Pendik Gazetesi
Pendik Gazetesi

BUGÜN (07.02.2022) PENDİK’TE NE VAR NE YOK?


SİZLER İÇİN BAKIN NELER DERLEDİK. PENDİK’TE YAŞAYAN HER PENDİKLİNİN

 HER GÜN TAKİP ETMESİ GEREKEN ÖZEL BİR KONSEPT

“BUGÜN PENDİK’TE NE VAR NE YOK”


 PENDİKSPOR MAÇINDAN 3 – 2 GALİBİYET

2. Lig Beyaz grupta mücadeleler Pendikspor kendi ve seyirci avantajını iyi değerlendirerek maçı 3 – 2 kazandı.

Pendikspor; en yakın rakibine bir maç eksik olmasına rağmen 14 puan fark atarak şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerlemeye başlıyor.

MAÇTAN DAKİKALAR:

Pendikspor maça hızlı başladı. 24 Erzincanspor kalesi önünde gol arayan Pendikspor, iki mükemmel şutu, Erzincansporun kalecisi kurtararak gole izin vermedi. Maçın 22. dakikasında Ender ataklarla Pendikspor ceza sahasının içine giren Muhammet Demirci, takımının golünü kaydederek 1 – 0 Erzincansporu öne geçirdi.

Bu golden sonra maçın 25. dakikasında Taha Balcı, Pendiksporun golünü kaydederek eşitlik sağladı.

Maçın bitimine 2 dakika kala 43. dakikada maçın yıldızı, Pendiksporun başarılı oyuncusu Zait Fındık, ceza sahasının dışında mükemmel bir vuruşla Pendiksporu 2 – 1 öne geçirdi.

Bu golle Pendikspor ilk yarıyı 2 – 1 galip girdi. Maçın 2. yarısında konuk takım Erzincanspor, maçın 65. dakikasında 2. yarıya oyuna giren sefa çipili Erzincansporun golunu kaydetti. Bu golle Pendikspor galibiyet korumayamadı.

MAÇ 2 – 2

Bu dakikalardan sonra her iki takımda gol arama şansını bulsa da bir türlü istenilen gol gelmedi.  Maçın 90. dakikasında oyunun içine giren Bekir Karadeniz oynadığı güzel oyunla maçın 90 + 4. dakikasında Pendiksporun golünü kaydederek Pendikspora büyük avantaj sağladı.

Pendikspor maçı 3 – 2 kazandı.


PENDİK BELEDİYESİ’NDEN İŞÇİ MAAŞLARINA İYİLEŞTİRME 

Temmuz ayındaki sözleşmede iyileştirilmiş maaşlar esas alınacak

Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin, belediyenin şirketi  Personel A.Ş çalışanların tamamına toplu  sözleşme öncesi brüt 700 TL iyileştirme yapıldığını açıkladı. İşçi maaşlarına iyileştirme getiren  Ek protokolü imzalayan  Başkan Ahmet Cin; “Enflasyon baskısı nedeniyle personelimizin yaşadığı sıkıntıyı bir nebze giderebilmek amacıyla, toplu sözleşme öncesi maaşlarda kısmi bir iyileştirme yaptık. Toplu sözleşmemizi 1 Temmuz 2022 Tarihinde yapacağız:”

Protokol İmzalandı

Pendik Belediyesi, belediye şirketi olan Personel A.Ş. çalışanlarının tümünün mevcut  maaşlarına brüt 700 TL iyileştirme yaptı. Yapılan iyileştirmenin toplu sözleşmedeki artışa esas olduğu açıklandı. Başkan Ahmet Cin ve Hizmet-İş Sendikası yetkililerince imza altına alınan iyileştirme protokolü Ocak ayı maaşlarına yansıtılarak geçerli olacak.

Sözleşmeye Kadar İyileştirme

1 Temmuz 2022  tarihinde yapılacak toplu sözleşmede iyileştirilmiş maaşlar esas alınacak. Belediye ve Sendika arasında uzlaşılan artış oranı iyileştirilmiş maaşlar üzerinden hesaplanarak uygulanacak. Pendik Belediye Başkanı Ahmet Cin; “Enflasyon baskısı nedeniyle personelimizin yaşadığı sıkıntıyı bir nebze giderebilmek amacıyla, toplu sözleşme öncesi maaşlarda kısmi bir iyileştirme yaptık. 1 Temmuz 2022 Tarihinde yapacağımız toplu sözleşmede, imkanlarımızın el verdiği en iyi oranı personelimize sunacağız. Yaptığımız iyileştirmenin personelimize hayırlı olmasını diliyorum.” Dedi.

