıldırımlar.
İn cin uykuda, yalnız iki yoldaş uyanık;
Biri benim, biri de serseri kaldırımlar.

İçimde damla damla bir korku birikiyor;
Sanıyorum, her sokak başını kesmiş devler…
Üstüme camlarını, hep simsiyah, dikiyor;
Gözüne mil çekilmiş bir âmâ gibi evler.

Kaldırımlar, çilekeş yalnızların annesi;
Kaldırımlar, içimde yaşamış bir insandır.
Kaldırımlar, duyulur, ses kesilince sesi;
Kaldırımlar, içimde kıvrılan bir lisandır.

Bana düşmez can vermek, yumuşak bir kucakta;
Ben bu kaldırımların emzirdiği çocuğum!
Aman, sabah olmasın, bu karanlık sokakta;
Bu karanlık sokakta bitmesin yolculuğum!

-Necip Fazıl Kısakürek

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com


📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x