Hizmet-İş Sendikası yetkilileri ise ;“Hem asgari ücretteki düzenleme, hem enflasyon baskısı nedeniyle toplu sözleşmeye kadar iyileştirme talebimizi yönetimle paylaşmıştık. Yaptığımız görüşmeler neticesinde aradaki dönem için bir iyileştirme yapıldı. Bu iyileştirme ile toplu sözleşmede alacağımız zam oranını, oransal olarak yükseltmiş oluyoruz. İşçimiz her şeyin en iyisini hak ediyor. Bu güzel adımı güzel bir toplu sözleşmeyle taçlandıracağız.” İfadelerini kullandı.


PENDİK’TE ‘AKILLI’ TEKNOLOJİYE GEÇİLİYOR 

Pendik'te 'akıllı' teknolojiye geçiliyor

Pendik Belediyesi, akıllı şehircilik çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Türkiye’de LoRa sistemini ilk defa kullanıma alan Pendik Belediyesi, şehri izleyerek kritik bölgelerde oluşabilecek olumsuzluklara daha hızlı müdahale ediyor. Sensörlerle anlık ölçümler yaparak rögar su taşkını ve gizli buzlanma gibi riskler anında ekiplere bildiriliyor.

LoRa Sistemini Türkiye’de ilk defa kullanıma alan Pendik Belediyesi, akıllı teknolojiler ile nesneler arasında uzun menzilli iletişimi kolaylaştıran LoRa network altyapısıyla kritik bölgelerde oluşan olumsuzluklara daha hızlı müdahale etmeye ve şehri izlemeye başladı. Sistem üzerinden şehrin farklı noktalarına yerleştirilen cihazlarla birimlere anlık iletiler gidiyor ve ölçümler gönderiliyor. Cihazlar belirlenen bölgelere konulduktan sonra yapay zeka aracılığıyla ölçümlerden aldığı verileri işleyerek belediyedeki ilgili birimlere bildiriyor. Veriler Afet Koordinasyon Merkezinde (AKOM) canlı olarak izleniyor. Bu şekilde bölgede oluşabilecek olumsuz durumlar önceden tespit edilerek önlem alınabiliyor.

Anlık ölçümlerle ekipleri uyarıyor. Sistem şehrin kritik noktalarına yerleştiriliyor. Bu sayede şehrin sel ve su baskınlarının yaşandığı kritik noktalara hızlı müdahale edilebiliyor. Su taşma riski taşıyan rögar kapaklarına takılan sensörler yardımıyla kritik su seviyesine ulaşıldığında birimlere haber veriliyor. SMS ve kaydı alarak anında uyarı alan ekipler harekete geçerek oluşabilecek olumsuzluklara karşı önlem alıyor. Bu sayede ön görülebilir durumların dışında oluşabilecek tıkanma, yağmur dışı taşmalar vb. senaryolar yaşanmadan gerekli müdahale yapılarak engelleniyor.

Başlangıç olarak Aydos Orman Caddesi yoluna konulan sensörlerle ise asfalt sıcaklığı anlık olarak ölçülüyor. Bu sayede yolda oluşabilecek gizli buzlanma riski ilgili birimlere anında bildiriliyor ve önlemler alınıyor. İlçe geneline yayılacak “Akıllı Şehir” teknolojisi Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak kullanılan akıllı sistem LoRa; internet, elektrik veya kablo gereksinimi duymadan çalışıyor. LoRa sisteminin ilerleyen zamanlarda ilçe geneline yayılarak 7 bölgede kullanıma geçmesi amaçlanıyor.


FOTO MANİPÜLASYON” SERGİSİ AÇILDI 

Grafik tasarımcısı Yasin Yaman’ın “Foto Manipülasyon” Sergisi açıldı. Genç tasarımcının dijital fotoğraflar üzerinden ortaya çıkardığı eserler İstanbul’un tarihi yapılarına meraklıları şaşırttı.

Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi birbirinden değerli ve anlamlı eserlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Grafik tasarımcısı Yasin Yaman’ın “Yasin Yaman’la Foto Manipülasyon” Sergisi’nin açılışı gerçekleştirildi. Sergide, genç tasarımcının İstanbul’un tarihi yapı ve mekanlarına yönelik “Foto Manipülasyon” tekniğiyle ortaya çıkardığı eserler sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Uyguladığı teknikle kimi eserinde Galata Kulesi’ni saran bir balığı kiminde de İstiklal Caddesi’nin altında okyanusu gerçekçi ve kusursuz bir şekilde bütünleştirerek yansıtan Yasin Yaman’ın eserleri izleyenleri şaşırttı.

40 eserin bulunduğu “Yasin Yaman’la Foto Manipülasyon” Sergisi 28 Şubat’a kadar açık kalacak.

Foto-Manipülasyon Nedir?

Fantastik bir dünyayı temsil eden bu çalışma modeli foto-manipülasyon tekniği olarak biliniyor. Fotoğraf işleme programlarıyla dijital fotoğraflar üzerinde yapılan değişiklik olarak adlandırılan foto-manipülasyon tekniği, birden fazla fotoğraf birleştirme yoluyla uygulanabildiği gibi sadece tek bir fotoğraf uygulanabiliyor. Bu yöntemle fotoğraflar olduğundan bambaşka görünüm ve anlatıma dönüşebiliyor.


PENDİK’TE PİŞKİN HIRSIZLIK GİRİŞİMİ: AYAKKABILARI BEĞENMEYİNCE ÇALMADI 

Pendik'te pişkin hırsızlık girişimi: Ayakkabıları beğenmeyince çalmadı

Pendik’te bir apartmana ayakkabı hırsızlığı için giren 2 şahıs, çalmaya çalıştığı ayakkabının yırtık olduğunu görünce elindeki ayakkabıyı bıraktı. Hırsızın ayakkabıyı beğenmeyip başka dairelere ayakkabı çalmak için yöneldiği o anlar güvenlik kameralarına yansıdı.Olay, Pendik Fatih Mahallesinde bir apartmanda gerçekleşti. Edinilen bilgiye göre, apartman giriş kapısını açık olduğunu fark eden 2 hırsız, ayakkabı çalmak için apartmana girdi. Bir daire önünde bulunan ayakkabılara yönelen hırsızlar beğendiği ayakkabıları seçip ayırdı. Işığın yanması ile ayakkabıların deforme olduğunu gören hırsız, ayakkabıları aldığı yere geri bıraktı. Aparmanın içinde bulunan güvenlik kameralarına yansıyan görüntülerde hırsızlık için girdikleri apartmanda ayakkabı beğenmeyip bırakan hırsızlar saniye saniye görüntülendi. başka dairelere yönelen hırsızlar istedikleri ayakkabıları bulamayınca apartmandan elleri boş çıktı.

“Ayakkabıyı alıyorlar fakat yırtık olduğunu görünce bırakıyorlar “Olay hakkında konuşan Sinan Gökçe,” Apartman giriş kapısını açık olduğunu fark eden hırsızlar içeriye giriyor. Katları dolaşıyor sonrasında kendilerine uygun nitelikte bir ayakkabı görüyorlar. Ayakkabıyı alıyorlar fakat yırtık olduğunu görünce bırakıyorlar. Aynı gün içerisinden başka katlarda gidip dolaşıyorlar kendilerine uygun ayakkabı bulamayınca hırsızlık yapamadan çekip gidiyorlar. Komşularımızla dikkat ediyoruz ama bu tür olayların önüne geçemedik” dedi.


İstanbul’un 39 ilçesindeki nüfus sıralamasında ise Pendik yine 4. sıradaki yerini korudu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarını açıkladı.
Buna göre; Türkiye’nin yeni nüfusu 84 milyon 680 bin 273 kişi, İstanbul’un yeni nüfusu 15 milyon 840 bin 900 kişi, Pendik ilçesinin yeni nüfusu 741 bin 895 kişi oldu.


DOLANDIRICININ KARGO OYUNU 

DOLANDIRICININ KARGO OYUNU

Olay, Pendik Harmandere Mahallesi’nde bulunan ünlü bir kargo şirketinde 13 Ocak’ta meydana geldi. İddiaya göre Düzce’deki bir cep telefonu bayisinde çalışan Aykut Sağlam, bir internet sitesinde ilana koyduğu cep telefonunu İstanbul’da yaşayan bir kişiye 25 bin TL’ye satmak için anlaştı. Sağlam, cep telefonunu İstanbul’daki arkadaşı aracılığıyla satış için anlaştığı kişiye göndermek üzere kargoya verdi. Ancak Aykut Sağlam’ın takip numarasını anlaştığı kişiye göndermesi başına dert açtı.

POLİSE ŞİKAYETTE BULUNDU

Satış için anlaştığı kişi, kendisini Mehmet Aktaş olarak tanıtarak kargo şubesine ürün takip numarasını verdi. Daha sonra kimlik göstermeden cep telefonunun bulunduğu kargoyu teslim alarak gitti. Aykut Sağlam’a kargo şirketinden ürünün teslim alındığına dair mesaj gelince, durumu teyit etmek için arkadaşını telefonla aradı. Kargoyu teslim alıp almadığını soran Sağlam, arkadaşının teslim almadığını öğrenince şok oldu. Arkadaşı bir kişinin kendisini kurye olarak tanıtarak adres bilgilerini teyit etme amaçlı aradığını anlattı. Arkadaşından kendisini kurye olarak tanıtan kişinin telefonunu aldığında, satış için anlaştığı kişinin telefon numarasıyla aynı olduğunu fark eden Aykut Sağlam, hemen İstanbul’a geldi. Kargo şubesi personeliyle görüşen Sağlam, arkadaşının soy ismine benzer olması nedeniyle kargonun kimlik gösterilmeden kendini Mehmet Aktaş olarak tanıtan kişiye verildiğini öğrendi. Bunun üzerine Sağlam hem kargo şirketi personeli, hem de dolandırıcı hakkında polis merkezine şikayette bulundu.

KARGO ŞİRKETİNİN BÜYÜK BİR HATASI VAR

Dolandırılan Aykut Sağlam, Bana internet üzerinden bir müşteri ulaştı. Sormuş olduğu marka bir cihaz vardı. Durup durmadığını sordu. Akabinde cihazı almak istediğini ve İstanbul’da olduğunu belirtti. Benim de oraya kargo yoluyla göndermem gerekiyordu. Kargo şirketine gittim. Cihazı paketledim, teslim ettim. Oradaki kadın arkadaşımın ismine kargoyu gönderdim. O alacaktı. Anlaştığım kişiye kargo takip numarasını gönderdim. Ama bu vatandaş, kargo şirketine gidip, farklı bir TC, farklı bir isim ve hiçbir kimlik beyanında bulunmadan çok rahat bir şekilde o kargoyu oradan alıp çıktı dedi. Kargoyu teslim alan kişinin kimliğini göstermesi gerektiğini söyleyen Sağlam, Alacak kişi sonuçta farklı bir kişi, kanunen zaten kimlik beyanında bulunması gerekiyor. Orada yazan isim çok farklı, alan isim çok farklı. Burada kargo şirketinin büyük bir hatası var. Ciddi derecede sorumsuzluk söz konusu. Ben kargo şirketine arabuluculuk teklifinde bulundum. Avukatları hiçbir şekilde arabuluculuğu kabul etmediler. Şube hatasını kabul etti. ‘Kimlik bakmamız gerekiyordu ama şu an yapabileceğimiz bir şey yok. Şikayette bulunabilirsiniz’ dedi. Dava süreci ne kadar sürer bilemiyoruz ama ciddi bir meblağ söz konusu. Benim canım yandı, başkasının da canının yanmasını istemiyorum diye konuştu.


GECEKONDU ATEŞLER İÇİNDE KALDI! 

İstanbul'da gecekonduda çıkan yangın söndürüldü

Pendik ilçesinde yangın çıkan gecekondu kullanılamaz hale geldi. Dumlupınar Mahallesi İznik Sokak’taki bir gecekonduda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri, yangını kısa sürede söndürdü.

Yangın nedeniyle gecekondu kullanılamaz hale geldi. Gecekonduda yaşlı bir kadının yaşadığı ama yangın sırasında evde olmadığı öğrenildi.


ÜMRANİYE CEZAEVİNDE YANGIN ÇIKTI 

Ümraniye Cezaevinde yangın çıktı

Ümraniye E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda çıkan yangını söndürme çalışmaları sürüyor.Alınan bilgiye göre, İnkılap Küçük su Caddesi’ndeki cezaevinde, adli hükümlülerin kaldığı koğuşta yangın çıktı.İhbar üzerine bölgeye Ümraniye, Kartal ve Pendik itfaiye ekipleri ile polis ve sağlık ekipleri gönderildi.

Dumandan etkilenen bir infaz koruma memuru ile 13 hükümlü, ambulanslarla Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesine sevk edildi. Bu kişilerin sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.Yangın çıkan E Tipi Cezaevindeki hükümlülerin T Tipi Cezaevine nakledildiği belirtildi.İtfaiye ekiplerinin yangına müdahalesi sürerken, çevre ilçelerden de bölgeye su tankerleri gönderildi.Cezaevi önüne gelen bazı mahkum yakınları, yetkililerden bilgi almaya çalıştı.Çevik Kuvvet ekipleri, cezaevi çevresinde güvenlik önlemi aldı.Bu arada, savcılığın cezaevindeki yangınla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.


İSTANBUL BARAJLARI ENDİŞELENDİRDİ 

İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 57'lere düştü

İstanbul’da karların erimesiyle Alibeyköy Barajı’nda doluluk oranı yüzde 53’e yükseldi. Ancak derelerden gelen çamurlu suyun etkisiyle barajda suyun rengi kahverengiye döndü.

İstanbul’da etkili olan yoğun kar yağışları, barajları olumlu yönde etkiledi. Karların erimesiyle birlikte Alibeyköy Barajı’nda Ocak 2022’de doluluk oranı yüzde 37.25 seviyesindeyken, Şubat 2022’de ise yüzde 53 seviyesine yükseldi. Yoğun kar yağışıyla birlikte beyaza bürünen baraj çevresi, karların erimesinin ardından derelerden gelen çamurlu suyun etkisiyle kahverengine döndü. Kahverengine dönen Alibeyköy Barajı havadan drone ile görüntülendi. Havadan görüntülenen Alibeyköy Barajı’nda daha önce koyun ve keçilerin otladığı alanlar, yeniden suyla dolmaya başladı.


ADETA İĞNEYLE KUYU KAZIYOR, MESLEĞİNİN SAYILI USTALARINDAN 

Türkiye’deki sayılı ahşap oyma ustaları arasında yer alan Süleyman Daştan, ahşabı iğneyle kuyu kazar gibi şekillendirip birbirinden eşsiz parçalar ortaya çıkarıyor.

Sivas’ta yaşayan ve yaklaşık 20 yıldır ahşap oyma sanatıyla ilgilenen Süleyman Daştan, Türkiye’deki sayılı ustalar arasında yer alıyor. Babasının işiyle üniversitede desen üzerine aldığı eğitimi birleştiren Daştan, iskarpela yardımıyla ahşaba şekil veriyor. Sanatını iğneyle kuyu kazmaya benzeten Süleyman Daştan, sabırla çalışarak ahşabın özüne iniyor. Unutulmaya yüz tutan ahşap oyma sanatında çırakta bulunamıyor. Hiçbir teknolojik alet kullanılmadan yapılan eşsiz eserler görenlerinde beğenisini topluyor.,


PENDİK SAHİL MEYDANINDAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATAN GÖRÜNTÜLER 

Pendik Sahil meydanından hayal kırıklığına uğratan görüntüler… Görüntü ve çevre kirliliğinin asıl sebebi ise Sahil civarı esnaflardır. Büyükşehir Belediyesine ait olan bu alan, hepimizin ortak kullanım yeridir. Pendik Belediyesinden bu konuda çözüm alternatiflerini rica ederken, Pendik halkından da tüm canlıların sağlığı için daha duyarlı ve temiz olmalarını bekliyoruz.


PENDİK KAYMAKAMI DR.HÜLYA KAYA, PENDİK MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNDE 

Pendik Kaymakamı Dr.Hülya Kaya, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Aytekin Yılmaz ile Güllübağlar Mahallesinde bulunan Pendik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini ziyaret etti. Kaymakam Dr.Hülya Kaya  atölyeleri inceleyerek okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimizden okul hakkında bilgi aldı.


DR. ÖĞRETİM ÜYESİ HASAN YAZICI’NIN YENİ KİTABI YAYINLANDI 

Kocaeli Üniversitesi’nde Dr. Öğretim Üyesi olan Hasan Yazıcı’nın Hitabet ve Uygulamaları adlı 8. kitabı Umuttepe Yayınları tarafından yayınlandı.

Hepimiz muhataplarımızı ikna ederek iş başarmak, bir amacı gerçekleştirmek bir hedefe varmak isteriz. Fakat çoğumuz ele aldığımız konuyu nasıl ileri süreceğimizi, konunun en başlıca unsurlarını nasıl işleyeceğimizi bilmediğimiz için bütün ciddiyet ve samimiyetimize rağmen başarısızlığa uğrarız ve ıstırap çekeriz. Başarısızlığın sebebi, söz söylemek ve söz söyleyerek iş başarmak sanatına dair şartları, kuralları yeterince kavramamış olmamızdır.

Kitap üç bölümden oluşuyor.

Birinci bölümde temel kompozisyon bilgileri veriliyor. İkinci bölüm genel hitabet özelliklerini konu ediyor. Üçüncü bölümde hitabet sanatıyla ilgili seçilmiş örneklerin teknik incelemeleriyle uygulama becerisine katkı sağlanmaya yol gösterilmeye çalışılıyor.

Herkes için faydalı sonuçlara kılavuz olabilecek özlü bir kitap.

Hasan Yazıcı’nın daha önce  yayınlanmış kitapları:

1. Bahtsız Çağa Tutulan Ayna, Burak Yayınevi

2. Masonluk, Hümanizm ve Türkiye, Alper Kitabevi ve Yayınevi

3. Siyaset ve Edebiyat, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Yayınları (Küv Yayınları)

4. Edebiyat Sosyolojisi ve Uygulamaları, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Yayınları (Küv Yayınları)

5. Sosyal, Siyasî Kültürümüz, Kocaeli Üniversitesi Vakfı Yayınları (Küv Yayınları)

6. Kültürel Sosyolojimiz, Umuttepe Yayınları

7. Hukuk ve Edebiyat, Umuttepe Yayınları

8. Hitabet ve Uygulamaları, Umuttepe Yayınları


YÜZYILDA BUGÜN 3 ŞUBATTA NE OLDU? 

1900 – 2000 yılları arası Türk ve Dünya tarihinde gelişen önemli olaylardan seçmeler…

7 Şubat /

1900- Britanyalı İşçi Partisi kuruldu.
1914- Charlie Chaplin’in ilk filmi, “The Little Tramp” gösterime girdi.
1921- T.C. Resmî Gazete çıkmaya başladı.
1924- Nezihe Muhittin’in başkanlığında Türk Kadınlar Birliği kuruldu
1929- Hilâl-i Ahmer Cemiyeti (Kızılay) günü ilk kez kutlandı.
1934- Paris’te ayaklanmalar sürüyor; Fransa Başbakanı Édouard Daladier istifa etti.
1935- Ünlü masa oyunu Monopoly’nin patenti alındı.
1941- Britanyalılar, Bingazi’yi aldı.
1942- Hırvat Naziler, Banja Luka’da aralarında 551 çocuğun da bulunduğu 2 bin 300 sivil Sırp’ı katlettiler.
1952- Türkiye’de mevcut olan Oda ve Borsaların yetkilileri, bir araya gelerek teşkil ettikleri Genel Kurulla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) kuruldu.
1958- Ahmet Nesimi Sayman (devlet adamı- İttihat ve Terakki’nin son Hariciye Nazırı) vefat etti.
1962- ABD, Küba ile olan tüm ihracat ve ithalatını durdurdu.
1964- The Beatles müzik grubu, New York’un JFK Havaalanına indi ve böylece ilk ABD turneleri başlamış oldu.
1965- Prof. Emin Erişirgil vefat etti.
1966- Kurtuluş Savaşı komutanlarından, Genelkurmay başkanlarından Orgeneral Abdurrahman Nafiz Gürman vefat etti.
1966- İzmir Kula ve Yün Mensucat Fabrikası’nda, 70 gündür süren greve polis müdahale etti; 25 işçi, 4 gazeteci, 8 er ve 13 polis yaralandı.
1968- Ağrı’da sıcaklık eksi 48 dereceye düştü; çevredeki göl ve ırmaklar dondu.
1968- Zonguldak’ta 7000 işçi Türkiye Maden İşçileri Sendikası’nı bastı; polis işçilere karşı cop ve göz yaşartıcı bomba kullandı. İşçiler sendika tarafından kandırıldıklarını ileri sürdüler.
1970- Gülriz Sururi-Engin Cezzar topluluğunun ” Düşenin Dostu ” adlı oyunu Valilikçe temsilden kaldırıldı.
1971- İsviçre’de kadınlara seçme hakkı verildi.
1973- TBMM’de kabul edilen bir yasa ile “Maraş” iline “kahramanlık” unvanı verildi; ilin adı “Kahramanmaraş” oldu.
1974- Cumhuriyet Halk Partisi-Milli Selamet Partisi Hükümeti 126 ret ve 2 çekimser oya karşılık 235 kabul oyuyla Meclis’te güvenoyu aldı.
1974- Grenada, Birleşik Krallık’tan bağımsızlığını kazandı.
1977- SSCB, Soyuz 24 uydusunu fırlattı.
1979- Her iki gezegenin keşfinden bu yana; Plüton, ilk kez Neptün’nün yörüngesinin içine girdi.
1984- Amerikalı astronot Bruce McCandless, uzayda ilk kez serbest yürüyüş yaptı.
1984- Türkiye’de, ithal edilen ilk Mercedes binek otomobilleri,11 milyon liraya satıldı. Arabalar daha Türkiye’ye getirilmeden müşteri buldu.
1986- ‘Aydınlar Dilekçesi’ ni imzalayanlar hakkında açılan davada 59 kişi beraat etti.
1986- Haiti’de, 28 yıl süren aile yönetimi, Başkan Jean-Claude Duvalier’nin Karaipler’den kaçması ile son buldu.
1987- Ünlü gösteri salonu ‘Şan Sineması’ gece bütünüyle yandı. Yangında sabotaj kuşkuları ağır basıyor.
1990- Amasya’nın Merzifon ilçesinde, Yeniçeltek Kömür İşletmesi’nde, grizu patlaması meydana geldi. 3 işçi öldü, 63 işçi toprak altında mahsur kaldı.
1990- SSCB’nin dağılması: Sovyetler Birliği Komünist Partisi güç monopolünü devretmeye hazır olduğunu açıkladı.
1991- Haiti’nin ilk seçilmiş Başkanı Jean-Bertrand Aristide, görevine başladı.
1992- Avrupa Ekonomik Topluluğu üyesi ülkeler arasında Avrupa Birliği’ni oluşturan Maastricht Antlaşması imzalandı.
1992- Kırım’daki bir araştırma merkezinden kaçarak Sinop’un Gerze ilçesi kıyılarına gelen beyaz balinaya ‘Aydın’ adı verildi.
1995- Uzay mekiği Discovery, Rus uzay istasyonu Mir ile tarihi buluşmasını gerçekleştirdi.
1998- Kış Olimpiyat Oyunları, Japonya’nın Nagano kentinde başladı.
1999- Ürdün Kralı Hüseyin Bin Tallal öldü. Veliaht Prens II. Abdullah babasının yerine geçti.


  • Adı Soyadı SİNE ASLAN

Mahalle RAMAZANOĞLU MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama RAMAZANOĞLU PINARBAŞI CAMİİ – 15:30 (HARMANDERE MEZ)

Defin Yeri HARMANDERE

Doğum Yeri ÇILDIR

  • Adı Soyadı SEMAHAT AKMAZ

Mahalle KAYNARCA MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – SAKARYA

Defin Yeri SAKARYA

Doğum Yeri HENDEK

  • Adı Soyadı HARİS METİC

Mahalle YENİ MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama SAPANBAĞLARI PARMAKLI CAMİİ -12:30 (OSMANGAZİ MEZ)

Defin Yeri OSMANGAZI

  • Adı Soyadı KAMER ARSLAN

Mahalle ÇINARDERE MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama DUMLUPINAR ULU CAMİİ – 12:00 (DOLAYOBA MEZ)

Defin Yeri DOLAYOBA

Doğum Yeri ILIŞAR

  • Adı Soyadı MEHMET COŞKUN

Mahalle KAYNARCA MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama KAYNARCA BADEMLİK CAMİİ – ? (YAYALAR MEZ)

Doğum Yeri TORUL

  • Adı Soyadı RAİF AKSOY

Mahalle ÇAMÇEŞME MAH.

Ölüm Tarihi 07 Şubat 2022

Defin Tarihi 07 Şubat 2022

Açıklama İL DIŞI – GİRESUN

Defin Yeri GİRESUN

Doğum Yeri TİREBOLU

İLETİŞİM ENGEL TANIMAZ ‘SEN DE İŞARET DİLİ ÖĞREN!’

İşaret dili, işitme engeli olan ve işitme güçlüğü çeken kişilerin görsel bir dile erişimlerini sağlamak için kullanılır.

Herkes işaret dilini öğrenirse; işitme engelli bireylerin her şeyi bir yere yazmalarına ya da dudak okumalarına gerek kalmayacak. Günlük yaşamda daha fazla kişinin, hayata kolay erişimi sağlanacak.

Bunun dışında işaret dili, işiten insanların birbiri ile iletişimini de kolaylaştırır. Örneğin bir partidesiniz. Müziğin gürültüsünden ve insanların çok yüksek sesle konuşmasından dolayı  arkadaşınız sizi duyamıyor. Eğer ikiniz de işaret dili biliyorsanız konuşmadan birbiriniz ile çok rahat bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.

İşaret dilinin bilinen faydaları dışında, daha az rastlanan durumlar için de belli başlı yararları olabilir. Örneğin, dalış derslerinde su altında iletişim kurulamayacağı için temel işaret dili öğretilir. Su altında bile tıpkı karada olduğu gibi sohbet edebiliriz.

Birçok araştırma çocukların işaret dili öğrenmesinin konuşma becerilerini olumsuz yönde etkilemediğini kanıtlamıştır. Aslında işaret dilini öğrenmek, konuşma becerilerinin hızlanmasına ve gelişmesine yardımcı olur.

İşaret dilini öğrenmek isterseniz; belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinin düzenlediği kurslara katılabilir ya da ücretli kurslara kayıt yaptırabilirsiniz.


YERÇEKİMLİ KARANFİL – EDİP CANSEVER

15. Yerçekimli Karanfil - Edip Cansever

Biliyor musun az az yaşıyorsun içimde 

Oysaki seninle güzel olmak var 

Örneğin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil düşüyor gibi 

Bir ağaç işliyor tıkır tıkır yanımızda 

Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor. 

Sen karanfile eğilimlisin, alıp sana veriyorum işte 

Sen de bir başkasına veriyorsun daha güzel 

O başkası yok mu bir yanındakine veriyor 

Derken karanfil elden ele. 

Görüyorsun ya bir sevdayı büyütüyoruz seninle 

Sana değiniyorum, sana ısınıyorum, bu o değil 

Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk 

Birleşiyoruz sessizce.


PALTO 

Günün kitap önerisi

Günün kitap önerisi Nikolay Vasilyeviç Gogol’dan

Nikolay Vasilyeviç Gogol’un 1842 yılında yayınladığı Palto öyküsü, Dostoyevski’ye “Hepimiz Gogol’un Palto’sundan çıktık” dedirtecek kadar önemli bir klasik. Gogol bu kısa öyküsünde sıradan ve basit hayatlar yaşayan “küçük adam”ı kahraman olarak seçiyor. Gogol, binbir zorlukla aldığı yeni paltosu hayatının merkezi haline gelen Akakiy Akakiyeviç’in öyküsünü anlatırken aslında Rus toplumunun yaşadığı toplumsal eşitsizliklere yönelik sarsıcı bir eleştiri getiriyordu. Bu yüzden de yayınlandığı dönemde büyük tepki aldı ve Rus insanını aşağılamakla suçlandı. Ancak Palto, Rus edebiyatının temel taşı olacaktı. 


VEFA KIRAATHANESİ DİNLETİLERİ  

Vefa Kıraathanesi Dinletileri 7 Şubat Pazartesi günü saat 14:00 de Vefa Kıraathanesinde sizler için dinleti verilecektir.


KAZANMAK İÇİN GECİKMEYİN!!!

www.pegazone.com


 PENDİKGUİDE 

www.pendikguide.com

www.pendikfotograflari.com

1960 yıllarına ait olan Pendik Belediyesinin ilk Ambulansı… Şimdiki zamandan (2022) çok farklı modele ulaştığını görüyoruz.

daha ve fazlası için pendikquide paylaşımları sizlerle.


 

📸

HAZIRLAYAN

RABİA HATUN BAYRAM

 

Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster
0
Bu paylaşım hakkında düşüncelerinizi öğrenmek isteriz, lütfen bir yorum yapın.x
()
x